wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-05-25| GNSS, Teledetekcja, Ludzie, Instytucje

Wybrano prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów rozstrzygnęła konkurs na stanowisko prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA).


Wybrano prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej <br />
Fot. Stanislaw Kosiedowski/Wikipedia
Fot. Stanislaw Kosiedowski/Wikipedia

W konkursie obyło się bez niespodzianek. Wygrał go tymczasowy prezes POLSA prof. Marek Banaszkiewicz. Wcześniej piastował on m.in. stanowisko dyrektora Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Kadencja prezesa POLSA potrwa 5 lat.

Polska Agencja Kosmiczna powstała z mocy ustawy z 26 września 2014 r., a jej siedzibą jest Gdański Park Naukowo-Technologiczny. W myśl ustawy POLSA realizuje zadania państwa w zakresie badań przestrzeni kosmicznej. Agencja ma działać na rzecz rozwoju technologii kosmicznych i satelitarnych oraz ich zastosowania dla celów użytkowych, przemysłowych, obronnych i naukowych.

POLSA ma m.in. koordynować polską politykę kosmiczną, nadzorować realizację programów międzynarodowych, podejmować oraz wspierać działania na rzecz promocji polskiego przemysłu kosmicznego i polskiej myśli naukowej w dziedzinie badań przestrzeni kosmicznej, a także wykonywać zadania z zakresu obronności i bezpieczeństwa państwa.

Agencja podlega premierowi. Szef rządu powołuje jej prezesa, a organem nadzorczym i doradczym agencji jest 13-osobowa rada. W jej skład wchodzą przedstawiciele administracji rządowej, nauki i przemysłu.

Jak napisano w uzasadnieniu ustawy o POLSA, początkowo agencja ma zatrudniać około 20 wysoko wykwalifikowanych pracowników, a roczne koszty jej funkcjonowania wyniosą 5-10 mln zł. Zdaniem projektodawców bez własnej agencji kosmicznej Polska może wprawdzie liczyć na zwrot około 80% naszego wkładu do Europejskiej Agencji Kosmicznej (140 mln zł rocznie włącznie ze składką opcjonalną), ale będzie to w formie rozproszonych kontraktów. Nie spowoduje to wówczas efektu dźwigni, który można by uzyskać, wpisując te zlecenia w polskie potrzeby strategiczne nadzorowane przez POLSA.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
tytułem komentarza http://goo.gl/pWjORf
odpowiedz zgłoś
wyjątek czyżby brakło poparcia dla zegarmistrza?
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS