Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-05-05| Teledetekcja

Ekspresowa aktywacja Sentinela-1B

Już dwa dni po starcie satelity i dwie godziny po uruchomieniu radaru Sentinel-1B dostarczył na Ziemię pierwsze zobrazowanie radarowe.


Ekspresowa aktywacja Sentinela-1B

Pierwszy obraz prezentuje norweski archipelag Svarlbard (w tym lodowiec Austfonna). Wykonano go zaraz po rozłożeniu paneli słonecznych, uruchomieniu radaru i przeprowadzeniu serii wstępnych testów. Jak podkreśla Europejska Agencja Kosmiczna, to rekordowe osiągnięcie.

– Może się wydawać, że dwa lata po wystrzeleniu bliźniaczego satelity Sentinel-1A ta operacja była czysto rutynowa. Oczywiście taka nie była. Wystrzelenie satelity na orbitę zawsze jest bowiem emocjonujące i za każdym razem wywołuje wiele nerwów – mówi Volker Liebig, dyrektor programów obserwacji Ziemi w ESA.

Jednak nim dane z Sentinela-1B trafią do użytkowników, aparat musi przejść kilkumiesięczne testy oraz kalibrację instrumentów. Według ESA zainteresowanie zobrazowaniami z tego aparatu będzie z pewnością spore. Z gromadzonych przez Sentinela-1A danych w ciągu niecałych dwóch lat skorzystało już bowiem ponad 30 tys. użytkowników, pobierając 4 mln produktów. Razem aparaty 1A i 1B będą pozyskiwać blisko 10 TB danych na dobę, obrazując świat w 6-dniowych cyklach.

Przypomnijmy, że surowe dane z satelitów Sentinel (na razie z dwóch: 1A i 2A) udostępniane są za darmo w internecie dla wszystkich użytkowników – zarówno do celów naukowych, jak i komercyjnych.

Źródło: ESA, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS