Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2015-06-02 | GNSS, Teledetekcja, Firma, Instytucje, Imprezy

Podsumowano 3 lata Polski w ESA: jest dobrze, może być lepiej

Członkostwo Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej przynosi zauważalne pozytywne efekty, choć nasz rząd powinien mocniej wspierać krajową branżę kosmiczną – wynika z raportu opracowanego przez ESA.


Ilustracja: Podsumowano 3 lata Polski w ESA: jest dobrze, może być lepiej <br />
Jean Jacques Dordain, dyrektor ESA, Janusz Piechociński oraz Johann Wörner, prezes DLR i przyszły dyrektor generalny ESA (fot. MG)
Jean Jacques Dordain, dyrektor ESA, Janusz Piechociński oraz Johann Wörner, prezes DLR i przyszły dyrektor generalny ESA (fot. MG)

Jego treść zaprezentowano wczoraj (1 czerwca) w Warszawie podczas konferencji „Space High Level Meeting: Experiences, Challenges and Future Perspectives”. Pochwalono w nim nasz kraj za znakomitą bazę wiedzy akademickiej, która stanowi punkt wyjścia do tworzenia konkurencyjnych firm sektora kosmicznego. Jednocześnie brak jest jednak tradycji przemysłowych w obszarze tego sektora – zwrócono uwagę w publikacji. Ponadto poziom zachęt dla prywatnych inwestycji w tym zakresie jest nadal ograniczony. Eksperci ESA zachęcają więc do wzmocnienia współpracy pomiędzy biznesem i nauką opartej na silnej sieci ośrodków akademickich. Trzeba przy tym zapewnić zachowanie właściwej równowagi pomiędzy instytucjami akademickimi a przemysłem – podkreślono.

W ocenie ESA należy również zachęcać firmy z sektorów niepowiązanych bezpośrednio z tematyką kosmiczną do angażowania się w ten obszar oraz wspierać inwestycje polskich podmiotów w rozwój działalności kosmicznej. Pomocna w tym zakresie mogłaby być krajowa strategia kosmiczna, zawierająca mierzalne cele i długoterminowe plany wydatków na sektor kosmiczny – zasugerowano.

W opracowaniu proponuje się ponadto przedłużenie Programu Wsparcia dla Polskiego Przemysłu (Polish Industry Incentive Scheme, PIIS) z 5 do 7 lat, co pozwoli polskim podmiotom lepiej walczyć zlecenia realizowane w ramach średnich i dużych europejskich projektów kosmicznych. Należy ponadto zapewnić dalsze wsparcie dla przemysłu i usług opartych na danych satelitarnych oraz zagwarantować wzrost krajowych nakładów na ten sektor (wliczając w to większe zaangażowanie uczestnictwa polskich podmiotów w programach ESA).

Raport sugeruje również realizację specjalnych szkoleń poświęconych postępowaniom przetargowym oraz założeniom polityki dotyczącej misji ESA, które to kursy powinny objąć zarówno pracowników administracji, jak i przedsiębiorstwa. Pozwoliłoby to polskim firmom na zdobycie lepszego rozeznania na temat europejskiego rynku kosmicznego. ESA dostrzega ponadto konieczność doprowadzenia do pełnej operacyjności Polskiej Agencji Kosmicznej jako jednostki wykonawczej zapewniającej przepływ informacji, komunikację i wsparcie podmiotów z sektora kosmicznego.

– W raporcie wskazano na wzrost konkurencyjności polskiego przemysłu oraz jego coraz większe zaangażowanie w rozwój nowoczesnych technologii kosmicznych – stwierdził obecny na warszawskiej konferencji dyrektor generalny ESA Jean-Jacques Dordain. Przypomniał, że od momentu akcesji do ESA Polska jest objęta programem PIIS mającym za zadanie bezpośrednie wsparcie polskiego przemysłu. – W jego ramach wyjątkowo dobre rezultaty osiągnięto w m.in. projektach Sentinel i Exomars, a także misji Proba-3ocenił.

Szef resortu gospodarki Janusz Piechociński zaznaczył z kolei, że rekomendacje sformułowane w raporcie ESA stanowią fundament do pogłębienia integracji polskiego sektora kosmicznego z europejskimi programami rozwojowymi w tym obszarze. – Członkostwo oznacza współpracę naukowo-badawczą z nowymi partnerami zza granicy, zdobycie know-how i dostęp do nowoczesnych technologii. Dla polskich przedsiębiorstw i instytutów to zaś szansa na nowe kontrakty, rozwój technologii i podnoszenie ich jakości, aby sprostać oczekiwaniom wymagających klientów biznesowych na świecie – powiedział wicepremier.

Źródło: MG, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

ProGea wspomoże monitoring obszarów rolnych

Wczoraj (1 czerwca) oficjalnie uruchomiony został projekt AgroEye, którego pomysłodawcą i wykonawcą jest...

Wybrano prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów rozstrzygnęła konkurs na stanowisko prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej...

POLSA chce współpracować z Francją

Przy okazji wczorajszego (12 marca) spotkania premierów Polski i Francji w Warszawie podpisano wstępne...

Kosmiczne pieniądze po raz drugi

Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła drugi konkurs dla polskich podmiotów, w którym mogą one zdobyć pieniądze na...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Jak oszukać GPS?
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Francuz Charles Borda jako jeden z pierwszych dokonał absolutnego pomiaru przyspieszenia siły ciężkości ?g??
następny
strzałka w dółGeoludzie
Tadeusz Skawina (1922-1976)

Tadeusz  Skawina  (1922-1976)
Urodził się 31 marca 1922 roku w Borkach koło Dąbrowy Tarnowskiej. Egzamin maturalny zdał w 1939 roku w Państwowym Liceum we Lwowie. Studia wyższe rozpoczął w tajnym nauczaniu, a ukończył w 1947 roku na Wydziale Rolno-Leśnym Uniwersytetu...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1872-1888
Wykonano 30 platynowo-irydowych wzorców metra archiwalnego.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2