Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-06-15| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt

Leica BLK3D: mierz bezpośrednio na zdjęciach

BLK3D to już kolejna ciekawa nowość marki Leica Geosystems w tym tygodniu. Urządzenie pozwala na wykonywanie łatwego, szybkiego i jednocześnie precyzyjnego pomiaru na cyfrowych zdjęciach.


Leica BLK3D: mierz bezpośrednio na zdjęciach

Nazwa instrumentu może kojarzyć się z zaprezentowanym półtora roku temu naziemnym skanerem laserowym BLK360, którego wyróżniają niewielkie waga i wymiary, niska cena oraz prostota obsługi. Wprawdzie BLK3D skanerem nie jest, ale idea urządzenia jest podobna – maksymalnie uprościć i przyspieszyć prowadzenie pomiarów.

Premierowy instrument ma wielkość przeciętnego smartfona i składa się z dwóch cyfrowych kamer oraz dwóch dalmierzy laserowych. Dane pozyskiwane przez te sensory pozwalają utworzyć model 3D otoczenia. Na jego podstawie użytkownik może wskazać na cyfrowym obrazie dwa dowolne punkty (praktyczna jest tu opcja przyciągania do obiektów – np. narożników), by wyznaczyć odległość między nimi. Co istotne, całość przetwarzania danych odbywa się w urządzeniu BLK3D. Nie ma więc konieczności nawiązywania połączenia z jakąkolwiek zewnętrzną infrastrukturą chmurową.

Pozyskane dane mogą być łatwo zgrane na komputer – albo przez kabel USB, albo bezprzewodowo przez wi-fi. Specjalne oprogramowanie przygotowane przez producenta pozwala następnie wykonywać bardziej zaawansowane prace na tych modelach, w tym generowanie dokumentów CAD-owskich.

Leica Geosystems BLK3D

BLK3D ma służyć przede wszystkim do pomiarów wnętrz. Jak można się domyślać, ma być znacznie bardziej zaawansowanym technologicznie (i jednocześnie prostszym w obsłudze) następcą dalmierzy laserowych serii DISTO. – BLK3D to najnowszy członek naszej innowacyjnej serii BLK. Możliwość pozyskiwania ze zdjęć 2D precyzyjnych informacji 3D podnosi poprzeczkę i ustanawia nowy poziom oczekiwań profesjonalnych użytkowników, którzy poszukują szybszych i dokładniejszych metod wykonywania pomiarów. Dodajmy też, że to urządzenie jest tak intuicyjne, że może je obsłużyć praktycznie każdy – podkreśla prezes zarządu Hexagonu Ola Rollen.

Na usta cisną się pytania o dokładność oraz cenę urządzenia – w obu przypadkach producent nie podaje konkretnych informacji. Jeśli chodzi o dokładność, Leica informuje jedynie, że jest ona porównywalna z profesjonalnym sprzętem. Z blogu „Between the Poles” dowiadujemy się natomiast, że odległości wyznaczane są tu z precyzją milimetrową.

Na razie nie wiadomo, kiedy BLK3D wejdzie na rynek.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS