wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-01-28| GIS, Teledetekcja, Sprzęt, Firma

Europa zamawia kolejne optyczne Sentinele

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podpisała z firmą Airbus Defence and Space umowę o wartości 285 mln euro na budowę optycznych satelitów teledetekcyjnych Sentinel-2C i -2D.


Europa zamawia kolejne optyczne Sentinele

Aparaty mają znaleźć się na orbicie w 2021 roku i zastąpić wystrzelonego w 2015 roku Sentinela-2A oraz planowanego do wystrzelenia w połowie tego roku Sentinela-2B. Maszyny będzie budować konsorcjum 50 firm z 17 krajów kierowane przez Airbusa.

Choć satelity Sentinel-2 powstają przede wszystkim z myślą o europejskim systemie obserwacji środowiska Copernicus, to ze zbieranych przez nie danych bez ograniczeń i opłat mogą korzystać zarówno naukowcy, jak i odbiorcy komercyjni. Dotychczas Sentinel-1A pozyskał około 7 tys. zbiorów danych zajmujących 35 TB, z czego użytkownicy pobrali je 57 tys. razy. Przekłada się to na 276 TB (7 TB dziennie).

A możliwości satelitów z tej serii wkrótce wzrosną. To zasługa innego programu ESA o nazwie European Data Relay System (EDRS). Dzięki sieci ładunków do komunikacji laserowej instalowanych na satelitach geostacjonarnych możliwa stanie się szybka i bezpieczna transmisja danych gromadzonych przez aparaty Sentinel-1 i -2. Możliwości ERDS będą szczególnie istotne w przypadku usług wymagających szybkiego dostępu do aktualnych danych, np. w zarządzaniu kryzysowym czy monitorowaniu środowiska.

Warszawa okiem satelity Sentinel-2A

Warszawa okiem satelity Sentinel-2A

Źródło: AD&S, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS