Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2018-08-24 | Geodezja, Prawo, Edukacja

SGP: Czy geodezja nie jest dyscypliną naukową?

Stowarzyszenie Geodetów Polskich opublikowało swoją opinię ws. projektu rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego w sprawie dziedzin nauki i dyscyplin naukowych oraz dyscyplin artystycznych.


Ilustracja: SGP: Czy geodezja nie jest dyscypliną naukową?

W odpowiedzi na pismo Departamentu Architektury, Budownictwa i Geodezji w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju z 3 sierpnia 2018 r. z tym związane prezes SGP Janusz Walo odpowiedział, iż organizacja w pełni podtrzymuje swoje stanowisko wyrażone w uchwale nr 1/2017 Zarządu Głównego z 13 grudnia 2017 r.

W Uchwale tej Zarząd Główny SGP wyraził opinię, że utrzymanie dyscypliny związanej z geodezją i kartografią jest ważne dla prowadzenia spójnych badań w tym obszarze, kształcenia wysoko wykwalifikowanych kadr oraz rozwoju gospodarki narodowej w wielu obszarach. Wiedza, zasoby informacyjne, bazy danych obiektów topograficznych, kataster nieruchomości i narzędzia stosowane w geodezji stanowią koordynację ważnych dla funkcjonowania państwa spraw związanych z realizacją zadań publicznych, dotyczących w szczególności katastru nieruchomości, planowania przestrzennego, inwestycji infrastrukturalnych, środowiska, badań statystycznych i spisów powszechnych.

Stowarzyszenie podkreśla, że jego stanowisko jest całkowicie zbieżne ze stanowiskiem szerokiego środowiska geodezyjnego, które uważa za niezbędne uwidocznienie w nowej klasyfikacji dyscypliny o proponowanej nazwie „geodezja i inżynieria geoprzestrzenna” (w obszarze 2: nauki inżynieryjne i techniczne) obejmującej całość dotychczasowego zakresu „geodezji i kartografii”. Stanowisko takie wystosował również Konwent Dziekanów Wydziałów Geodezyjnych oraz Polskie Towarzystwo Fotogrametrii i Teledetekcji.

W projekcie rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego w sprawie dziedzin nauki i dyscyplin naukowych oraz dyscyplin artystycznych z 31 lipca 2018 nie znalazła się „geodezja i kartografia0 ani „geodezja i inżynieria geoprzestrzenna” jak postulowano. Natomiast zakresu merytorycznego dotychczasowej „geodezji i kartografii” można za to w projekcie upatrywać w dziedzinie nauk inżynieryjnych i technicznych w dyscyplinie „inżynieria lądowa”, w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie „nauki o Ziemi i środowisku”, a nawet w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie „geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna”. W uzasadnieniu projektu przeczytać można, iż obecna trzypoziomowa klasyfikacja określona w rozporządzeniu MNiSW z 8 sierpnia 2011 r. w sprawie obszarów wiedzy, dziedzin nauki i sztuki oraz dyscyplin naukowych i artystycznych obejmuje 8 obszarów wiedzy, 22 dziedziny nauki i sztuki oraz 102 dyscypliny naukowe i artystyczne (w tym 7 dziedzin, w których nie wyodrębniono dyscyplin) i charakteryzuje się nadmiernym rozdrobnieniem. W przypadku ponad 1/5 dyscyplin naukowych i artystycznych liczba takich osób nie przekracza 100 w skali całego kraju. Sytuacja ta oczywiście nie dotyczy dyscypliny „geodezja i kartografia”, która do wspomnianej 1/5 raczej się nie kwalifikuje.

Jak zauważa SGP, zaproponowana w projekcie klasyfikacja została opracowana na podstawie propozycji przygotowanej przez przedstawicieli Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów, Komitetu Polityki Naukowej, Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych. Zgodnie z wytyczną do wydania rozporządzenia opiera się ono na systematyce dziedzin nauki i dyscyplin naukowych przyjętej przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), w której wyodrębniono 42 dyscypliny naukowe. Zostały one określone w oparciu o takie czynniki, jak: obszar zainteresowań (objaśnianych zjawisk czy rozwiązywanych problemów) i zastosowań wyników badań naukowych, stosowane metody i techniki badawcze oraz źródła wiedzy. Od tej klasyfikacji w opiniowanym obecnie projekcie rozporządzenia dopuszczono jednak pewne odstępstwa w odniesieniu do wyodrębnienia: dyscypliny nauki o bezpieczeństwie w dziedzinie nauk społecznych, dziedziny nauk teologicznych, dziedziny sztuki i dyscyplin artystycznych.

Jak informowaliśmy, konsultacje trwają do końca sierpnia br. Przebieg konsultacji można śledzić na stronie. Rozporządzenie ma wejść w życie 1 października br.

Źródło: SGP, AW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Kto nie należy do SGP nie ma prawa niczego od tej organizacji wymagać. Działa ona poprzez swoich członków oraz w ich imieniu, a także zgodnie ze swoim statutem. Zostańcie członkami, działajcie i wymagajcie, a nie piszcie że nic nie robi lub robi coś źle
  
Jasno widać SGP popierają edukację w szkółkach lansu i balansu. W końcu ich obecny wódz sam edukuje przyszłych bezrobotnych.
    3 
 9 
Tak SGP tylko szkolenia I kasa....
    4 
 9 
SGP - wy nie jesteście dyscypliną. Towarzystwo wzajemnej adoracji - szczycicie się że najstarsza organizacja - poza rozdawnictwem uprawnień [do niczego] i prowadzeniem szkoleń [niczego nie uczących] i gadaniem o potrzebie podniesienia rangi zawodu nic nie zrobiliście. Ja przynajmniej od nikogo pieniędzy za gadanie farmazonów nie brałem. Zatrzęsły się portki bo liczba godzin w szkołach lansu i balansu stopnieje a ze stawki godzinowej się zejść nie chce.
    9 
 16 
już są Już są takie gps-y. Teraz ciężko wejść w geo bo prób wejścia do założenia firmy to 100-150 tys.
    3 
 1 
hahaha równie adekwatne jest stwierdzenie że jakiś zasłużony dyrektor będzie geodezją polskich grabarzy
  
 2 
odwrotnie to znaczy że geodezja będzie zasłużonym grabarzem polskiego GGK ? Ciekawe...
  
 3 
analityk a skąd masz takie analizy? Bo moje analizy mówią, że będzie na odwrót. Muszę je teraz skonfrontować z twoimi.
    5 
 2 
dobra zmiana Jak nie cierpię tej DOBREJ ZMIANY to muszę przyznać, że jedno im się udało, a nowy GGK będzie jakimś tam kolejnym dyrektorem departamentu i przejdzie do historii jako zasłużony grabarz polskiej geodezji. A winnych nie musimy daleko szukać - to my sami!
    3 
 7 
I będą takie GPS y co pokażą objętość, masę ziemi i wiele innych, i porównają z projektem. To tylko kwestia czasu. kiedyś trzeba było umieć rozkładać mapy, czytać i rozumieć, a teraz są urządzenia które Ci mówią w lewo, w prawo, zwolnij...
    3 
 9 
@na bruk a co będziesz smartfonem z geoportalu granice okazwywał?
    7 
 4 
~na bruk Przypomniałeś mi historię, jak jedna firma budowlana stwierdziła, że to co robią geodeci jest banalne i postanowiła kupić sobie GPS-a. Kupili, włączyli, pochodzili, poklikali, a potem zapytali gdzie mają teraz kliknąć żeby im objętość wykopu GPS wyliczył i porównał z poprzednim.
    6 
 9 
Z samej geodezji już się nikt nie utrzyma czy to urzędnik czy prywaciarz czy pracownik uczelni. Teraz dopiero wam strach w oczy zajrzał będziecie tynk ze ścian obgryzać z głodu. Koniec geodezji już blisko
    9 
 15 
? "kształcenia wysoko wykwalifikowanych kadr" - niezły frazes. tylko rzeczywistość inna...
    2 
 11 



zobacz też:

Geodezja wykreślona z listy dyscyplin naukowych?

Do 31 sierpnia trwają konsultacje publiczne oraz opiniowanie projektu rozporządzenia ministra nauki...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Radarowe filmy satelitów ICEYE
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
zdanie ?Koń jaki jest, każdy widzi? pochodzi z pierwszej polskiej encyklopedii Nowe Ateny... ks. Joachima Benedykta Chmielowskiego i posłużyło do opisu wyglądu konia, bez wdawania się w bliższe szczegóły?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Kazimierz Sikorski (1940-1998)

Kazimierz Sikorski (1940-1998)
Geodeta, wykładowca akademicki, długoletni pracownik Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (dziś UWM), specjalista od fotogrametrii. Urodził się 25 listopada 1940 roku w Radziejowie (kujawsko-pomorskie); studia ukończył w Moskiewskim Instytucie...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1571

1571
Anglik Leonard Digges (ok. 1520-71), architekt, geodeta i wynalazca, konstruuje "przenośny kątomierz", nazwany teodolitus - protoplastę dzisiejszego teodolitu. W 1556 r. ukazała się praca Diggesa pt. "Tectonicum", w której opisał metody pomiarów...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2