|2019-07-18|
Geodezja, Prawo
Geodeci jednak za nowelizacją Pgik
9 wybranych zmian zapisanych w projekcie nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego cieszy się poparciem od 67% do 92% ankietowanych przez Geoforum.pl. Nieco słabiej jest z nowelizacją jako całością, ale i tak opowiada się za nią ponad połowa badanych.
Procedowana właśnie nowelizacja wzbudza spore kontrowersje. Zdaniem sześciu organizacji (PGK, GIG, SKP, LSG, PTG i OZZG) projekt zmian w Pgik po konsultacjach publicznych „nie spełnia podstawowego celu, jakim było uproszczenie i przyspieszenie procesu inwestycyjnego, oraz nie eliminuje istniejących wadliwych i nieefektywnych procedur funkcjonowania Służby Geodezyjnej i Kartograficznej”. Nie wszyscy jednak zgadzają się z tą opinią, o czym świadczą m.in. liczne komentarze na Geoforum.pl.
Postanowiliśmy zatem przekonać się sami, jakie jest rzeczywiste poparcie dla nowelizacji. Przyznajemy otwarcie, że całkowicie subiektywnie poddaliśmy ocenie Czytelników Geoforum.pl te zmiany w Pgik, które zgodnie z założeniami mają poprawić warunki pracy geodetów. Poniżej prezentujemy wstępne rezultaty głosowania. Szczegółowe wyniki badania (z podziałem na miejsce pracy ankietowanych i województwa) oraz wybrane uwagi do ankiety zaprezentujemy w sierpniowym GEODECIE.
Przewaga osób popierających poszczególne zmiany w Pgik jest bardzo wyraźna. Największym poparciem cieszy się propozycja likwidacji biurokracji związanej z licencjami dla wykonawców (92,1%), najmniejszym zaś postulat uwolnienia geometrii i podstawowych atrybutów opisowych działek ewidencyjnych i budynków z zasobów powiatowych (66,7%).
Łącznie na wszystkie 9 przedstawionych przez nas zmian w Pgik padło 5397 odpowiedzi „Tak” (82%), 689 „Nie” (10%) i 502 „Nie mam zdania” (8%). Natomiast na ostatnie pytanie „Czy jesteś za nowelizacją Prawa geodezyjnego i kartograficznego w obecnej formie?” odpowiedzi „Tak” było 54%, „Nie” – 31% i „Nie mam zdania” – 15%. A zatem rozbieżność między średnią dla 9 pytań szczegółowych a rozkładem głosów dla całej nowelizacji jest wyraźna. Oczywiście wynika ona z tego, że skupiliśmy się w naszej ankiecie na tych zmianach w Pgik, które mają ułatwić pracę geodetom.
Z pewnością wielu naszych Czytelników zainteresują kulisy głosowania. W czasie trwania ankiety (9-16 lipca) oddano 732 ważne głosy. Dlaczego piszemy „ważne”? Otóż po raz pierwszy, a przeprowadziliśmy już przecież kilkadziesiąt ankiet i konkursów, próbowano na masową skalę zmanipulować wyniki badania. Trzeciego dnia trwania ankiety około godziny 13 zaczęły napływać w stałych interwałach czasu głosy z 7 numerów IP, które od razu wzbudziły nasze zainteresowanie. Zawarte w nich odpowiedzi były do siebie uderzająco podobne. Do czasu zablokowania tych kilku podejrzanych numerów IP napłynęło z nich ponad 1000 głosów (oczywiście nie zostały one uwzględnione w wynikach ankiety).
Ta sytuacja bardzo nas zdziwiła i zasmuciła. Oczywiście przy okazji kolejnej ankiety lepiej zabezpieczymy się przed takimi atakami. Do tej pory myśleliśmy, że nie ma takiej potrzeby. Okazało się jednak, że było to myślenie naiwne.
Redakcja
|