Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2021-03-22 | Geodezja

Czy geodeci faktycznie chcą samorządu? [wyniki ankiety]

Blisko 3/4 uczestników internetowej ankiety Geoforum.pl jest za powołaniem samorządu zawodowego geodetów i kartografów w jakiejś formie.


Ilustracja: Czy geodeci faktycznie chcą samorządu? [wyniki ankiety]
Ilustracja: Czy geodeci faktycznie chcą samorządu? [wyniki ankiety] <br />
Czy jesteś za wprowadzeniem samorządu zawodowego geodetów i kartografów?
Czy jesteś za wprowadzeniem samorządu zawodowego geodetów i kartografów?

Samorząd, ale jaki?

Piszemy „w jakiejś formie”, bo konkretny kształt samorządu zawodowego geodetów budzi duże emocje. Najbardziej szczegółową wizję samorządu w 2014 r. roku przygotowało wspólnie 5 organizacji branżowych. Propozycję tę w naszym badaniu poparło 23% ankietowanych, zaś 15% chce realizacji zupełnie innej koncepcji. Najwięcej osób (35%) wprawdzie popiera powołanie samorządu, ale nie ma zdania, jak konkretnie powinien on funkcjonować. Przeciwko samorządowi opowiedziało się natomiast 25% ankietowanych.

Jedną ze spornych kwestii jest chociażby to, kto powinien mieć obowiązek zapisania się do samorządu. 51% ankietowanych uważa, że tylko osoby bezpośrednio prowadzące prace geodezyjne, natomiast 34% badanych widziałoby tam wszystkich przedstawicieli branży, a więc również urzędników czy naukowców. Aż 14% nie ma jednak w tej kwestii zdania.

Kto jest za?

Sprawdziliśmy również, jak wygląda poparcie dla samorządu w podziale na różne grupy. Jeśli chodzi o zawody, idea ta ma najwięcej zwolenników wśród naukowców, nauczycieli i studentów (aż 92%) oraz wśród wykonawców (74%). Odsetek ten jest wyraźnie niższy w przypadku urzędników, choć i tu większość popiera samorząd (62%).

Wysokie poparcie widać zarówno wśród osób posiadających wiele (75%), jak i jeden zakres uprawnień (67%). Co ciekawe, ideę tę mocno popierają również osoby, które dopiero planują zdobycie tego dokumentu (76%). Większy sceptycyzm widać za to wśród ankietowanych, którzy nie posiadają i nie chcą uzyskać uprawnień (56%).

Brak jest natomiast wyraźnej korelacji między stażem w zawodzie a poparciem dla samorządu. We wszystkich grupach odsetek zwolenników tego pomysłu wynosił od 72 do 78%.

Po co nam samorząd?

W ankiecie zapytaliśmy o kluczowe zalety i wady powołania samorządu zawodowego geodetów i kartografów. Najczęściej wskazywaną zaletą (60%) jest poprawienie wizerunku branży oraz jej rangi. Blisko połowa ankietowanych wybrała także opcje: reprezentowanie członków w relacjach z organami państwa, lepsza kontrola nad rzetelnością wykonywania prac geodezyjnych oraz dbanie o podnoszenie kwalifikacji zawodowych członków samorządu. Na kwestie czysto materialne (tj. poprawienie sytuacji finansowej przedsiębiorców) uwagę zwróciło raptem 29% ankietowanych. 22% twierdzi zaś, że powołanie samorządu nie przyniesie żadnych korzyści.

Jeśli chodzi o wady, najczęściej wskazywano nasilenie się konfliktów wewnątrz branży (40%), a w dalszej kolejności: podniesienie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej (34%), zwiększenie biurokracji (28%) oraz zmniejszenie swobody działalności gospodarczej (25%). Jednocześnie aż 40% osób nie dostrzega żadnych wad powołania samorządu.

W ankiecie daliśmy także możliwość wpisania własnych propozycji zalet i wad. Jeśli chodzi o te pierwsze, powtarzał się argument, że samorząd mógłby określać minimalne stawki cen usług geodezyjnych, co zapobiegałoby ich zaniżaniu. Pomógłby także walczyć z dorabianiem przez urzędników czy „pieczątkarzami”, a ponadto zwiększyłby wpływ branży na kształt przepisów oraz ich interpretowanie. Często podkreślano również, że instytucja ta dałaby szansę na uniezależnienie się wykonawców od widzimisię urzędników.

Wśród wad najczęściej zwracano uwagę, że samorząd może doprowadzić do rozkwitu kolesiostwa w branży i zablokowania dostępu do zawodu. Nie brakowało też głosów, że geodezję można rozsądnie urządzić, za punkt wyjścia traktując obecnie obowiązujące regulacje.

Czy samorząd nas w ogóle kręci?

Być może najważniejszą liczbą odzwierciedlającą wyniki ankiety jest 293. Właśnie tyle osób oddało w niej ważny głos. Jak na standardy naszych ankiet jest to frekwencja umiarkowana. Zdecydowanie większą popularnością cieszyły się ankiety dotyczące chociażby dorabiania powiatowych urzędników, cen usług czy nowelizacji prawa geodezyjnego.

Można zatem zaryzykować stwierdzenie, że choć temat ten budzi zaciekłe dyskusje na kameralnych spotkaniach czy w komentarzach na Geoforum.pl, to spora część geodetów podchodzi do niego z obojętnością. Wydaje się zatem, że aby wreszcie ruszyć z realizacją tego pomysłu, a nie tylko o nim dyskutować, w pierwszej kolejności należy zapalić do niego jak najszersze grono geodetów.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Europejskie recepty na zawód geodety

IV otwarte spotkanie on-line w sprawie ustanowienia zawodu mierniczego (18 marca) upłynęło przede wszystkim pod...

Czy uda się wypracować ustawę o zawodzie geodety?

Choć tematem 8. spotkania zespołu roboczego ds. geodezji i budownictwa przy Rzeczniku Małych i...

Samorząd remedium na problemy w branży?

„Po co samorząd zawodowy mierniczych geodezyjnych?” – pod takim hasłem 4 marca odbyło się...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Jak oszukać GPS?
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
cząstki alfa są jonami helu?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Martin Isenburg

Martin Isenburg
Martin Isenburg był absolwentem nauk komputerowych na Uniwersytecie w Darmstadt oraz Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej. Doktorat – również w zakresie nauk komputerowych – obronił na Uniwersytecie Północnej Karoliny. Jego najbardziej...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1927
Brytyjska firma Blundell G.I. rozpoczęła produkcję tworzywa sztucznego o nazwie astralon. Jedną z odmian astralonu jest cienka (0,1-0,25 mm) przezroczysta folia, która począwszy od lat 50. XX wieku znalazła duże zastosowanie w kartografii.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama