Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2016-02-13| Teledetekcja

Thales Alenia Space zbuduje satelity Sentinel-3C i -D

Firma Thales Alenia Space podpisała z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) kontrakt na budowę satelitów Sentinel 3C i 3D, których zadaniem będzie monitorowanie środowiska oraz badanie zmian zachodzących w oceanach.


Thales Alenia Space zbuduje satelity Sentinel-3C i -D

Thales Alenia Space, podobnie jak we wcześniejszym przetargu na satelity Sentinel- 3A i -B, będzie głównym wykonawcą. Firma będzie odpowiedzialna za projekt, wykonanie i integrację satelitów. Satelity Sentinel 3C i 3D są zgodne z europejską rakietą nośną Vega i każdy z nich będzie wyposażony w cztery podstawowe instrumenty teledetekcyjne:
• dwa optyczne: przeznaczony do pomiaru barwy oceanu OLCI oraz SLSTR do pomiaru poziomu i temperatury oceanów;
• dwa instrumenty radarowe: altimetr SRAL i radiometr mikrofalowy MWR, które są używane do wszechstronnych pomiarów powierzchni oceanów, ale również będą badały parametry i rozmiary mórz, lodowców i lądów.

Planowany start Satelitów Sentinel 3C i 3D to rok 2021. Aparaty te należą do europejskiego programu monitorowania środowiska Copernicus, który jest koordynowany przez Komisję Europejską i nadzorowany przez Europejska Agencje Kosmiczną. Copernicus jest stworzony, aby zagwarantować Europie niezależność w zdobywaniu i gromadzeniu informacji o naszej planecie oraz aby wesprzeć europejską politykę środowiskową.

W momencie startu masa każdego z satelitów Sentinel-3C i 3D będzie wynosiła 1,2 tony. Aparaty zostaną umieszczone na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) na wysokości 815 kilometrów. Głównym zadaniem misji Sentinel 3 jest globalna obserwacja ziemi i oceanów, poprzez mierzenie ich barwy, temperatury i wysokości wód w oceanie.

W program Europejskiej Agencji Kosmicznej wpisanych jest sześć grup satelitów, z których każdy wyposażony jest w odpowiednie narzędzia, odpowiadające specyfice ich misji. Satelity Sentinel 3 zapewnią ciągłość w gromadzeniu danych z obserwacji optycznych dostarczonych przez Envisat. Start Sentinel-3A zaplanowany jest na połowę lutego br. Z kolei Sentinel 3B jest obecnie integrowany w zakładzie Thales Alenia Space w Cannes w południowej Francji. Jego start zaplanowany jest na połowę 2017 roku.

– Jesteśmy bardzo dumni ze zdobycia tego bardzo ważnego kontraktu, ponieważ potwierdza to wieloletnią wysoką pozycję Thales Alenia Space w konstrukcji satelitów obserwacyjnych Ziemi, jak i instrumentów – powiedział Jean Loïc Galle, prezes Thales Alenia Space – Wybór naszej firmy przez Europejską Agencję Kosmiczną pokazuje również, że mamy możliwości konieczne, aby sprostać wyzwaniom technologicznym tego programu, jednocześnie przyczyniając się do ochrony środowiska w Europie, teraz i w przyszłości – dodaje.

Źródło: Thales Alenia Space


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama