Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-01-21| GNSS, Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt, Firma, Software

Jakie pomiarowe innowacje wyróżniono na targach CES 2019?

Podczas styczniowych targów elektroniki użytkowej CES w Las Vegas tradycyjnie wyróżniono najciekawsze innowacje technologiczne, które zadebiutowały w ciągu ostatniego roku. Nie zabrakło wśród nich rozwiązań pomiarowych.


Jakie pomiarowe innowacje wyróżniono na targach CES 2019?

W najbardziej prestiżowej kategorii, czyli „Best on Innovation”, jednym z laureatów zostało ręczne urządzenie pomiarowe BLK3D zaprezentowane w połowie ubiegłego roku przez firmę Leica Geosystems. Jest to instrument przypominające smartfon, który dzięki odpowiednio sparowanym dwóm cyfrowym kamerom pozwala wykonywać pomiary o milimetrowej dokładności bezpośrednio na wyświetlaczu. Co ważne, wszystkie obliczenia dokonywane są bezpośrednio w urządzeniu – nie jest więc konieczne nawiązywanie połączenia internetowego oraz przesyłanie fotografii do chmury. Oprócz pomiaru na zdjęciach urządzenie BLK3D wyposażone jest również w zwykły dalmierz laserowy z możliwością celowania na obrazie z kamery. Dodajmy, że instrument ten został już wcześniej wyróżniony nagrodą innowacyjności Wichmanna przyznawaną podczas międzynarodowych targów geodezyjnych Intergeo.

Drugim laureatem nagrody „Best on Innovation” jest półprzewodnikowy LiDAR InnovizOne wraz z oprogramowaniem do analizy danych. Urządzenie zaprojektowano z myślą o pojazdach autonomicznych, a jego producent zachwala w nim niespotykane dotąd połączenie wyśrubowanych parametrów pomiarowych z niską ceną. Skaner pozyskuje dane w rozdzielczości kątowej 0,1 x 0,1 stopnia z prędkością 25 klatek na sekundę na dystansie do 250 metrów. Jego pole widzenia to 120 x 45 stopni.

Wśród nagrodzonych w kategorii „Smart Cities” warto zwrócić uwagę na SiPS (Starwing intelligent indoor positioning system) – system pozycjonowania wewnątrz budynków oferujący decymetrową dokładność pomiaru. Jak można przeczytać na stronie producenta, bazuje on na pomiarze kąta nadejścia sygnału (AOA, Angle of arrival) oraz algorytmach sztucznej inteligencji.

Sporo pomiarowych innowacji wyróżniono w kategorii „Vechicle Intelligence and Self Driving Technology”. Są wśród nich: skaner Ouster OS-1-128, mobilny system kartowania Naver Labs R1, system wspomagania pomiarów GNSS Geoflex czy nawigacja Tom-E. O skanerze firmy Ouster szerzej pisaliśmy 2 tygodnie temu. System R1 – jak zapewnia jego twórca – wyróżnia natomiast nawet o 1/3 niższy koszt pozyskania danych przy porównywalnej szczegółowości pomiaru. Geoflex to kolejny serwis oferujący globalne korekty PPP pozwalające na pomiar satelitarny z dokładnością nawet 4 cm. Natomiast Tom-E to dwa niewielkie urządzenia, które można łatwo przymocować do roweru, motocyklu czy wózka. Po połączeniu przez Bluetooth ze smartfonem oferują on intuicyjne wskazówki nawigacyjne.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS