Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-08-24| Geodezja, Prawo, Edukacja

SGP: Czy geodezja nie jest dyscypliną naukową?

Stowarzyszenie Geodetów Polskich opublikowało swoją opinię ws. projektu rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego w sprawie dziedzin nauki i dyscyplin naukowych oraz dyscyplin artystycznych.


SGP: Czy geodezja nie jest dyscypliną naukową?

W odpowiedzi na pismo Departamentu Architektury, Budownictwa i Geodezji w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju z 3 sierpnia 2018 r. z tym związane prezes SGP Janusz Walo odpowiedział, iż organizacja w pełni podtrzymuje swoje stanowisko wyrażone w uchwale nr 1/2017 Zarządu Głównego z 13 grudnia 2017 r.

W Uchwale tej Zarząd Główny SGP wyraził opinię, że utrzymanie dyscypliny związanej z geodezją i kartografią jest ważne dla prowadzenia spójnych badań w tym obszarze, kształcenia wysoko wykwalifikowanych kadr oraz rozwoju gospodarki narodowej w wielu obszarach. Wiedza, zasoby informacyjne, bazy danych obiektów topograficznych, kataster nieruchomości i narzędzia stosowane w geodezji stanowią koordynację ważnych dla funkcjonowania państwa spraw związanych z realizacją zadań publicznych, dotyczących w szczególności katastru nieruchomości, planowania przestrzennego, inwestycji infrastrukturalnych, środowiska, badań statystycznych i spisów powszechnych.

Stowarzyszenie podkreśla, że jego stanowisko jest całkowicie zbieżne ze stanowiskiem szerokiego środowiska geodezyjnego, które uważa za niezbędne uwidocznienie w nowej klasyfikacji dyscypliny o proponowanej nazwie „geodezja i inżynieria geoprzestrzenna” (w obszarze 2: nauki inżynieryjne i techniczne) obejmującej całość dotychczasowego zakresu „geodezji i kartografii”. Stanowisko takie wystosował również Konwent Dziekanów Wydziałów Geodezyjnych oraz Polskie Towarzystwo Fotogrametrii i Teledetekcji.

W projekcie rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego w sprawie dziedzin nauki i dyscyplin naukowych oraz dyscyplin artystycznych z 31 lipca 2018 nie znalazła się „geodezja i kartografia0 ani „geodezja i inżynieria geoprzestrzenna” jak postulowano. Natomiast zakresu merytorycznego dotychczasowej „geodezji i kartografii” można za to w projekcie upatrywać w dziedzinie nauk inżynieryjnych i technicznych w dyscyplinie „inżynieria lądowa”, w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie „nauki o Ziemi i środowisku”, a nawet w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie „geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna”. W uzasadnieniu projektu przeczytać można, iż obecna trzypoziomowa klasyfikacja określona w rozporządzeniu MNiSW z 8 sierpnia 2011 r. w sprawie obszarów wiedzy, dziedzin nauki i sztuki oraz dyscyplin naukowych i artystycznych obejmuje 8 obszarów wiedzy, 22 dziedziny nauki i sztuki oraz 102 dyscypliny naukowe i artystyczne (w tym 7 dziedzin, w których nie wyodrębniono dyscyplin) i charakteryzuje się nadmiernym rozdrobnieniem. W przypadku ponad 1/5 dyscyplin naukowych i artystycznych liczba takich osób nie przekracza 100 w skali całego kraju. Sytuacja ta oczywiście nie dotyczy dyscypliny „geodezja i kartografia”, która do wspomnianej 1/5 raczej się nie kwalifikuje.

Jak zauważa SGP, zaproponowana w projekcie klasyfikacja została opracowana na podstawie propozycji przygotowanej przez przedstawicieli Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów, Komitetu Polityki Naukowej, Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych. Zgodnie z wytyczną do wydania rozporządzenia opiera się ono na systematyce dziedzin nauki i dyscyplin naukowych przyjętej przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), w której wyodrębniono 42 dyscypliny naukowe. Zostały one określone w oparciu o takie czynniki, jak: obszar zainteresowań (objaśnianych zjawisk czy rozwiązywanych problemów) i zastosowań wyników badań naukowych, stosowane metody i techniki badawcze oraz źródła wiedzy. Od tej klasyfikacji w opiniowanym obecnie projekcie rozporządzenia dopuszczono jednak pewne odstępstwa w odniesieniu do wyodrębnienia: dyscypliny nauki o bezpieczeństwie w dziedzinie nauk społecznych, dziedziny nauk teologicznych, dziedziny sztuki i dyscyplin artystycznych.

Jak informowaliśmy, konsultacje trwają do końca sierpnia br. Przebieg konsultacji można śledzić na stronie. Rozporządzenie ma wejść w życie 1 października br.

Źródło: SGP, AW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Zwycięski projekt studentów AGH
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama