wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-01-04| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt

LiDAR Ouster OS-1: wysokie parametry, niska cena

Działająca w Dolinie Krzemowej firma Ouster zaprezentowała trzeci z serii niewielkich wielkowiązkowych skanerów laserowych OS-1.


LiDAR Ouster OS-1: wysokie parametry, niska cena

Seria OS-1 bazuje na opatentowanej technologii firmy Ouster wykorzystującej lasery typu VCSEL (Vertical Cavity Surface Emitting Laser) oraz diody SPAD (Single Photon Avalanche Diode). Jak wyjaśnia producent, są to rozwiązania powszechne w różnych urządzeniach elektronicznych, ale bardzo trudne w implementacji w skanerach laserowych. Pozwalają jednak znacząco zmniejszyć wagę i wymiary LiDAR-u, obniżyć zużycie energii, a także skuteczniej mierzyć w bardziej wymagających warunkach środowiskowych (np. przy wysokiej wilgotności czy temperaturze).

Dotychczas w ofercie firmy Ouster były modele 16- oraz 64-kanałowe, tymczasem noworoczna premiera oferuje już 128-kanałów, co przekłada się na lepsze parametry sprzętowe. Na przykład prędkość pomiaru wzrosła z 1,31 mln do 2,62 mln pkt/s. Zwiększono również pionowe pole widzenia – z 33 do 45 stopni. Jak podkreśla producent, lepsze osiągi udało się zapewnić bez zwiększania poboru mocy czy powiększania urządzenia. Jego wymiary to 74 mm wysokości i 80 mm średnicy. Waga wynosi z kolei 380 g.

Przykład danych pozyskanych przez skaner OS-1-64

Przykład danych pozyskanych przez skaner OS-1-64

Deklarowany zasięg pomiaru urządzeń z serii OS-1 sięga 140 metrów, a dokładność – od 1,5 do 10 cm (zależnie od typu powierzchni i odległości). Oprócz pomiaru odległości skanery wykonują także obrazy otoczenia w jakości zbliżonej do tych z kamery cyfrowej.

Do listy zalet modelu OS-1-128 firma Ouster zalicza również niską cenę, która wynosi 18 tys. dolarów. Jak podkreśla producent, to 6 razy mniej niż konkurencyjny 128-kanałowy sensor.

OS-1-128 wejdzie do sprzedaży latem tego roku.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS