wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-02-11| Geodezja, GIS, Prawo

O rządowych planach dalszego otwierania danych na Radzie IIP

Rada Ministrów prowadzi zaawansowane prace nad przepisami, które poprawią dostęp do danych publicznych. Na ile obejmą one również dane przestrzenne? Między innymi na ten temat dyskutowano podczas wczorajszego (10 lutego) posiedzenia Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej.


O rządowych planach dalszego otwierania danych na Radzie IIP

Plan i ustawa usprawnią otwieranie danych

Szczegóły rządowych propozycji przedstawiła Anna Gos – pełnomocnik ministra cyfryzacji ds. otwartości danych. Pierwszym elementem zmian jest ustawa o otwartych danych i ponownym wykorzystaniu informacji sektora publicznego. Jak podkreśliła Anna Gos, będzie ona nie tylko implementować unijną dyrektywę, ale także porządkować obecnie obowiązujące przepisy oraz wprowadzać zmiany wykraczające poza europejskie wymogi.

Z punktu widzenia IIP kluczowe jest wprowadzenie definicji tzw. danych o wysokiej wartości, do których zaliczane będą również dane geoprzestrzenne. Zarówno dyrektywa, jak i ustawa określają zasady dostępu do tych zbiorów. Zgodnie z proponowanymi przepisami ponowne wykorzystanie tego typu danych ma być bezpłatne, będą one ponadto udostępniane w formacie nadającym się do odczytu maszynowego za pośrednictwem interfejsu programistycznego (API) oraz – jeśli to możliwie – również do zbiorczego ściągania. Szczegółowe regulacje mają być określone w aktach wykonawczych Komisji Europejskiej oraz krajowych rozporządzeniach, ich projekty nie ujrzały jednak jeszcze światła dziennego. Za to projekt wspomnianej ustawy przeszedł już przez konsultacje i uzgodnienia oraz komitety Rady Ministrów ds. cyfryzacji i spraw europejskich.

Oprócz ustawy rząd pracuje także nad Programem Otwierania Danych na lata 2021-2027. Jak podkreśliła Anna Gos, Polska awansowała niedawno na 6. miejsce w europejskim rankingu otwierania danych, a przyjęcie wspomnianego programu przez Radę Ministrów (co powinno nastąpić już wkrótce) ma sprawić, że znajdziemy się na podium. Dokument ten zakłada nie tylko uwalnianie kolejnych rejestrów publicznych, ale także podnoszenie ich jakości oraz skuteczniejsze udostępnianie zbiorów.

O skutecznej weryfikacji urzędowych danych adresowych

Temat jakości publicznych rejestrów, a w szczególności ich weryfikacji, szerzej podjął Kajetan Wojsyk z Centrum e-Zdrowia (dawniej CSIOZ). W swoim wystąpieniu skupił się na danych adresowych, które nie dość, że zawierają sporo błędów, to w różnych rejestrach przyjmują różne wartości. Problem nie jest oczywiście nowy i był wielokrotnie poruszany chociażby na posiedzeniach Rady IIP. Co więcej, mimo podejmowania różnych działań naprawczych, do państwowych rejestrów wciąż trafiają błędne dane adresowe.

Dlatego w ocenie Kajetana Wojsyka najwyższy czas wprowadzić zmiany systemowe. Przede wszystkim należy dopuścić do obiegu prawnego wyłącznie dane zesłownikowane, które są odpowiednio powiązane z unikatowymi identyfikatorami. Ponadto zamiast operacji na danych słownikowanych, należy wprowadzić operacje na ich identyfikatorach, które byłyby dekodowane w miejscu docelowym na podstawie centralnych słowników. Należy też wdrożyć narzędzia do automatycznej kontroli jakości danych, które nie tylko wykrywałyby ewentualne błędy, ale także wysyłałyby raport w ich sprawie do dysponenta danych. Tego typu rozwiązanie własnymi siłami wdrożyło Centrum e-Zdrowia, dzięki czemu np. do rejestru aptek nie zostanie już dodana placówka z podanym błędnym adresem.

O aktualności BDOT10k i operatach elektronicznych

Tradycyjnym elementem posiedzenia Rady IIP jest prezentacja nowości na Geoportalu. Tym razem główny geodeta kraju skupił się na uruchomionym pod koniec ubiegłego roku Portalu BDOT10k. Waldemar Izdebski zwrócił uwagę, że serwis pozwala wykonywać różne pożyteczne analizy bez konieczności pobierania na dysk obszernych zbiorów danych. Zapowiedział jednocześnie udostępnienie kolejnych narzędzi, które jeszcze bardziej ułatwią korzystanie z tego rejestru. W odpowiedzi na pytanie o aktualność BDOT10k przypomniał, że zeszłoroczna nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego znacznie ułatwiła tę czynność, gdyż teraz nie wymaga już ona formalnego zgłaszania pracy kartograficznej. GGK zapowiedział ponadto dążenie do wprowadzenia dla całego kraju 2-letniego cyklu aktualizacji tej bazy.

Waldemar Izdebski omówił także statystyki dotyczące wykorzystania operatów elektronicznych. W 2019 r. przekazano ich tylko 22 tys., a w ubiegłym roku – już 107 tys., co daje blisko 10% wszystkich operatów. GGK dodał, że odsetek e-operatów znacznie wzrósł w drugiej połowie 2020 r., a w styczniu br. osiągnął poziom 30-40%. Zapowiedział jednocześnie podjęcie działań edukacyjnych, które doprowadzą do osiągnięcia 100% do końca tego roku.

Jerzy Królikowski


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Z ŻADNEJ POMOCY OD GEODEZJI TYLKO OPŁATY -RYCZAŁT ŻEBY JECHAĆ W TEREN TRZEBA ZAPŁACIĆ 100ZŁ NAJMNIEJ GDZIE TU JEST SPRAWIEDLIWOŚĆ WYKUPIĆ WYDRUKOWAĆ DAĆ GOTOWE DLA URZĘDU WSZYSTKO NIKT Z MŁODYCH NIE PÓJDZIE ZAWÓD WYMARŁYYYYY.....
 2 
odpowiedz zgłoś
Hm "Daj mi kontrolę nad podażą pieniądza "geodety" i nie będzie mnie obchodzić kto tworzy jego prawa"
odpowiedz zgłoś
Słowo klucz "GGK zapowiedział ponadto dążenie do wprowadzenia dla całego kraju 2-letniego cyklu aktualizacji tej bazy" - kluczowe w powyższym zdaniu jest słowo DĄŻENIE :-). Moim zdaniem brak formalnego zgłoszenia pracy kartograficznej na pewno milowym krokiem do tego celu nie jest, śmiem twierdzić, że nawet żadnym kroczkiem nie jest. 2-letni cykl aktualizacji wymaga moim zdaniem kilkudziesięciu milionów złotych corocznie i zmian organizacyjno-technologicznych. Wnioskuję, że polska SGiK dysponuje takimi środkami finansowymi i wolą zmian organizacyjnych procesu aktualizacji. Pozdrawiam fanów :-) BDOT10k.
 2 
 7 
odpowiedz zgłoś
Dane z PODGiK zamknięte dla Gmin do planów Gminy tworząc miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego (zadanie statutowe, publiczne) muszą płacić za dane z PODGiK (znam już dwa takie przypadki). Wszystko po ostatnich "otwierających" zmianach w PGiK. Wymagania związane z tworzeniem danych APP (aktów planowania przestrzennego od 31.10.2020 r.) wręcz wymuszają dane wektorowe działek ewidencyjnych, a tu blokada.
odpowiedz zgłoś
odp: Dane z PODGiK zamknięte dla Gmin do planów A gminom nie wystarczą uwolnione dane o działkach do MPZP? No, chyba że potrzebne są też użytki, to wtedy trzeba wnioskować. A może po prostu gmina korzysta ze złej podstawy prawnej? Sam pozyskuję dane i często się wkurzam na odmowy udostępnienia przez powiat, ale staram się też zrozumieć człowieka, który siedzi po drugiej stronie. Problemem jest to, że przepisy pozwalają na zbyt swobodną interpretację. Ja wiem, czego potrzebuję do realizacji swoich zadań, ale ktoś wie lepiej.
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Dane z PODGiK zamknięte dla Gmin do planów Zostaje tylko Wniosek o udostępnienie danych zgromadzonych w rejestrze publicznym. Jest też dokument pt.: "Stanowisko Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju w sprawie nieodpłatnego udostępniania danych z baz danych, o których mowa w art. 4 ust. 1a pkt. 2, 3, 8 oraz ust. 1b ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2017 r. poz. 2101) na potrzeby procedury sporządzania dokumentów planistycznych oraz analiz, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 lit d, art. 14 ust. 5 i art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2017 r. poz. 1073, z późn. zm.)".Rozumem starostwa, że chcą mieć podstawę prawną, ale obecnie z formularza zamówienia do PODGiK wywalono rubrykę dot. zadań statutowych.Rado IIP zajmijcie się tym, a nie bujajcie w chmurach.
 4 
zgłoś
Apel Apel do Głównego Kierownika Geoportalu. Polska geodezja potrzebuje gruntownych reform i przebudowy; napisania na nowo ustaw, rozporządzeń i prostych instrukcji wykonawczych zrozumiałych dla każdego; reformy struktury SGiK; reformy PZGiK; ustanowienia samorządu zawodowego; podniesienia roli i odpowiedzialności geodety uprawnionego w procesie inwestycyjnym oraz katastrze nieruchomości; uproszczenia procedur związanych z wykonywaniem prac geodezyjnych; walki z patologiami i układami jakie dotykają ośrodki i wykonawców; stworzenia jednego centralnego rozwiązania online do prowadzenia zasobu i wymiany danych; podnoszenia jakości danych zasobu oraz podnoszenia wiedzy i kwalifikacji geodetów przez obowiązkowe szkolenia. Potrzebujemy dużego geodezyjnego okrągłego stołu, który uporządkuje problemy oraz nakreśli wizję i kierunki zmian w naszej branży na kolejne lata. Operat PDF do końca roku nie może być celem samym w sobie! Proszę nie przegrywać szansy w historii geodezji jaką Pan obecnie ma.
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
Bardzo się cieszę z postępów e-Zdrowia ale dalej Apteka o id = 1106144 otworzy się w 2028 roku a apteka o id = 1107834 w 3032 roku. Taki powiedzmy kod pocztowy 01-38 nie istnieje . I tak dalej i tak dalej. Jakikolwiek minimalny założony model jakości sypie na tym rejestrze błędami. Rad bym był poprawy jakości tego rejestru bo go dość często używam i musiałem już narzucać reguły poprawy tych danych żeby to miało sens.
odpowiedz zgłoś
Weźcie schowajcie [TEKST USUNIĘTY PRZEZ ADMINISTRATORA]
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: Weźcie schowajcie [TEKST USUNIĘTY PRZEZ ADMINISTRATORA]
odpowiedz zgłoś
7 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS