Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2016-11-18 | Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt, Software

Leica BLK360, czyli skanowanie schodzi pod strzechy

15 tys. euro – tyle ma kosztować zestaw składający się ze skanera BLK360 oraz oprogramowania ReCap 360 Pro zaprezentowany właśnie przez firmy Leica Geosystems oraz Autodesk.


Ilustracja: Leica BLK360, czyli skanowanie schodzi pod strzechy

Jak zapewnia Leica Geosystems, BLK360 to najmniejsze i najlższejsze urządzenie w swojej kategorii. Producent postawił również na prostotę i intuicyjność obsługi – urządzenie posiada bowiem tylko jeden przycisk i jest sterowane z poziomu tabletu. „Jeśli ktoś potrafi obsługiwać iPada, to poradzi sobie z BLK360” – zapewnia Leica w komunikacie prasowym.

Jeśli chodzi o parametry, skaner ma zasięg 60 metrów i mierzy do 360 tys. pkt/s. Jest także wyposażony w cyfrową kamerę do zdjęć sferycznych. Wykonanie pełnego skanu oraz fotografii panoramicznej zajmuje raptem 3 minuty. Pozyskiwane dane transmitowane są strumieniowo do tabletu iPad Pro, na którym mobilna aplikacja ReCap Pro 360 w czasie rzeczywistym filtruje i rejestruje je, a następnie konwertuje do popularnych formatów wykorzystywanych powszechnie w aplikacjach CAD, BIM, VR czy AR.

Pakiet BLK360 oraz ReCap 360 Pro ma wejść do sprzedaży w marcu 2017 roku i kosztować 15 tys. euro. Zestaw obejmuje: skaner, walizkę, baterię, ładowarkę i roczną subskrypcję na oprogramowanie.

– Gdy wprowadzaliśmy oprogramowanie ReCap, chodziło nam o jedno: demokratyzację pomiarów otaczającej nas rzeczywistości – wyjaśnia Aaron Morris z Autodesku. – Dostrzegliśmy ogromną moc technologii skanowania laserowego dla branży architektoniczno-budowlanej, ale zorientowaliśmy się, że wysoki koszt, niewielka mobilność i skomplikowana obsługa skanerów ograniczają jej wykorzystanie. Nasza współpraca z Leica Geosystems pomaga rozwiązać te problemy, zapewniając praktycznie każdemu dostęp do danych o otaczającej nas rzeczywistości – dodaje.

– Jako lider technologii pomiarowych dostrzegamy lukę, jaka powstała pomiędzy instrumentami przeznaczonymi do celów naukowców oraz mniej profesjonalną elektroniką, dlatego teraz chcemy dać możliwość pomiaru rzeczywistości wszystkim – wyjaśnia dr Burkhard Boeckem, dyrektor ds. technologicznych w Leica Geosystems. – Łącząc technologie oferowane przez naszą grupę Hexagon oraz miniaturyzując je, prezentujemy zupełnie nową kategorię sprzętu: obrazujący skaner laserowy, znacznie lżejszy (waży tylko 1 kg) i mniejszy (16,5 x 10,1 cm) od jakiegokolwiek porównywalnego instrumentu na rynku. Gdy opracowaliśmy już ten sensor, rozpoczęliśmy współpracę z Autodeskiem nad nowym oprogramowaniem, i tak dokonaliśmy kolejnego milowego kroku w zakresie technologii 3D. Łącząc skaner Leica BLK360 z aplikacją ReCap 360 Pro, umożliwiamy wszystkim profesjonalistom z branży architektoniczno-budowalnej wykorzystywanie chmury punktów oraz obrazów panoramicznych w codziennej pracy – dodaje.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

demokratyzacja pomiarów oznacza, że kończy się czas monopolu geodetów na pomiary. dobrze, że gimnazja likwidują, bo w przeciwnym razie usługami z zakresu pomiarów szelakich zajmowałyby się wkrótce również gimbusy i wszelkiej maści vlogerzy z yt. niedługo będą też wesela skanować skanerami laserowymi.
    1 
 6 
pod strzechy Skanowanie zejdzie pod strzechy dopiero wtedy, gdy zestaw będzie kosztował 15 tys. złotych a nie euro.
    2 
 4 



zobacz też:

Faro prezentuje nowy skaner

Firma Faro – dostawca trójwymiarowych rozwiązań pomiarowych i obrazujących – wprowadził do sprzedaży nowy...

Wybrano najciekawsze nowości Intergeo 2016

Uczestnicy zeszłotygodniowych międzynarodowych targów geodezyjnych Intergeo (Hamburg, 11-13 października)...

Intergeo 2016, czyli fotogrametria i sensor fusion

Najciekawsze spośród setek nowości sprzętowych i software’owych wystawionych na rozpoczętych...

Trimble SX10: skaner i tachimetr w jednej obudowie

Amerykańska firma Trimble zaprezentowała nietypowe rozwiązanie pomiarowe: instrument SX10 Scanning...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Zwycięski projekt studentów AGH
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
pojęcie „przestrzeni metrycznej” wprowadził francuski matematyk Maurice Frechnet?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Józef Kreutzinger (1877-1939)

Józef  Kreutzinger  (1877-1939)
Urodził się 2 marca 1877 roku w Poniecu (woj. wielkopolskie). Rodzice byli Polakami. Po ukończeniu szkoły realnej odbył roczną służbę w wojsku pruskim w 20. pułku artylerii polowej. W latach 1896-98 odbył szkolenie w berlińskiej Szkole Artylerii. Po...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1420
W Samarkandzie powstaje słynne w średniowieczu obserwatorium astronomiczne. Zbudowano w nim wielki kamienny sekstans będący wycinkiem (60°) łuku o promieniu 40 m.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2