wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-04-26| Teledetekcja

Drugi radarowy Sentinel już w kosmosie

Wczoraj w nocy (25 kwietnia) z powodzeniem wystrzelono Sentinela-1B – drugiego radarowego satelitę, który będzie dostarczać dane dla europejskiego systemu obserwacji środowiska Copernicus.


Drugi radarowy Sentinel już w kosmosie <br />
fot. ESA
fot. ESA

Aparat dołączył do swojego brata bliźniaka – wystrzelonego w kwietniu 2014 r. Sentinela-1A. Satelity znajduję się dokładnie po przeciwnych stronach globu. Takie położenie pozwoli skrócić do minimum czas rewizyty, który – po uruchomieniu Sentinela-1B – wyniesie 6 dni.

Dane gromadzone przez Sentinela-1A wykorzystywane są m.in. w: monitoringu lodu morskiego, wycieków ropy i deformacji lądów, pomiarach wiatrów nad oceanami i fal morskich, badaniach zmian użytkowania terenu, a także w zarządzaniu kryzysowym (np. w kartowaniu skutków powodzi). W postaci surowej są dostępne za darmo do dowolnych celów.

Przypomnijmy, że w ramach konstelacji Sentinel oprócz radarowych satelitów 1A i 1B wystrzelono również aparaty 2A (pozyskujący obrazy w rozdzielczości 10-60 m) oraz 3A (wyposażony w altimetr radarowy oraz instrumenty obrazujące w rozdzielczości 300-500 m).

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS