Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2020-12-31| GIS, Mapy, Software

GUGiK prezentuje Portal BDOT10k

Uruchomiony dziś (31 grudnia) przez GUGiK Portal BDOT10k to nowe narzędzie do przeglądania i przeszukiwania bazy danych obiektów topograficznych.


GUGiK prezentuje Portal BDOT10k
GUGiK prezentuje Portal BDOT10k

Serwis uruchomimy w przeglądarce internetowej (również mobilnej), wpisując adres bdot10k.geoportal.gov.pl. Możemy do niego przejść także z poziomu dowolnej mapy na Geoportalu. W tym celu wystarczy w widoku mapy kliknąć prawym przyciskiem myszy, a następnie wybrać opcję „Widok w portalu BDOT10k”. W nowym oknie przeglądarki uruchomi się wówczas aplikacja z dotychczasowym zakresem mapy.

Jak wyjaśnia GUGiK, podstawowym zadaniem nowego serwisu jest wizualizacja danych BDOT10k z całego kraju oraz wyszukiwanie i selekcja obiektów. By wyświetlić tę bazę, należy przejść do odpowiednio dużej skali. Wówczas użytkownik może włączać i wyłączać poszczególne warstwy BDOT10k, odczytywać dane atrybutowe obiektów oraz przeszukiwać zawartość tego rejestru. Serwis pozwala także wyświetlić BDOT10k na tle innych warstw tematycznych – np. EGiB, GESUT, cieniowania rzeźby, ortofotomapy czy zewnętrznych usług WMS.

Portal BDOT10k wykonano w ramach konkursu ogłoszonego w październiku przez GUGiK. Jego przedmiotem było opracowanie aplikacji internetowej umożliwiającej wykonywanie wizualizacji i analiz na danych zgromadzonych w zintegrowanej kopii BDOT10k (Z-BDOT10k) wchodzących w skład centralnej części PZGiK. Do konkursu zgłoszono dwie prace, a za najlepszą uznano propozycję Marcina Sujaka i Michała Kursy. Nagrodą w konkursie było 100 tys. zł.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Dziwnym trafem jeden z wygranych jest wieloletnim pracownikiem geosystemu.... dla ciekawskich tutaj - https://geoforum.pl/wydanie/1276/artykul/3040/waldemar-izdebski-michal-kursa-jaroslaw-wesolowski-ulatwienie-w-szukaniu-dzialek-koncepcja, https://geoforum.pl/news/26065/prawo-a-technologie-w-powiecie
  
 3 
Heh A to nie jest zwykłe API do tego wmsa BDOT10k który był dostepny dotychczas? Taka to wizualizacja, że linii niskiego napięcia tam nie zobaczymy, pomimo że ten komponent wchodzi w skład BDOT.
  
 3 
odp: Heh E, sprawdziłem i nie jest. Dla zainteresowanych - mają WFS włączony.
  
odp: odp: Heh Ale wiesz że do WFS niektórych rzeczy nie da się załadować ? Weź oryginał przetwórz wtyczką Marcina Lebieckiego zwaną nie wiadomo dlaczego wtyczką GUGiKu, jak potrzebujesz, to przynajmniej mniej więcej będziesz miał coś czego można używać. A tej aplikacji powyżej to tylko rączki brakuje.
    1 
 4 
Dane BDOT10k w aplikacji zostały pozmieniane, np. nie ma czegoś takiego jak Uzytkownik04.xml_0408, brak słowników do atrybutów nikt nie będzie wiedział co znaczy charakter Luz czy roślinność br, sieć wodna nie działa w wyszukiwaniu, co nie kliknę widzę zabudowę w wyszukiwaniu. Cztery zera nie wiem po co niby się wyświetlają w trybie dla komórek ? Przesuwanie na telefonie nie działa po zmianie pozycji telefonu. I tak dalej, i tak dalej...
  
 5 
Skoro już ktoś to coś przyjął to niech to teraz poprawia. Według WCAG portale mapowe powinny mieć przyciski powiększania i pomniejszania oraz funkcjonalności klawiszowe do tego typu rzeczy czyli np. plus i minus jako przycisk. Linie ikonek muszą być kontrastowe i nie mogą być cienkie, oznaczenia warstw muszą być widoczne wyraźnie. Część obiektów BDOT10k nie została zaimportowana prawidłowo, próba wyszukania na kilku warstwach powoduje zawieszenie się portalu i znacznik przetwarzania miga. Ikony muszą mieć odpowiednią kontrastowość, wyszukiwanie po działce nie działa - po wybraniu województwa nie m powiatów, informacja o obiekcie jako kliknięcie nie działa, zakres terytorialny mapy nie jest ograniczony do Polski więc generuje puste kafelki, w trybie responsywnym ikony na siebie nachodzą w różnych rozdzielczościach, Wisły aplikacja nie znalazła, przejście w wysoki kontrast nie ma klawisza powrotu dla niektórych rozdzielczości, wms chodzący w tle nie ma informacji o instytucji odpowiedzialnej.
  
 6 
dziwne u mnie działa
    4 
odp: dziwne Ciekawe czy działa u pani minister Korneckiej i w kilku innych instytucjach.
  
Raczej Serwer padł i do kogo teraz GUGiK zadzwoni po wsparcie ? Do autora czyli projektanta systemów Geo-Systemu ? A to będzie zlecenie w ramach GUGiK czy Geo-Systemu bo już mi się mylą role w jakiś GGK występuje ? Może jakiś kolejny "konkurs" na wsparcie ?
    1 
 7 
http To ja dorzucę kamyczek - czemu serwis stoi na adresie http, a nie zabezpieczonym https?
    1 
 5 
Przepraszam że co ? To może ktoś przeczyta jeszcze raz ten regulamin konkursu ? Ta aplikacja nie jest zgodna z WCAG, ta aplikacja nie posiada funkcjonalności przybliżania obiektów i przesuwania obiektów na komputerze z samym touchpadem, ta aplikacja nie pozwala na analizy Z-Bdot10k na obszarze całego kraju, w pomocy twórcy aplikacji nie potrafili nawet ustawić prawidłowego kodowania znaków. Ktoś wziął qgis server ze sterownikiem ogr i przetworzył dane nazywając to aplikacją, tyle że nie ma funkcjonalności zawartych w regulaminie. GGK będzie miał z pewnością ciekawy początek roku.
    2 
 7 



zobacz też:

|2020-12-28| GUGiK ogłasza siódmą turę aktualizacji BDOT10k

Siódmy w tym roku przetarg na aktualizację bazy danych obiektów topograficznych (BDOT10k) rozpisał ...

|2020-11-30| Łatwiejsze pobieranie BDOT10k w QGIS

Warszawska firma EnviroSolutions wypuściła nową wersję darmowej wtyczki „Pobieracz danych GUGiK” dla ...

|2020-10-05| GUGiK ogłasza konkurs na opracowanie aplikacji ułatwiającej wykorzystanie danych BDOT10k

Główny Urząd Geodezi i Kartografii ogłasza konkurs na ...


wiadomości

    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-02-20 | WROCŁAW | Seminarium naukowe IGiG
IGiG zaprasza na seminarium naukowe, które odbędzie się dnia 20.02.2025 r. (czwartek) o godzinie ...
więcej
2025-03-06 | WARSZAWA | Aktualne wyzwania i zasady realizacji scaleń gruntów z uwzględnieniem zarządzania zasobami wodnymi
Zgłoszenia należy nadsyłać do 4 marca 2025 r. przez formularz na stronie wydarzenia.
więcej
2025-03-21 | KRAKÓW | Konferencja Naukowo-Techniczna: Historyczne znaki graniczne i geodezyjne - zabytki techniki?
Konferencja odbędzie się w dniach 21-22 marca 2025 r. w Centrum Wystawowo-Konferencyjnym Zamku ...
więcej
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI | 25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez ...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ | Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz ...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW | XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie ...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Studenci inwentaryzują budynek AGH
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
kwatera to była pierwotnie czwarta część jakiejś powierzchni?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Andrzej Makowski (1931-2013)
Wybitny polski kartograf, wieloletni wykładowca Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Jego zainteresowania naukowo-badawcze koncentrowały się wokół problematyki technologii wydania map, grafiki mapy, percepcji treści i formy ...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1945

1945
Dekret Krajowej Rady Narodowej o pomiarach kraju i organizacji miernictwa. Powołanie Głównego Urzędu Pomiarów Kraju oraz Geodezyjnego Instytutu Naukowo-Badawczego (od 1955 r. Instytut Geodezji i Kartografii). Na czele GUPK stanął prof. ...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama