Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2016-02-17| Teledetekcja, Firma, Instytucje

Polacy coraz chętniej korzystają z Copernicusa

Szanse i wyzwania związane z wykorzystywaniem danych pochodzących z satelitarnego monitoringu Ziemi były tematem warsztatów zorganizowanych przez Polską Agencję Kosmiczną dla polskich instytucji i przedsiębiorstw z sektora kosmicznego.


Polacy coraz chętniej korzystają z Copernicusa <br />
Warszawa na zdjęciu z Sentinela-2A
Warszawa na zdjęciu z Sentinela-2A

Warsztaty, które odbyły się 11 lutego, poprowadzili Andreas Veispak, szef Wydziału Danych Kosmicznych na Potrzeby Społeczeństwa i Rozwoju Komisji Europejskiej i Agnieszka Łukaszczyk, starszy ekspert tego wydziału.

Copernicus to program monitorowania Ziemi realizowany przez Komisję Europejską, gromadzący i dostarczający dane pochodzące z satelitów związane z obserwacją środowiska. Dane te mogą zapewnić administracji publicznej i odbiorcom indywidualnym wiarygodne i aktualne informacje przydatne w różnych obszarach, m.in. rolnictwie, rybołówstwie, ochronie środowiska czy bezpieczeństwie.

– Polski przemysł kosmiczny ma dużo do zaoferowania europejskim programom kosmicznym. Kompetencje są wysokie i tylko będą rosnąć. Polska ewidentnie jest liderem w regionie – powiedział Andreas Veispak. – Trzeba pamiętać, że aplikacje kosmiczne są nie tylko wykorzystywane w sektorze publicznym, ale również stanowią ważną bazę wyjściową do tworzenia produktów komercyjnych. Dane Copernicusa są darmowe, ogólnie dostępne i mogą być wykorzystywane przez różne branże: rolnictwo, rybołówstwo, leśnictwo, kartografię, ubezpieczenia, transport, budownictwo, bezpieczeństwo, obronność, meteorologię, górnictwo, turystykę oraz marketing czy media. Nie zapominajmy, że inwestując w aplikacje kosmiczne, inwestujemy w gospodarkę i rozwój – dodał.

Podczas spotkania o swoich projektach związanych z wykorzystywaniem danych pochodzących z programu Copernicus rozmawiali przedstawiciele 20 polskich firm i instytucji, takich jak: Airbus Group Polska, Asseco Poland, Astri Polska, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Creotech Instruments, Geosystems Polska, GMV Innovating Solutions, Instytut Geodezji i Kartografii, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Instytut Oceanologii PAN, ITTI, Krajowy Punkt Kontaktowy, MGGP, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ProGea Consulting, Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów, SmallGIS, Stermedia, Suntech i Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego.

Podczas warsztatów Andreas Veispak mówił m.in. o tym, że obserwowana obecnie zmiana postrzegania kosmosu jako przestrzeni dla danych satelitarnych otwiera szansę dla krajów, które nie są obecne na rynku związanym z wysyłaniem satelitów i statków kosmicznych. Podkreślał też, że obszarem o dużym potencjale rozwojowym jest obserwacja powierzchni Ziemi.

– Systematycznie opracowujemy dane z satelitów Sentinel-1 i Sentinel-2 dostępne bezpłatnie w ramach programu Copernicus – powiedziała prof. Katarzyna Dąbrowska-Zielińska, kierownik Centrum Teledetekcji Instytutu Geodezji i Kartografii, która wzięła udział w warsztatach. – Zbudowane na ich podstawie wskaźniki o powierzchni roślinno-glebowej pozwalają na regularne dostarczanie informacji w postaci serwisów dla monitorowania zagrożeń (pożary, powodzie, susze, osuwiska) oraz dla opracowania zmian związanych z użytkowaniem powierzchni, prognozą plonów czy niedoborem wody.

Polska Agencja Kosmiczna realizuje projekty zmierzające do coraz szerszego i efektywniejszego wykorzystania danych pochodzących z satelitarnego monitoringu Ziemi. – W tym roku chcemy uruchomić projekty pilotażowe umożliwiające administracji publicznej korzystanie z danych z programu Copernicus – powiedział prof. Marek Banaszkiewicz, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej. – Sfinansujemy wykonanie pięciu serwisów pozwalających administracji na wykorzystanie w codziennej pracy zdjęć satelitarnych i tworzonych na ich podstawie analiz czy raportów w różnych obszarach funkcjonowania państwa.

Źródło: POLSA, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama