Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-12-19| Geodezja, Mapy, Prawo

Poznaliśmy koncepcję samorządu zawodowego geodetów i kartografów

Po blisko roku prac pięć organizacji zawodowych opublikowało koncepcję samorządu geodetów i kartografów.


Poznaliśmy koncepcję samorządu zawodowego geodetów i kartografów <br />
fot. h.koppdelaney/Flickr (CC by SA)
fot. h.koppdelaney/Flickr (CC by SA)

W obradach powołanego w lutym br. zespołu* brali udział przedstawiciele: Polskiej Geodezji Komercyjnej, Geodezyjnej Izby Gospodarczej, Stowarzyszenia Geodetów Polskich, Stowarzyszenia Kartografów Polskich oraz Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego. Ich efektem jest dokument liczący 25 stron. Jak napisano we wstępie: „powstanie Samorządu Zawodowego Geodetów i Kartografów Przysięgłych ma na celu uregulowanie zasad wykonywania zawodów geodety i kartografa dla możliwie najlepszego zaspokajania istotnych potrzeb obywateli i Państwa. Taka regulacja stworzy właściwe mechanizmy, z jednej strony w sposób ciągły weryfikujące specjalistyczne kwalifikacje oraz zapewniające stosowanie odpowiednich procedur zawodowych, a z drugiej pozwalające na nadzorowanie i dyscyplinowanie dla osiągania przez wykonujących zawody najwyższych standardów świadczonych usług. Ponadto regulacja przyczyni się do należytego rozwoju zawodu.”

W dokumencie m.in. wyszczególniono 20 czynności, które powinny być zastrzeżone dla geodety i kartografa przysięgłego. Zgodnie z koncepcją jednostkami organizacyjnymi samorządu powinny być: Krajowa Izba Geodetów i Kartografów z siedzibą w Warszawie oraz okręgowe izby geodetów i kartografów. Miałby on zrzeszać osoby, które posiadają uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii, także te, które nabyły je przed powołaniem samorządu.

Przynależność do samorządu byłaby obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcieliby wykonywać określone w dokumencie 20 rodzajów czynności. Samorząd byłby odpowiedzialny m.in. za postępowania kwalifikacyjne i nadawanie uprawnień, kształcenie ustawiczne (obowiązkowe dla członków) oraz prowadzenie postępowań dyscyplinarnych.

W opublikowanym właśnie dokumencie zaproponowano przebieg postępowań kwalifikacyjnych i dyscyplinarnych. Określono także relacje pomiędzy samorządem a władzą wykonawczą, ustawodawczą, samorządami terytorialnymi i instytucjami naukowymi, a także władzami innych państw. Zawarto ponadto propozycje finansowania samorządu zawodowego. Zgodnie z nimi budżet tej instytucji zasilałyby: składki członków (od 40 do 70 zł miesięcznie), a także przychody z postępowań kwalifikacyjnych, szkoleń i darowizn.

* w skład zespołu weszli: Joanna Bac-Bronowicz (SKP), Tomasz Białożyt (PGK), Agnieszka Buczek (PGK), Roman Kasprzak (GIG), Grzegorz Kurzeja (SKP), Leszek Piszczek (PTG), Krzysztof Rogala (GIG), Robert Rutkowski (SKP), Radosław Smyk (PTG), Janusz Walo (SGP), Tadeusz Wilczewski (SGP). W jego pracach uczestniczył także przedstawiciel głównego geodety kraju Adolf Jankowski.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS