Obecna 3-poziomowa klasyfikacja określona w rozporządzeniu z 8 sierpnia 2011 r. obejmuje 8 obszarów wiedzy, 22 dziedziny nauki i sztuki oraz 102 dyscypliny naukowe i artystyczne (w tym 7 dziedzin, w których nie wyodrębniono dyscyplin) i – zdaniem MNiSW – charakteryzuje się nadmiernym rozdrobnieniem.
Nowe rozporządzenie – które miałoby wejść w życie 1 października – stanowi akt wykonawczy do ustawy z 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tzw. Konstytucji dla Nauki), podpisanej 1 sierpnia przez prezydenta i czekającej na publikację w Dzienniku Ustaw.
„Wiele obecnych dyscyplin obejmuje wąski zakres tematyczny, a ponadto reprezentuje je niewielka liczba pracowników uczelni, instytutów naukowych Polskiej Akademii Nauk i instytutów badawczych, posiadających co najmniej stopień naukowy doktora albo stopień doktora w zakresie sztuki. W przypadku ponad 1/5 dyscyplin naukowych i artystycznych liczba takich osób nie przekracza 100 w skali całego kraju. W przypadku trzech dyscyplin liczba reprezentujących je pracowników naukowych jest natomiast mniejsza niż 24” – czytamy w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.
„Zgodnie z wytyczną do wydania rozporządzenia opiera się ono na systematyce dziedzin nauki i dyscyplin naukowych przyjętej przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), w której wyodrębniono 42 dyscypliny naukowe. (…) Jednakże ze względu na dodatkowe aspekty wskazane w upoważnieniu do wydania rozporządzenia, tj. bezpieczeństwo państwa, konieczność dochowania zobowiązań międzynarodowych Rzeczypospolitej Polskiej oraz cele, których realizacji służy klasyfikacja, nie jest możliwa transpozycja klasyfikacji OECD do polskiego porządku prawnego w niezmienionej postaci”.
W projekcie wyróżniono 42 dyscypliny naukowe i 3 artystyczne zgrupowane w 8 dziedzin nauki i sztuki. Geodezja i kartografia – wraz z budownictwem i transportem (w zakresie infrastruktury) – została przyporządkowana do dyscypliny inżynieria lądowa w dziedzinie nauk inżynieryjnych i technicznych.
Przypomnijmy, że o miejsce geodezji i kartografii (lub geodezji i inżynierii przestrzennej) wśród dyscyplin naukowych od wielu miesięcy walczył m.in. Konwent Dziekanów Wydziałów Geodezyjnych oraz Stowarzyszenie Geodetów Polskich. Pisaliśmy o tym m.in. w kwietniowym GEODECIE w artykule „Jaka przyszłość dyscypliny”.
Projekt rozporządzenia wraz z uzasadnieniem