wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-06-15| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt

Leica BLK3D: mierz bezpośrednio na zdjęciach

BLK3D to już kolejna ciekawa nowość marki Leica Geosystems w tym tygodniu. Urządzenie pozwala na wykonywanie łatwego, szybkiego i jednocześnie precyzyjnego pomiaru na cyfrowych zdjęciach.


Leica BLK3D: mierz bezpośrednio na zdjęciach

Nazwa instrumentu może kojarzyć się z zaprezentowanym półtora roku temu naziemnym skanerem laserowym BLK360, którego wyróżniają niewielkie waga i wymiary, niska cena oraz prostota obsługi. Wprawdzie BLK3D skanerem nie jest, ale idea urządzenia jest podobna – maksymalnie uprościć i przyspieszyć prowadzenie pomiarów.

Premierowy instrument ma wielkość przeciętnego smartfona i składa się z dwóch cyfrowych kamer oraz dwóch dalmierzy laserowych. Dane pozyskiwane przez te sensory pozwalają utworzyć model 3D otoczenia. Na jego podstawie użytkownik może wskazać na cyfrowym obrazie dwa dowolne punkty (praktyczna jest tu opcja przyciągania do obiektów – np. narożników), by wyznaczyć odległość między nimi. Co istotne, całość przetwarzania danych odbywa się w urządzeniu BLK3D. Nie ma więc konieczności nawiązywania połączenia z jakąkolwiek zewnętrzną infrastrukturą chmurową.

Pozyskane dane mogą być łatwo zgrane na komputer – albo przez kabel USB, albo bezprzewodowo przez wi-fi. Specjalne oprogramowanie przygotowane przez producenta pozwala następnie wykonywać bardziej zaawansowane prace na tych modelach, w tym generowanie dokumentów CAD-owskich.

Leica Geosystems BLK3D

BLK3D ma służyć przede wszystkim do pomiarów wnętrz. Jak można się domyślać, ma być znacznie bardziej zaawansowanym technologicznie (i jednocześnie prostszym w obsłudze) następcą dalmierzy laserowych serii DISTO. – BLK3D to najnowszy członek naszej innowacyjnej serii BLK. Możliwość pozyskiwania ze zdjęć 2D precyzyjnych informacji 3D podnosi poprzeczkę i ustanawia nowy poziom oczekiwań profesjonalnych użytkowników, którzy poszukują szybszych i dokładniejszych metod wykonywania pomiarów. Dodajmy też, że to urządzenie jest tak intuicyjne, że może je obsłużyć praktycznie każdy – podkreśla prezes zarządu Hexagonu Ola Rollen.

Na usta cisną się pytania o dokładność oraz cenę urządzenia – w obu przypadkach producent nie podaje konkretnych informacji. Jeśli chodzi o dokładność, Leica informuje jedynie, że jest ona porównywalna z profesjonalnym sprzętem. Z blogu „Between the Poles” dowiadujemy się natomiast, że odległości wyznaczane są tu z precyzją milimetrową.

Na razie nie wiadomo, kiedy BLK3D wejdzie na rynek.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Mój szef jest ekspertem z obsługi inwestycji i on mówi że ta technologi jeszcze długo nie zastąpi tachimetru. Takie pomiary są dobre dla dekoratorów wnętrz lub szybkich inwentaryzacji ale w precyzyjnych pomiarach to traci na znaczeniu bo proces obróbki danych jest zbyt pracochłonny. Nawet jeśli ten sprzęt był by za darmo to i by się nie rozpowszechnił.

To co jest twoja pracą. Powierzchnie chcesz nadal zapisywać w arach ?

@geo Tylko system (urzędy) chcą abyś te rozbieżności robił za darmo przy okazji swojej roboty.

Tylko Jak geodezja się skończy to która branża będzie potrzebowała takich umijętniśći jak dorabianie niwelacji,czołówek,robienia szkiców? Tyle lat szkoleń przez weryfikatorów jak mierzyć a to wszystko do lamusa? Gdzie taki magik geodeta znajdzie zatrudnienie? Świat realny wygląda inaczej niż cyrk pod tytułem geodezja w Polsce. Nauczyno nas sztuczych rzeczy które poza naszym cyrkiem nikomu do niczego nie będą potrzebne.

spokojnie... żadna geodezja się nie kończy, a wręcz zaczyna gdy to po wejściu najnowszych technologii i skonfrontowaniu nowych danych ze starymi danymi pozyskiwanymi sprzętami analogowymi mamy taki b...el, takie rozbieżności w naszych kochanych bazach danych i na gruncie, że dopiero teraz geodeci właśnie przez te nowe technologie mają roboty, której nie da się w Polsce przerobić jeszcze przez następne 100 lat jak nic. A technologia-dobrze, że się rozwija, bo prościej, szybciej i łatwiej się mierzy. I o to przecież każdemu chodzić powinno a zwłaszcza geodetom.

"kiedy trimble wejdzie na rynek smartfonow" - jak Leica przejmie rynek. Sytuacja będzie analogiczna jak z firmą kodak i aparatami cyfrowymi. Szanują firmę Trimble ale brak tam wizjonerów.

kiedy trimble wejdzie na rynek smartfonow?

Geodezja skończy się na naszych oczach. No chyba że do pomiarów smartfonem trzeba będzie mieć uprawnienia nr 4 lub 7 epoki PRL'u.

Geodeci będą niepotrzebni Ale przyjmie się, żeby bez pomocy Geodetów mierzyć.

W Polsce to się nie przyjmie żaden ośrodek nie przyjmie pomiaru wykonanego przez sensory w smartfonie.

10 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS