Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-08-23| Geodezja, Mapy, Teledetekcja, Edukacja

Ekspedycja do antyku

Celem XVI Wyprawy Bari studentów krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej było cypryjskie miasto Pafos. Podczas trwającego kilkanaś­cie dni obozu młodzi geodeci zebrali dane, które ułatwią pracę archeologom z Uniwersytetu Jagiellońskiego prowadzącym na wyspie wykopaliska. O tym, jak zbierali dane, jakie technologie wykorzystywali i jak te dane opracowywali, piszą w sierpniowym wydaniu miesięcznika GEODETA.


Ekspedycja do antyku <br />
Fragment ortofotomapy agory stworzony na podstawie zdjęć z drona
Fragment ortofotomapy agory stworzony na podstawie zdjęć z drona
Słowo „Bari” jednym nie mówi nic, a innym kojarzy się z włoskimi posiadłoś­ciami królowej Bony. Słysząc „Bari” w środowisku geodetów i kartografów, myślimy najpierw o zagranicznych studenckich obozach nau­kowych, których historia sięga lat 70. ubiegłego wieku. W ramach tych obozów – organizowanych przez Koło Naukowe Geodetów „Dahlta” działające na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH – wykonywane były pomiary geodezyjne i inwentaryzacyjne obiektów z Listy światowego dziedzictwa UNESCO w Europie, Azji i Afryce.

• Tym razem Cypr

Po czterech latach przerwy w sierpniu 2017 r. odbyła się XVI Wyprawa Bari. Członkowie KNG Dahlta wraz z opiekunami podjęli współpracę z krakowskimi naukowcami z Zakładu Archeologii Klasycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy pod kierunkiem prof. Ewdoksii Papuci-Władyki realizują interdyscyplinarne przedsięwzięcie pn. Paphos Agora Project. Archeologia to wyjątkowa gałąź nauk humanistycznych silnie związana z geodezją. Pomiary wykonywane przez geodetów nieraz przyczyniły się do ważnych odkryć. Krakowska archeologiczno-geodezyjna ekipa miała przyjemność wymieniać się doświadczeniami w cypryjskim mieście Pafos – Europejskiej Stolicy Kultury 2017. Inwentaryzacja starożytnych zabytków wpisanych na Listę światowego dziedzictwa UNESCO – zachowanych głównie w Parku Archeologicznym Kato Pafos – była możliwa dzięki wsparciu Paphos Agora Project oraz pozwoleniu cypryjskiego Departamentu Starożytności.

Teren Parku Archeologicznego jest przedmiotem badań sześciu ekspedycji: dwóch polskich (z Krakowa i Warszawy), francuskiej (z Awinionu), australijskiej (z Sydney), włoskiej (z Katanii) oraz cypryjskiej (z Nikozji). Zakład Archeologii Klasycznej UJ realizuje obecnie największy projekt archeologiczny w Pafos. Głównym celem XVI Wyprawy Bari była inwentaryzacja wykopalisk krakowskich badaczy oraz ogólnodostępnych starożytnych zabytków z wykorzys­taniem najnowocześniejszych geodezyjnych metod pomiarowych. Zakres zadań był na bieżąco konsultowany ze stacjonującymi na miejscu archeologami.

• Pomiar skanerem laserowym

Skanowaniem laserowym objęte zostały dwa obiekty znajdujące się na terenie Parku Archeologicznego: głęboka fosa (najprawdopodobniej pozostałość po starożytnym porcie miejskim) oraz odeon (budowla przeznaczona na występy muzyczne i teatralne). Zwłaszcza ten pierwszy obiekt – kompleks skalny o powierzchni ponad 24 tys. m2 – był nie lada wyzwaniem dla zespołu pomiarowego. Szczegółowe odwzorowanie fosy wiązało się z wykonaniem 170 skanów, natomiast odeonu – 23. Podczas trwających 9 dni prac wykorzystano...

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama