Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-07-18| Geodezja, Prawo

Geodeci jednak za nowelizacją Pgik

9 wybranych zmian zapisanych w projekcie nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego cieszy się poparciem od 67% do 92% ankietowanych przez Geoforum.pl. Nieco słabiej jest z nowelizacją jako całością, ale i tak opowiada się za nią ponad połowa badanych.


Geodeci jednak za nowelizacją Pgik

Procedowana właśnie nowelizacja wzbudza spore kontrowersje. Zdaniem sześciu organizacji (PGK, GIG, SKP, LSG, PTG i OZZG) projekt zmian w Pgik po konsultacjach publicznych „nie spełnia podstawowego celu, jakim było uproszczenie i przyspieszenie procesu inwestycyjnego, oraz nie eliminuje istniejących wadliwych i nieefektywnych procedur funkcjonowania Służby Geodezyjnej i Kartograficznej”. Nie wszyscy jednak zgadzają się z tą opinią, o czym świadczą m.in. liczne komentarze na Geoforum.pl.

Postanowiliśmy zatem przekonać się sami, jakie jest rzeczywiste poparcie dla nowelizacji. Przyznajemy otwarcie, że całkowicie subiektywnie poddaliśmy ocenie Czytelników Geoforum.pl te zmiany w Pgik, które zgodnie z założeniami mają poprawić warunki pracy geodetów. Poniżej prezentujemy wstępne rezultaty głosowania. Szczegółowe wyniki badania (z podziałem na miejsce pracy ankietowanych i województwa) oraz wybrane uwagi do ankiety zaprezentujemy w sierpniowym GEODECIE.


Przewaga osób popierających poszczególne zmiany w Pgik jest bardzo wyraźna. Największym poparciem cieszy się propozycja likwidacji biurokracji związanej z licencjami dla wykonawców (92,1%), najmniejszym zaś postulat uwolnienia geometrii i podstawowych atrybutów opisowych działek ewidencyjnych i budynków z zasobów powiatowych (66,7%).

Łącznie na wszystkie 9 przedstawionych przez nas zmian w Pgik padło 5397 odpowiedzi „Tak” (82%), 689 „Nie” (10%) i 502 „Nie mam zdania” (8%). Natomiast na ostatnie pytanie „Czy jesteś za nowelizacją Prawa geodezyjnego i kartograficznego w obecnej formie?” odpowiedzi „Tak” było 54%, „Nie” – 31% i „Nie mam zdania” – 15%. A zatem rozbieżność między średnią dla 9 pytań szczegółowych a rozkładem głosów dla całej nowelizacji jest wyraźna. Oczywiście wynika ona z tego, że skupiliśmy się w naszej ankiecie na tych zmianach w Pgik, które mają ułatwić pracę geodetom.

Z pewnością wielu naszych Czytelników zainteresują kulisy głosowania. W czasie trwania ankiety (9-16 lipca) oddano 732 ważne głosy. Dlaczego piszemy „ważne”? Otóż po raz pierwszy, a przeprowadziliśmy już przecież kilkadziesiąt ankiet i konkursów, próbowano na masową skalę zmanipulować wyniki badania. Trzeciego dnia trwania ankiety około godziny 13 zaczęły napływać w stałych interwałach czasu głosy z 7 numerów IP, które od razu wzbudziły nasze zainteresowanie. Zawarte w nich odpowiedzi były do siebie uderzająco podobne. Do czasu zablokowania tych kilku podejrzanych numerów IP napłynęło z nich ponad 1000 głosów (oczywiście nie zostały one uwzględnione w wynikach ankiety).

Ta sytuacja bardzo nas zdziwiła i zasmuciła. Oczywiście przy okazji kolejnej ankiety lepiej zabezpieczymy się przed takimi atakami. Do tej pory myśleliśmy, że nie ma takiej potrzeby. Okazało się jednak, że było to myślenie naiwne.

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS