|2016-05-05|
Teledetekcja
Ekspresowa aktywacja Sentinela-1B
Już dwa dni po starcie satelity i dwie godziny po uruchomieniu radaru Sentinel-1B dostarczył na Ziemię pierwsze zobrazowanie radarowe.
Pierwszy obraz prezentuje norweski archipelag Svarlbard (w tym lodowiec Austfonna). Wykonano go zaraz po rozłożeniu paneli słonecznych, uruchomieniu radaru i przeprowadzeniu serii wstępnych testów. Jak podkreśla Europejska Agencja Kosmiczna, to rekordowe osiągnięcie.
– Może się wydawać, że dwa lata po wystrzeleniu bliźniaczego satelity Sentinel-1A ta operacja była czysto rutynowa. Oczywiście taka nie była. Wystrzelenie satelity na orbitę zawsze jest bowiem emocjonujące i za każdym razem wywołuje wiele nerwów – mówi Volker Liebig, dyrektor programów obserwacji Ziemi w ESA.
Jednak nim dane z Sentinela-1B trafią do użytkowników, aparat musi przejść kilkumiesięczne testy oraz kalibrację instrumentów. Według ESA zainteresowanie zobrazowaniami z tego aparatu będzie z pewnością spore. Z gromadzonych przez Sentinela-1A danych w ciągu niecałych dwóch lat skorzystało już bowiem ponad 30 tys. użytkowników, pobierając 4 mln produktów. Razem aparaty 1A i 1B będą pozyskiwać blisko 10 TB danych na dobę, obrazując świat w 6-dniowych cyklach.
Przypomnijmy, że surowe dane z satelitów Sentinel (na razie z dwóch: 1A i 2A) udostępniane są za darmo w internecie dla wszystkich użytkowników – zarówno do celów naukowych, jak i komercyjnych.
Źródło: ESA, JK
|