Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-12-03| Geodezja

Ceny usług geodezyjnych 2020: Odbicie w ciężkich czasach

Raporty GEODETY na temat cen usług geodezyjnych od lat cieszą się dużym zainteresowaniem naszych Czytelników. Mamy nadzieję, że podobnie będzie z opublikowaną w grudniowym wydaniu edycją 2020, tym bardziej że badanie wykonane z udziałem wykonawców z całego kraju wskazuje na wyraźną zmianę na rynku.


Ceny usług geodezyjnych 2020: Odbicie w ciężkich czasach
W tegorocznej edycji naszego internetowego badania wysokości cen usług geodezyjnych wzięło udział ponad pół tysiąca firm z 266 miejscowości z całego kraju. Ankieta nie była ogólnodostępna – wysyłaliśmy ją bezpośrednio do wybranych podmiotów prowadzących działalność geodezyjno-kartograficzną. Dziękujemy wszystkim tym, którzy ją wypełnili!

Tradycyjnie w ankiecie poprosiliśmy o podanie średnich cen netto za cztery podstawowe usługi:
• podział nieruchomości na dwie działki (oznaczenie w tabeli – Podział),
• wykonanie mapy do celów projektowych do 0,5 ha (MdcP),
• inwentaryzacja pojedynczego przyłącza (Przyłącze),
• wytyczenie nieskomplikowanego, jednorodzinnego budynku wraz z przeniesieniem na ławy oraz reperami roboczymi (Wytyczenie).

Dodatkowe pytania dotyczyły kondycji firmy, a także wpływu pandemii COVID-19 oraz tegorocznej nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego na prowadzenie działalności gospodarczej (więcej o tym w dalszej części arty­kułu). Wyniki ankiety dla wybranych miast i wszystkich województw zaprezentowaliśmy w tabeli 1. Natomiast w tabeli 2 (s. 14) porównaliś­my średnie ceny dla regionów z rezultatami uzys­kanymi w poprzednich edycjach badania z lat 2012-2019.

• Prawie wszędzie w górę
Aż o 8,7% – do kwoty 4591 zł – wzrosła w ostatnich 12 miesiącach w skali kraju średnia cena za statystyczny pakiet 4 usług. W okresie od 2012 r. nie odnotowaliśmy równie dużej zmiany (rok temu ceny urosły o 5,6%). Zwyżki objęły wszystkie badane przez nas usługi geodezyjne. Wzrost w przypadku podziału wyniósł 7,4% (do 2304 zł), wykonania mapy do celów projektowych – 10,5% (do 892 zł), inwentaryzacji – 9,2% (do 573 zł), a wytyczenia – 10,3% (do 822 zł).

Najdroższym regionem pozostaje województwo śląskie – 5647 zł za pakiet 4 usług. Tam też zarejestrowaliśmy największy wzrost cen w porównaniu z poprzednim badaniem – aż o...

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mobilne skanowanie na Motławie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS