|2018-08-30|
Geodezja, Mapy, Prawo, Edukacja, Instytucje
Kartografowie o likwidacji dyscypliny geodezja i kartografia
Do grona organizacji sprzeciwiających się wykreśleniu geodezji i kartografii z listy dyscyplin naukowych dołączyło Stowarzyszenie Kartografów Polskich.
Przypomnijmy, że z zamiarem znaczącego zmniejszenia liczby dyscyplin naukowych wystąpiło niedawno Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Co istotne, redukcja ta miałaby objąć również geodezję i kartografię, która wraz z budownictwem i transportem ma zostać przyporządkowana do dyscypliny inżynieria lądowa w dziedzinie nauk inżynieryjnych i technicznych.
Przeciwko tym zmianom wypowiedział się już m.in. Konwent Dziekanów Wydziałów Geodezyjnych, a także Stowarzyszenie Geodetów Polskich oraz Polskie Towarzystwo Informacji Przestrzennej. Pismo w tej sprawie wysłało również Stowarzyszenie Kartografów Polskich. Organizacja zwraca uwagę, że w ostatnich kilkunastu latach nastąpiło znaczące rozszerzenie pól badawczych w tym obszarze nauki. Na świecie badania z zakresu geoinformacji rozwijają się z dynamiką nigdy wcześniej niespotykaną, a w ostatnich kilkunastu latach w Polsce opracowano ogromne zbiory danych przestrzennych. Pojawiły się też nowe możliwości badań w związku z otwartym dostępem do tych zasobów dla nauki i dydaktyki.
Dlatego w ocenie SKP likwidacja dyscypliny naukowej geodezja i kartografia oznacza trudne do przewidzenia zamieszanie w kształceniu kadr. „Żadna z proponowanych w rozporządzeniu dyscyplin nie zapewni wykształcenia specjalistów kompleksowo obsługujących zasób informacyjny georeferencyjnych rejestrów państwowych, takich jak ewidencja gruntów i budynków, bazy i mapy topograficzne oraz tematyczne, geoportale branżowe, gminne, powiatowe, wojewódzkie i centralne, czyli całe zasoby informacji przestrzennej dla całej Polski. Przerwanie ciągłości badań, rozproszenie kadry naukowej spowoduje brak możliwości konkurowania na polu międzynarodowym, a także znacząco ograniczy możliwości rozwoju” – czytamy w uchwale Stowarzyszenia.
JK
|