wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-05-05| Teledetekcja

Ekspresowa aktywacja Sentinela-1B

Już dwa dni po starcie satelity i dwie godziny po uruchomieniu radaru Sentinel-1B dostarczył na Ziemię pierwsze zobrazowanie radarowe.


Ekspresowa aktywacja Sentinela-1B

Pierwszy obraz prezentuje norweski archipelag Svarlbard (w tym lodowiec Austfonna). Wykonano go zaraz po rozłożeniu paneli słonecznych, uruchomieniu radaru i przeprowadzeniu serii wstępnych testów. Jak podkreśla Europejska Agencja Kosmiczna, to rekordowe osiągnięcie.

– Może się wydawać, że dwa lata po wystrzeleniu bliźniaczego satelity Sentinel-1A ta operacja była czysto rutynowa. Oczywiście taka nie była. Wystrzelenie satelity na orbitę zawsze jest bowiem emocjonujące i za każdym razem wywołuje wiele nerwów – mówi Volker Liebig, dyrektor programów obserwacji Ziemi w ESA.

Jednak nim dane z Sentinela-1B trafią do użytkowników, aparat musi przejść kilkumiesięczne testy oraz kalibrację instrumentów. Według ESA zainteresowanie zobrazowaniami z tego aparatu będzie z pewnością spore. Z gromadzonych przez Sentinela-1A danych w ciągu niecałych dwóch lat skorzystało już bowiem ponad 30 tys. użytkowników, pobierając 4 mln produktów. Razem aparaty 1A i 1B będą pozyskiwać blisko 10 TB danych na dobę, obrazując świat w 6-dniowych cyklach.

Przypomnijmy, że surowe dane z satelitów Sentinel (na razie z dwóch: 1A i 2A) udostępniane są za darmo w internecie dla wszystkich użytkowników – zarówno do celów naukowych, jak i komercyjnych.

Źródło: ESA, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS