wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-12-03| Geodezja

Ceny usług geodezyjnych 2020: Odbicie w ciężkich czasach

Raporty GEODETY na temat cen usług geodezyjnych od lat cieszą się dużym zainteresowaniem naszych Czytelników. Mamy nadzieję, że podobnie będzie z opublikowaną w grudniowym wydaniu edycją 2020, tym bardziej że badanie wykonane z udziałem wykonawców z całego kraju wskazuje na wyraźną zmianę na rynku.


Ceny usług geodezyjnych 2020: Odbicie w ciężkich czasach
W tegorocznej edycji naszego internetowego badania wysokości cen usług geodezyjnych wzięło udział ponad pół tysiąca firm z 266 miejscowości z całego kraju. Ankieta nie była ogólnodostępna – wysyłaliśmy ją bezpośrednio do wybranych podmiotów prowadzących działalność geodezyjno-kartograficzną. Dziękujemy wszystkim tym, którzy ją wypełnili!

Tradycyjnie w ankiecie poprosiliśmy o podanie średnich cen netto za cztery podstawowe usługi:
• podział nieruchomości na dwie działki (oznaczenie w tabeli – Podział),
• wykonanie mapy do celów projektowych do 0,5 ha (MdcP),
• inwentaryzacja pojedynczego przyłącza (Przyłącze),
• wytyczenie nieskomplikowanego, jednorodzinnego budynku wraz z przeniesieniem na ławy oraz reperami roboczymi (Wytyczenie).

Dodatkowe pytania dotyczyły kondycji firmy, a także wpływu pandemii COVID-19 oraz tegorocznej nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego na prowadzenie działalności gospodarczej (więcej o tym w dalszej części arty­kułu). Wyniki ankiety dla wybranych miast i wszystkich województw zaprezentowaliśmy w tabeli 1. Natomiast w tabeli 2 (s. 14) porównaliś­my średnie ceny dla regionów z rezultatami uzys­kanymi w poprzednich edycjach badania z lat 2012-2019.

• Prawie wszędzie w górę
Aż o 8,7% – do kwoty 4591 zł – wzrosła w ostatnich 12 miesiącach w skali kraju średnia cena za statystyczny pakiet 4 usług. W okresie od 2012 r. nie odnotowaliśmy równie dużej zmiany (rok temu ceny urosły o 5,6%). Zwyżki objęły wszystkie badane przez nas usługi geodezyjne. Wzrost w przypadku podziału wyniósł 7,4% (do 2304 zł), wykonania mapy do celów projektowych – 10,5% (do 892 zł), inwentaryzacji – 9,2% (do 573 zł), a wytyczenia – 10,3% (do 822 zł).

Najdroższym regionem pozostaje województwo śląskie – 5647 zł za pakiet 4 usług. Tam też zarejestrowaliśmy największy wzrost cen w porównaniu z poprzednim badaniem – aż o...

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
@ Uwaga:Pilne! Poszukiwany kontakt do Pani geodetami, która ostatnio na marszu wolności zostala spalowana przez ZOPO. W geście solidarności powinniśmy pomoc tej Pani. Jak twierdzi chciała porzucić zawód geodety, z powodu braku możliwości podjęcia uczciwej konkurencji z urzędnikami. Jako matka samotnie wychowująca dzieci, postanowiła otworzyć restauracje.Jej wrodzona, która ledwo wiąże koniec z końcem porzyczyla jej oszczędności, ktore były przeznaczone na czarną godzinę. Mała rodzinna restauracja miała zostać otwarta w maju. Dzięki działaniom władz, które postanowiły walczyć z ludźmi pracy, nie doszło do otwarcia wymarzonej restauracji. Pani twierdziła że nie widzi przyszłości w zawodzie, gdyż powiatowi urzędnicy blokują jej firmę.Majac na uwadze to że są to praktyki powszechne w naszym kraju, postanowiłem wesprzeć naszą koleżankę. Jeśli tylko Pani przeczyta ten post proszę o kontakt. Nazwisko znane redakcji.
 2 
 8 
odpowiedz zgłoś
To nie jest miarodajna ankieta Dane pochodzą od firm a nie od urzędników czy GeoZiutków co robią po kosztach.
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
Zaproponowałem dzisiaj projektówkę za 1000 zł (pod butle z gazem) pan na mnie nakrzyczał i powiedział że weźmie sobie kogoś za 400 zł z Andrespola (łódzkie)
 1 
 7 
odpowiedz zgłoś
Ciekawe gdzie takie ceny... Przykładowy Śląsk i Miasto Jaworzno... tycz inwe za przyłącza wodociągowe i kanalizacyjne. https://www.wodociagi.jaworzno.pl/userfiles/file/P rzetargi/2020/ZZP_ZS_L_73_2020/Informacja_o_wyniku _postepowania.pdf https://www.wodociagi.jaworzno.pl/userfiles/file/P rzetargi/2020/ZZP_ZU_L_48_2020/Informacja_o_wyniku .pdf
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: Ciekawe gdzie takie ceny... No dobra kolego może cena nie jest wielka ale koleżanka przez rok ma pewnego klienta i stały dochód rzędu 6 tys zł miesięcznie. Nie musi się pałować z jakimś pieniaczem na rozgraniczeniu co nawet nie masz pewności, że zapłaci. Znam przypadki mniejszych cen za takie usługi, więc nie porównujmy jednego Nowaka z jednym przyłączem do firmy, który tych przyłączy będzie pykałą min 20 miesięcznie. |
 4 
 1 
odpowiedz zgłoś
hihihi hihiih
odpowiedz zgłoś
Geodezja Ceny takie że hoho... Jak to ktoś napisał utrzymanie toya na budowie więcej kosztuje niż geodeta....
 16 
odpowiedz zgłoś
odp: Geodezja bez przesadny toitoi to jakies 5 stow za miesiac. Ale trzeba przyznać, że z inżynieryjnych zawodów to geodeci osiągają sufit wynagrodzeniowy (Umowa o Prace), tam gdzie inne zawody mają podłogę, przekonałem się o tym jak zmieniłem branżę i to nie wcale na IT bo tam wynagrodzenia są zdecydowanie nieporównywalne
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Geodezja Do jakiej branży poszedłeś?
 2 
 3 
zgłoś
odp: Geodezja IDEALNIE W PUNKT Z TYM TOYEM!!!! PRAWDA JET TAKA, ŻE ZAWSZE ZNAJDZIE SIĘ BAMBER W OKOLICY, KTÓRY BĘDZIE ZANIZAŁ STAWKI KOSZTEM JAKOŚCI WYKONANIA USŁUG
 1 
 11 
odpowiedz zgłoś
6 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie szlaku kolejowego
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS