|2016-04-07|
Teledetekcja
Sentinel-3A tropi ciepło
Wystrzelony w połowie lutego br. europejski satelita Sentinel-3A właśnie zademonstrował swoje możliwości mierzenia temperatury Ziemi.
Choć pierwsze obrazy z tego satelity Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała już na początku marca, to dotyczyły one jedynie kanałów widzialnych. Aktywacja kanałów podczerwieni termalnej jest bardziej skomplikowana i wymagała przeprowadzenia procesu dekontaminacji, która ma zapewnić odpowiednią jakość pomiarów.
Pierwsze zobrazowanie termalne Sentinela-3A prezentuje pustynne wybrzeże Namibii i zostało wykonane przez radiometr SLSTR (Sea and Land Surface Temperature Radiometer). ESA zaznacza, że obraz wymaga jeszcze dalszego przetworzenia (m.in. wyeliminowania wpływu atmosfery), by prezentował rzeczywistą temperaturę powierzchni Ziemi. Co ciekawe, na północ od tego terenu znajduje się poligon testowy, który zostanie wykorzystany do walidacji radiometru tego satelity.
– Choć Sentinel-3A dopiero rozpoczął pomiary termalne, już teraz możemy powiedzieć, że dostarczane przez niego dane wyglądają dobrze. Jesteśmy pewni, że satelita zapewni wysokiej jakości dane dotyczące temperatury zarówno morza, jak i lądów – mówi menedżer misji Susanne Mecklenburg z ESA.
Dane termalne pozyskiwane przez SLSTR będą wykorzystywane w wielkoskalowych badaniach oceanów oraz w prognozowaniu pogody. Oddzielny kanał posłuży ponadto do wykrywania pożarów.
Źródło: ESA, JK
|