Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2018-08-30 | Geodezja, Mapy, Prawo, Edukacja, Instytucje

Kartografowie o likwidacji dyscypliny geodezja i kartografia

Do grona organizacji sprzeciwiających się wykreśleniu geodezji i kartografii z listy dyscyplin naukowych dołączyło Stowarzyszenie Kartografów Polskich.


Ilustracja: Kartografowie o likwidacji dyscypliny geodezja i kartografia

Przypomnijmy, że z zamiarem znaczącego zmniejszenia liczby dyscyplin naukowych wystąpiło niedawno Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Co istotne, redukcja ta miałaby objąć również geodezję i kartografię, która wraz z budownictwem i transportem ma zostać przyporządkowana do dyscypliny inżynieria lądowa w dziedzinie nauk inżynieryjnych i technicznych.

Przeciwko tym zmianom wypowiedział się już m.in. Konwent Dziekanów Wydziałów Geodezyjnych, a także Stowarzyszenie Geodetów Polskich oraz Polskie Towarzystwo Informacji Przestrzennej. Pismo w tej sprawie wysłało również Stowarzyszenie Kartografów Polskich. Organizacja zwraca uwagę, że w ostatnich kilkunastu latach nastąpiło znaczące rozszerzenie pól badawczych w tym obszarze nauki. Na świecie badania z zakresu geoinformacji rozwijają się z dynamiką nigdy wcześniej niespotykaną, a w ostatnich kilkunastu latach w Polsce opracowano ogromne zbiory danych przestrzennych. Pojawiły się też nowe możliwości badań w związku z otwartym dostępem do tych zasobów dla nauki i dydaktyki.

Dlatego w ocenie SKP likwidacja dyscypliny naukowej geodezja i kartografia oznacza trudne do przewidzenia zamieszanie w kształceniu kadr. „Żadna z proponowanych w rozporządzeniu dyscyplin nie zapewni wykształcenia specjalistów kompleksowo obsługujących zasób informacyjny georeferencyjnych rejestrów państwowych, takich jak ewidencja gruntów i budynków, bazy i mapy topograficzne oraz tematyczne, geoportale branżowe, gminne, powiatowe, wojewódzkie i centralne, czyli całe zasoby informacji przestrzennej dla całej Polski. Przerwanie ciągłości badań, rozproszenie kadry naukowej spowoduje brak możliwości konkurowania na polu międzynarodowym, a także znacząco ograniczy możliwości rozwoju” – czytamy w uchwale Stowarzyszenia.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Sprawdź No właśnie była do tej pory uogólniona w dyscyplinie nazywanej gk. Można by było się zastanowić się nad zmianą nazwy, ale nie łączeniem z innymi dyscyplinami na siłę. Poza tym nie masz racji - w Unii nie ma takiej regulacji jaką wprowadza teraz Minister Gowin. Ta klasyfikacji OECD nie służy do podziału na dyscypliny w EU. Sprawdź. I zapytaj kogoś z naukowców w UE lub USA czy stosują taką klasyfikację do oceny dorobku naukowego i kreowania kierunków studiów i innych zdań jakie wynikają z naszej nowej Ustawy 2.0
  
@piotrek skoro ta "geodezja" tak już się podzieliła, to najwyższy czas ją uogólnić w obszerniejszej dyscyplinie. podejście słuszne i logiczne. można dyskutować, czy inżynieria lądowa, to dobra dyscyplina dla "geodezji", ale jakąś wybrać trzeba. poza tym jesteśmy związani obecnie z UE, a ona ma swoje surowe prawa, wykazy i wytyczne. myśląc perspektywicznie nie mamy innego wyjścia, jak tylko wzorować się na regulacjach istniejących w UE.
    1 
Lęki Również dla geodezji wyższej, astronomii geodezyjnej, nawigacji satelitarnej, modelowania dna morskiego, nawigacji lotniczej i morskiej, geoinformatyki, teledetekcji itd? To tylko przykłady. Poza tym nie chodzi tu o lęki, tylko logikę i prawdziwe uzasadnienie zmian.
  
to skąd te lęki @pk - o konsekwencje likwidacji dyscypliny? skoro ona i tak nie jest finansowana odrębnie? od lat polska "nauka" nie szanowała tej dyscypliny i między innymi efektem tego będzie jej likwidacja. z twoich słów wynika, że brak dyscypliny niczego nie zmieni. ja powiem więcej, przed geodezją otwierają się nowe mozliwości... pojęcie inżynierii lądowej jest tak obszerne, że zmieszczą się w nim: drony, geoserwery, lasery, gisy itd. wszystkie "geodezyjne" tematy "naukowe".
  
Budowlańcy się cieszą? Projekty naukowców z zakresu gik od dawna konfrontowane są z innymi. Nie ma puli dla gik! Nie wiesz tego Kolego? Rozumiem, że jesteś z wydziału na którym króluje budownictwo i cieszysz się z "przejęcia geodezji"? Wnioskuję to zarówno po Twojej radości jak i tym, że dyscyplina kojarzy Ci się tylko z surveying. Do kogo niby popłyną więc te pieniądze i wszyscy będą szczęśliwi? Jak kasa płynęła ostatnio do polskiej nauki w zakresie geodezji i kartografii? Zwykłe demagogiczne hasła Pan (lub Pani) rzuca. Czas się wylogować i nie tracić czasu na takie dyskusje, co właśnie robię :-)
  
@pk , ja tu nie widzę żadnej frustracji. raczej z twojej wypowiedzi wynika, że wolisz uniknąć konfrontacji z innymi autorami, być może bardziej wartościowych projektów od twojego? nasza nauka leży i kwiczy, choc wielcy profesorowie w swych listach wypisują co innego, a więc warto zwiększyć konkurencję. niech pieniądze popłyną do tych, którzy naprawdę badają, a nie robią naukę i zbierają punkty. geodezja i kartografia to żadna wyjątkowa dyscyplina - wszyscy są już dziś geodetami i w dodatku inżynierami :-))) dlatego nikt nie odczuje zniknięcia tejbdyscypliny, a przekształcenie jej w inżynierię lądowa na pewno nikomu nie zaszkodzi. no, chyba że łowcom punktów i grantów w dyscyplinie, o której praktyce nawet nie mają pojęcia.
  
zorientuj się Widać, że nie masz pojęcia o czym mówisz tylko wylewa Ci się frustracja z nie wiadomo jakich powodów. Skrzywdził Cię ktoś? Może dostałeś dwóję od jakiegoś profesora? Od lat nie ma mowy o kolesiostwie w przyznawaniu grantów na badania w geodezji i kartografii. Nie mamy w zasadzie żadnych przedstawicieli w NCN, NCBiR itd. i właśnie raczej nas przez to "olewają". Jeżeli kolesiostwo jest, to w raczej w innych dyscyplinach które rządzą tymi organami. Zastanów się zanim coś napiszesz.
  
od lat profesory, doktory habilitowane i doktory kumbinowały, jak tu zrobić, aby oderwać się od tej geodezji i kartografii, bo tu już nic do "badania" nie ma, i stworzyć coś "nowego" - zrobić naukę. ile to się rady wydziałów nagłowiły, żeby prace interdyscyplinarne rekomendować CK... a teraz im coś nie pasuje? a może chodzi o to, że profesorów się już tak namnożyło w dyscyplinie geodezja i kartografia, że sami widzą, że już trochę ich za dużo... a jak w tej puli pojawią się inni - z innych dyscyplin, to trudniej będzie dostać grant na tzw. badania? może skończy się kolesiostwo? będzie większa konkurencja... no właśnie - taka zmiana wytnie tych, którzy są mierni, a więc jest wskazana! a bredzenie o jakości kształcenia to zupełna hipokryzja, bo od lat priorytetem profesorów jest tzw. nauka, a nie edukacja.
  
 3 
To tylko dla odwrócenia uwagi... tu wyrzucą geodezję, tam astronomię, a jeszcze gdzie indziej wrzucą do jednego worka taniec z filmem i wszyscy będą oburzeni, a tu pod nosem przechodzi podniesienie teologii do samodzielnej dyscypliny naukowej(!). I zaraz pójdą jakieś granciki i dotacje, co se teologowie mają konkurować z jakimiś filozofami i innymi humanistami, będą mieli kasę tylko dla siebie.
  
 3 
Racja Likwidacja dotyczy wielu nauk. Trochę to irracjonalne wykreślać np. astronomię z listy dziedzin naukowych. Polscy astronomowie mają bardzo duży dorobek i nie mam tu na myśli tylko Kopernika. Gdzieś przeczytałem, że są najczęściej cytowani w zagranicznej literaturze fachowej.
  
 1 
Likiwidacja dyscyplin c.d. To naprawdę nie są to przemyślane działania. To tak podobnie jak z deregulacją zawodów. Ktoś rzucił hasło i Minister Gowin robi, aby się popisać. A efektem będzie prawdopodobnie ogromne zamieszanie, frustracja itp. https://wiadomosci.onet.pl/kraj/astronomia-znika-z-listy-dyscyplin-naukowych/bzk09rj
  
 1 
Likwidacja różnych dyscyplin Tak przy okazji, aby wszyscy rozumieli, że to co się obecnie dzieje nie dotyczy tylko "geodezji i kartografii". Nie będzie też dyscypliny astronomia, automatyka i robotyka, mechatronika itd. https://wiadomosci.onet.pl/kraj/astronomia-znika-z-listy-dyscyplin-naukowych/bzk09rj
  
 1 
do geo nie zrozumiałeś. Troszeczkę kultury !!!!!!!!
  
 2 
@Topcat Nikogo do rynsztoka nie wkładam, każdy chyba jest świadom czy już się w nim znajduje. Wystarczy tylko w odpowiednim miejscu odkorkować to szambo a grawitacja zrobi resztę.
    10 
 4 
~geo~ Kogo ty chcesz do rynsztoka wkładać? Może od siebie zaczniesz? Takimi właśnie wypowiedziami udowadniasz, że tam twoje miejsce. Wiedza akademicka i praktyczna to nie wszystko, trzeba mieć jeszcze trochę kultury. Za takie wypowiedzi powinno się odbierać dyplomy studiów wyższych
    3 
 11 
@doktorek Jestem spokojny o swoja przyszłość, posiadam wiedzę akademicką oraz praktyczną i tylko tacy powinni zostać na rynku. Cała reszta musi odfiltrowana i do rynsztoka z nimi.
    12 
 4 
Zobaczymy Profesory to sobie poradzą. Martw się lepiej o siebie. Ranga Twojego zawodu super wzrośnie dzięki brakowi dyscypliny. Tak bardzo, że np. geodeci-praktycy terenowi dostaną od razu wcześniejsze emerytury (wysoko płatne), deputat węglowy i 50 000 plus na nowy sprzęt geodezyjny.
    5 
 2 
... [TEKST USUNIĘTY PRZEZ ADMINISTRATORA]
  
Eh... No tak - jak się z rana komuś nie przyłoży i nie wyleje frustracji do dzień stracony? Poza tym ciągle pada hasło "szkoły lansu i balansu". Ci co tak krzyczą (a może jedna osoba?) zdziwią się, jak przez brak samodzielnej dyscypliny zacznie się zamieszanie również na najlepszych uczelniach. Chyba, że u nas w Polsce nie ma NIC dobrego w naszej branży (?!). Już pierwsze ruchy przejścia do innych dyscyplin i wydziałów się rozpoczynają. Nie z chęci, tylko takie będą konsekwencje nieprzemyślanych zmian w prawie. Na nasze obszary badawcze mają ochotę już od dawna inne dyscypliny i propozycje już w tym zakresie padają. Za parę lat będziemy z sentymentem wspominać jaką mieliśmy szansę. Będzie jak zwykle - mądry Polak po szkodzie. Eh ....
    5 
 7 
Kolejni znafcy: "Żadna z proponowanych w rozporządzeniu dyscyplin nie zapewni wykształcenia specjalistów kompleksowo obsługujących zasób informacyjny georeferencyjnych rejestrów państwowych...", a teraz się takich specjalistów kształci?? Gdzie?? Może w szkołach lansu i balansu?? :-) Nagle się okazuje, że w Polsce istnieje jakiś poziom nauczania... Naukofcy bez doświadczenia w zawodzie, a w szczególności kartografowie, kształcą... kuźnia kadr... :-) A tak na marginesie, to przy tej obsłudze zasobu i rejestrów nikt nie chce pracować, bo w biedronce lepiej płacą. Poza tym w ośrodkach nie brakuje osób bez wykształcenia geodezyjnego, więc coś tu nie pasuje do koncepcji "specjalisty".
    4 
 12 



zobacz też:

Ekspedycja do antyku

Celem XVI Wyprawy Bari studentów krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej było cypryjskie miasto Pafos. Podczas trwającego...

Geoinformatyka na PW znów hitem rekrutacji. Co z geodezją?

Podczas tegorocznego naboru na studia jednym z najbardziej obleganych kierunków w...

Miejsc mniej, a studentów?

W lipcowym wydaniu GEODETY prezentujemy aktualną ofertę studiów na kierunku geodezja i kartografia. W tym roku na nowych...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
W 1947 roku do Liceum Mierniczego w Warszawie przyjęto 7 dziewcząt?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Stanisław Staszic (1755-1826)

Stanisław Staszic (1755-1826)
Geolog, organizator przemysłu i nauki, publicysta, działacz społeczny, ksiądz katolicki; wybitny przedstawiciel polskiego oświecenia. Urodził się w pierwszych dniach listopada 1775 r. w Pile w rodzinie mieszczańskiej. Jego ojciec oraz dziadek byli...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1939

1939
Wydano "Katalog wysokości reperów polskiej podstawowej sieci niwelacji precyzyjnej I-rzędu". Prace nad budową sieci prowadziło od 1926 r. Biuro Triangulacyjne Ministerstwa Robót Publicznych, a po jego likwidacji (1932) - Biuro Pomiarowe Ministerstwa...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2