wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-12-31| GIS, Mapy, Software

GUGiK prezentuje Portal BDOT10k

Uruchomiony dziś (31 grudnia) przez GUGiK Portal BDOT10k to nowe narzędzie do przeglądania i przeszukiwania bazy danych obiektów topograficznych.


GUGiK prezentuje Portal BDOT10k
GUGiK prezentuje Portal BDOT10k

Serwis uruchomimy w przeglądarce internetowej (również mobilnej), wpisując adres bdot10k.geoportal.gov.pl. Możemy do niego przejść także z poziomu dowolnej mapy na Geoportalu. W tym celu wystarczy w widoku mapy kliknąć prawym przyciskiem myszy, a następnie wybrać opcję „Widok w portalu BDOT10k”. W nowym oknie przeglądarki uruchomi się wówczas aplikacja z dotychczasowym zakresem mapy.

Jak wyjaśnia GUGiK, podstawowym zadaniem nowego serwisu jest wizualizacja danych BDOT10k z całego kraju oraz wyszukiwanie i selekcja obiektów. By wyświetlić tę bazę, należy przejść do odpowiednio dużej skali. Wówczas użytkownik może włączać i wyłączać poszczególne warstwy BDOT10k, odczytywać dane atrybutowe obiektów oraz przeszukiwać zawartość tego rejestru. Serwis pozwala także wyświetlić BDOT10k na tle innych warstw tematycznych – np. EGiB, GESUT, cieniowania rzeźby, ortofotomapy czy zewnętrznych usług WMS.

Portal BDOT10k wykonano w ramach konkursu ogłoszonego w październiku przez GUGiK. Jego przedmiotem było opracowanie aplikacji internetowej umożliwiającej wykonywanie wizualizacji i analiz na danych zgromadzonych w zintegrowanej kopii BDOT10k (Z-BDOT10k) wchodzących w skład centralnej części PZGiK. Do konkursu zgłoszono dwie prace, a za najlepszą uznano propozycję Marcina Sujaka i Michała Kursy. Nagrodą w konkursie było 100 tys. zł.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Dziwnym trafem jeden z wygranych jest wieloletnim pracownikiem geosystemu.... dla ciekawskich tutaj - https://geoforum.pl/wydanie/1276/artykul/3040/wald emar-izdebski-michal-kursa-jaroslaw-wesolowski-ula twienie-w-szukaniu-dzialek-koncepcja, https://geoforum.pl/news/26065/prawo-a-technologie -w-powiecie
 3 
odpowiedz zgłoś
Heh A to nie jest zwykłe API do tego wmsa BDOT10k który był dostepny dotychczas? Taka to wizualizacja, że linii niskiego napięcia tam nie zobaczymy, pomimo że ten komponent wchodzi w skład BDOT.
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: Heh E, sprawdziłem i nie jest. Dla zainteresowanych - mają WFS włączony.
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Heh Ale wiesz że do WFS niektórych rzeczy nie da się załadować ? Weź oryginał przetwórz wtyczką Marcina Lebieckiego zwaną nie wiadomo dlaczego wtyczką GUGiKu, jak potrzebujesz, to przynajmniej mniej więcej będziesz miał coś czego można używać. A tej aplikacji powyżej to tylko rączki brakuje.
 1 
 4 
zgłoś
Dane BDOT10k w aplikacji zostały pozmieniane, np. nie ma czegoś takiego jak Uzytkownik04.xml_0408, brak słowników do atrybutów nikt nie będzie wiedział co znaczy charakter Luz czy roślinność br, sieć wodna nie działa w wyszukiwaniu, co nie kliknę widzę zabudowę w wyszukiwaniu. Cztery zera nie wiem po co niby się wyświetlają w trybie dla komórek ? Przesuwanie na telefonie nie działa po zmianie pozycji telefonu. I tak dalej, i tak dalej...
 5 
odpowiedz zgłoś
Skoro już ktoś to coś przyjął to niech to teraz poprawia. Według WCAG portale mapowe powinny mieć przyciski powiększania i pomniejszania oraz funkcjonalności klawiszowe do tego typu rzeczy czyli np. plus i minus jako przycisk. Linie ikonek muszą być kontrastowe i nie mogą być cienkie, oznaczenia warstw muszą być widoczne wyraźnie. Część obiektów BDOT10k nie została zaimportowana prawidłowo, próba wyszukania na kilku warstwach powoduje zawieszenie się portalu i znacznik przetwarzania miga. Ikony muszą mieć odpowiednią kontrastowość, wyszukiwanie po działce nie działa - po wybraniu województwa nie m powiatów, informacja o obiekcie jako kliknięcie nie działa, zakres terytorialny mapy nie jest ograniczony do Polski więc generuje puste kafelki, w trybie responsywnym ikony na siebie nachodzą w różnych rozdzielczościach, Wisły aplikacja nie znalazła, przejście w wysoki kontrast nie ma klawisza powrotu dla niektórych rozdzielczości, wms chodzący w tle nie ma informacji o instytucji odpowiedzialnej.
 6 
odpowiedz zgłoś
dziwne u mnie działa
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: dziwne Ciekawe czy działa u pani minister Korneckiej i w kilku innych instytucjach.
odpowiedz zgłoś
Raczej Serwer padł i do kogo teraz GUGiK zadzwoni po wsparcie ? Do autora czyli projektanta systemów Geo-Systemu ? A to będzie zlecenie w ramach GUGiK czy Geo-Systemu bo już mi się mylą role w jakiś GGK występuje ? Może jakiś kolejny "konkurs" na wsparcie ?
 1 
 7 
odpowiedz zgłoś
http To ja dorzucę kamyczek - czemu serwis stoi na adresie http, a nie zabezpieczonym https?
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
Przepraszam że co ? To może ktoś przeczyta jeszcze raz ten regulamin konkursu ? Ta aplikacja nie jest zgodna z WCAG, ta aplikacja nie posiada funkcjonalności przybliżania obiektów i przesuwania obiektów na komputerze z samym touchpadem, ta aplikacja nie pozwala na analizy Z-Bdot10k na obszarze całego kraju, w pomocy twórcy aplikacji nie potrafili nawet ustawić prawidłowego kodowania znaków. Ktoś wziął qgis server ze sterownikiem ogr i przetworzył dane nazywając to aplikacją, tyle że nie ma funkcjonalności zawartych w regulaminie. GGK będzie miał z pewnością ciekawy początek roku.
 2 
 7 
odpowiedz zgłoś
8 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS