wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-10-17| GNSS, Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt, Firma, Software, Imprezy

Intergeo 2018: geodezja nie tylko dla geodetów

Przekopując się przez setki nowości prezentowanych na trwających właśnie targach Intergeo (Frankfurt, 16-18 października), trudno znaleźć coś, co zrewolucjonizuje pracę geodety. Nie brak jednak premier mogących niektórych pozbawić pracy.


Intergeo 2018: geodezja nie tylko dla geodetów

Weźmy choćby zaprezentowane przez szwajcarską firmę Leica Geosystems urządzenie BLK3D. Wygląda jak smartfon i robi zdjęcia jak smartfon, tyle tylko że na cyfrowym obrazie można wykonywać pomiary 3D z milimetrową dokładnością. Co istotne, obsługa instrumentu jest tak banalna, że poradzi sobie z nią nawet kilkuletnie dziecko. Podobnych nowości sprzętowych jest w tym roku na Intergeo znacznie więcej. Rodzi się więc pytanie, czy za kilka lat geodeta będzie jeszcze komukolwiek potrzebny. Naturalnie, pracy dla geodetów nie zabraknie, choć na pewno nie będzie to już proste „trzaskanie pikiet”. Na dowód dobrych perspektyw dla tego zawodu można przytoczyć liczne nowości pozwalające geodetom pokazać swoją unikatową wartość i wejść na rynki, o których wcześniej nikt by nie pomyślał.

Oczywiście poza premierami nietypowymi czy specjalistycznymi na Intergeo jest też sporo nowości dla przeciętnego wykonawcy geodezyjnego. Warto odnotować kilka nowych modeli i marek tachimetrów czy niwelatorów – te nie są już jednak w stanie niczym nas zaskoczyć. Wciąż da się za to dostrzec ciekawe i nowe rozwiązania w odbiornikach GNSS. Na tegorocznych targach uwagę zwracało położenie nacisku na eliminowanie zakłóceń sygnałów satelitarnych czy coraz śmielsze łączenie odbiorników z inercyjnymi jednostkami pomiarowymi. Wspomnijmy też o wielu nowych aplikacjach polowych dla Androidów, które chyba wreszcie pozwalają ogłosić śmierć „okienek” w geodezyjnych rejestratorach.

Podobnie jak w latach poprzednich bodaj największą atencją gości Intergeo cieszyły się drony. Dostępne są one w coraz bardziej odmiennych kształtach, rozmiarach oraz konfiguracjach. W tej różnorodności można się dopatrzeć przynajmniej dwóch trendów. Po pierwsze, zgodnie z zasadą, że sprzęt do wszystkiego jest tak naprawdę do niczego, bezzałogowce są coraz częściej projektowane z myślą o konkretnym zastosowaniu (często bardzo specjalistycznym i niekiedy nawet zaskakującym). Po drugie, wyraźnie rośnie popularność pionowzlotów, które uwalniają nas od jakże trudnego dylematu: wirnikowiec czy płatowiec.

Intergeo 2018, UAV

Wśród wielu innych trendów obserwowanych we Frankurcie można wspomnieć również o wzroście zainteresowania branży geodezyjnej samochodami autonomicznymi. Chodzi nie tylko o opracowanie dla nich sensorów pomiarowych umożliwiających bezpieczne poruszanie się pojazdów, ale także o rozwijanie sprzętu i oprogramowania do masowego pomiaru ulic i autostrad.

Uwagę na targach zwracają także bardzo ciekawe rozwiązania dla „inteligentnych miast”. Widać, że niektóre firmy wreszcie znalazły sposób, jak przekuć to chwytliwe hasło w konkretne wdrożenia przydane mieszkańcom.

Z najciekawszymi premierami z targów Intergeo 2018 można się zapoznać w Fotogaleriach, które będą na bieżąco aktualizowane:


Więcej o trendach z tegorocznych targów Intergeo napiszemy w listopadowym wydaniu miesięcznika GEODETA

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS