|2016-03-09|
Teledetekcja
Trzeci sensor Sentinela-3A pokazał swoje możliwości
Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała pierwsze dane z radiometru SLSTR działającego na pokładzie satelity Sentinel-3A. Instrument pomoże m.in. monitorować roślinność oraz śledzić pożary.
Sea and Land Surface Temperature Radiometer mierzy na 9 kanałach spektralnych energię promieniowania dochodzącego od powierzchni Ziemi. Instrument analizuje m.in. promieniowanie widzialne i podczerwone. Dedykowane kanały służą ponadto do wykrywania pożarów. Możliwość ta będzie wykorzystywana np. do obliczania ilości węgla, który dostaje się do atmosfery wskutek spalania biomasy.
Pierwsze obrazy z SLSRT pochodzą z kanałów dla światła widzialnego – kanały podczerwone nie zostały bowiem jeszcze aktywowane. Na jednym z nich widać Wyspy Kanaryjskie, portugalską Maderę oraz wybrzeże Afryki. Obraz w tzw. fałszywych barwach dobrze uchwyca zróżnicowanie roślinności. Wyspy z intensywną wegetacją (kolor czerwony) kontrastują tu z pustynną Afryką. Wyraźnie widać także ośnieżony szczyt Teide na Wyspach Kanaryjskich.
Na innym opublikowanym przez ESA obrazie widać długie spękania na szelfowej pokrywie lodowej w regionie Półwyspu Antarktycznego – mają one szerokość dochodzącą do 4 km.
Kolejny obraz w fałszywych barwach prezentuje sporą część Europy. Dobrze widać na nim, jak szeroką ścieżkę zbierania danych (1400 km) oferuje SLSTR.
Przypomnijmy, że w ostatnich dniach ESA opublikowała dane z dwóch innych sensorów Sentinela-3A – altimetru radarowego SRAL oraz instrumentu obrazującego OLCI.
Dane z Sentinela-3A, podobnie jak w przypadku innych satelitów tej konstelacji, będą zasilać różnorodne usługi europejskiego systemu monitorowania środowiska Copernicus. Po ogłoszeniu pełnej operacyjności aparatu będą również udostępniane bezpłatnie w internecie do dowolnych celów.
Źródło: ESA, JK
|