wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Bielsko-Biała w OSM
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2015-05-25| GNSS, Teledetekcja, Ludzie, Instytucje

Wybrano prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów rozstrzygnęła konkurs na stanowisko prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA).


Wybrano prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej <br />
Fot. Stanislaw Kosiedowski/Wikipedia
Fot. Stanislaw Kosiedowski/Wikipedia

W konkursie obyło się bez niespodzianek. Wygrał go tymczasowy prezes POLSA prof. Marek Banaszkiewicz. Wcześniej piastował on m.in. stanowisko dyrektora Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Kadencja prezesa POLSA potrwa 5 lat.

Polska Agencja Kosmiczna powstała z mocy ustawy z 26 września 2014 r., a jej siedzibą jest Gdański Park Naukowo-Technologiczny. W myśl ustawy POLSA realizuje zadania państwa w zakresie badań przestrzeni kosmicznej. Agencja ma działać na rzecz rozwoju technologii kosmicznych i satelitarnych oraz ich zastosowania dla celów użytkowych, przemysłowych, obronnych i naukowych.

POLSA ma m.in. koordynować polską politykę kosmiczną, nadzorować realizację programów międzynarodowych, podejmować oraz wspierać działania na rzecz promocji polskiego przemysłu kosmicznego i polskiej myśli naukowej w dziedzinie badań przestrzeni kosmicznej, a także wykonywać zadania z zakresu obronności i bezpieczeństwa państwa.

Agencja podlega premierowi. Szef rządu powołuje jej prezesa, a organem nadzorczym i doradczym agencji jest 13-osobowa rada. W jej skład wchodzą przedstawiciele administracji rządowej, nauki i przemysłu.

Jak napisano w uzasadnieniu ustawy o POLSA, początkowo agencja ma zatrudniać około 20 wysoko wykwalifikowanych pracowników, a roczne koszty jej funkcjonowania wyniosą 5-10 mln zł. Zdaniem projektodawców bez własnej agencji kosmicznej Polska może wprawdzie liczyć na zwrot około 80% naszego wkładu do Europejskiej Agencji Kosmicznej (140 mln zł rocznie włącznie ze składką opcjonalną), ale będzie to w formie rozproszonych kontraktów. Nie spowoduje to wówczas efektu dźwigni, który można by uzyskać, wpisując te zlecenia w polskie potrzeby strategiczne nadzorowane przez POLSA.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
tytułem komentarza http://goo.gl/pWjORf

wyjątek czyżby brakło poparcia dla zegarmistrza?

2 komentarzezobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt