wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-12-04| Teledetekcja

Dane z Sentinela-2A już w sieci

Ortorektyfikowane zobrazowania z europejskiego satelity Sentinel-2A, nazywanego europejskim Landsatem, można już pobierać za darmo z internetu.


Dane z Sentinela-2A już w sieci

Na portalu Sentinel Data Hub udostępniane są dane pozyskiwane od 28 listopada br. – można je wykorzystywać bez ograniczeń, również do celów komercyjnych. Wcześniej zebrane materiały, z uwagi na konieczność ich przetworzenia, będą dostępne później. By korzystać z tych zobrazowań, potrzebne jest założenie konta.

Na razie Sentinel-2A pracuje w tzw. fazie ramp-up, co oznacza, że możliwości zbierania danych są systematycznie zwiększane. Obecnie misja koncentruje się na obrazowaniu Europy oraz Afryki. Dla pozostałych obszarów czas rewizyty jest wydłużony i wynosi 30 dni.

Satelita Sentinel-2A został wystrzelony 23 czerwca br. Z wysokości 786 km aparat obrazuje obszary położone między równoleżnikami 56°S i 84°N. Jego najważniejszym instrumentem jest Multi Spectral Imager (MSI). Obrazuje on w 13 kanałach promieniowania – od zakresu widzialnego po krótkofalową podczerwień (443 – 2190 nm). Rozdzielczość gromadzonych danych wynosi od 10 metrów (zakres widzialny i bliska podczerwień), przez 20 m (podczerwień), po 60 m (dane do korekcji atmosferycznej).

W połowie przyszłego roku Europejska Agencja Kosmiczna planuje wystrzelić drugiego satelitę tego typu, Sentinela-2B. Oba aparaty umożliwią obrazowanie środowiska z częstotliwością co 5 dni.

Przykładowe zobrazowanie Sentinela-2A – dolina rzeki Pad

Przykładowe zobrazowanie Sentinela-2A – dolina rzeki Pad [fot. Copernicus data (2015)/ESA]

Sentinel-2A jest drugim z planowanych 20 satelitów, które pracują dla europejskiego systemu obserwacji Ziemi Copernicus. Pierwszym został radarowy Sentinel-1A wystrzelony w kwietniu zeszłego roku. Jeszcze w tym miesiącu na orbitę ma trafić aparat 3A.

Szczegółowe informacje o danych pozyskiwanych przez satelitę Sentinel-2A oraz ich jakości można znaleźć TU

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
hmmm cieżko tam o coś z mniej niż 70% chmur, no chyba że to przegladarka do chmur ...
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS