|2016-02-17|
GIS, Mapy, Teledetekcja
Trzeci Sentinel na orbicie
Wczoraj po południu (16 lutego) z kosmodromu w rosyjskim Plesiecku z powodzeniem wystrzelono trzeciego satelitę obserwacyjnego europejskiej konstelacji Sentinel. Głównym zadaniem aparatu będzie badanie oceanów.
Podobnie jak inne satelity z tej konstelacji, pozyskiwane przez Sentinela-3A dane będą zasilały różnorodne usługi europejskiego programu obserwacji Ziemi Copernicus. Będą również dostępne za darmo dla wszystkich chętnych – także do celów komercyjnych.
Sentinel-3A ma mierzyć temperaturę, barwę oraz topografię oceanów, a także grubość pokrywy lodowej. Wyniki pomiarów zostaną wykorzystane np. w monitorowaniu ziemskiego klimatu czy w badaniach dotyczących zanieczyszczenia wód oraz produktywności biologicznej.
Aparat będzie wykorzystywany również do obrazowania lądów. Ma monitorować występowanie pożarów, kartować pokrycie terenu oraz mierzyć poziom wód w rzekach i oceanach.
– To już trzeci satelita konstelacji Sentinel wystrzelony w ciągu ostatnich dwóch lat i to z pewnością specjalny moment w historii Copernicusa, bo aparaty tej serii zaczną dostarczać zupełnie nowy zestaw danych, a do tego będą obrazować oceany w znacznie większym stopniu niż dotychczas – wyjaśnia Volker Liebig, dyrektor programu obserwacji Ziemi w Europejskiej Agencji Kosmicznej.
W przyszłym roku do satelity ma dołączyć brat bliźniak oznaczony jako Sentinel-3B.
JK
|