Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2020-08-26| Geodezja, GIS, Mapy, Prawo

Polska szerzej otworzy swoje dane, także przestrzenne

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało projekt ustawy, który ma znacząco zwiększyć dostępność danych sektora publicznego. Przepisy te wspominają również o danych geoprzestrzennych.


Polska szerzej otworzy swoje dane, także przestrzenne

Ustawa o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego jest implementacją unijnej dyrektywy z 2019 r. ws. otwartych danych i ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego, której naczelną zasadą jest idea „as open as possible as closed as necessary”. Jak jednak wyjaśnia Ministerstwo Cyfryzacji, w niektórych kwestiach nasze przepisy idą w otwieraniu danych dalej niż regulacje unijne.

Jedną z nowości, jaka pojawi się w polskich przepisach, jest zdefiniowanie tzw. danych o wysokiej wartości. Są to „informacje sektora publicznego, których ponowne wykorzystywanie wiąże się z istotnymi korzyściami dla społeczeństwa, środowiska i gospodarki, w szczególności ze względu na ich przydatność do tworzenia produktów, usług i zastosowań opartych na wykorzystaniu tych danych”. Zgodnie z ustawą mają one być dostępne bezpłatnie, w tym: w formacie nadającym się do odczytu maszynowego, za pośrednictwem API oraz – jeżeli to możliwe – do zbiorczego pobrania.

Co ważne, projekt określa jasno, że do danych o wysokiej wartości zaliczane są także dane geoprzestrzenne oraz dane dotyczące obserwacji Ziemi i środowiska. Tylko jakie konkretnie? Czy dzięki tym przepisom będziemy mogli bezpłatnie pobierać jeszcze więcej danych PZGiK, niż przewiduje to niedawna nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego? Odpowiedź na to pytanie udzieli dopiero rozporządzenie, jakie ma zostać wydane do tej ustawy.

W projekcie uregulowano ponadto ponowne wykorzystanie danych badawczych (mają być bezpłatne, „o ile są finansowane ze środków publicznych oraz zostały już udostępnione w publicznie dostępnym systemie teleinformatycznym podmiotu zobowiązanego”). Odrębnie określono ponadto zasady dostępu do danych dynamicznych z sektora publicznego, czyli takich, które podlegają częstym aktualizacjom (w tym w czasie rzeczywistym).

Ustawa reguluje też funkcjonowanie portalu otwartych danych. Co ważne, znajdą się w nim dane gromadzone przez podmioty nie tylko publiczne, ale także prywatne – oczywiście, o ile te drugie wyrażą taką chęć.

Przepisy miałyby wejść w życie 3 miesiące od ogłoszenia.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama