wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-03-09| Teledetekcja

Trzeci sensor Sentinela-3A pokazał swoje możliwości

Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała pierwsze dane z radiometru SLSTR działającego na pokładzie satelity Sentinel-3A. Instrument pomoże m.in. monitorować roślinność oraz śledzić pożary.


Trzeci sensor Sentinela-3A pokazał swoje możliwości

Sea and Land Surface Temperature Radiometer mierzy na 9 kanałach spektralnych energię promieniowania dochodzącego od powierzchni Ziemi. Instrument analizuje m.in. promieniowanie widzialne i podczerwone. Dedykowane kanały służą ponadto do wykrywania pożarów. Możliwość ta będzie wykorzystywana np. do obliczania ilości węgla, który dostaje się do atmosfery wskutek spalania biomasy.

Pierwsze obrazy z SLSRT pochodzą z kanałów dla światła widzialnego – kanały podczerwone nie zostały bowiem jeszcze aktywowane. Na jednym z nich widać Wyspy Kanaryjskie, portugalską Maderę oraz wybrzeże Afryki. Obraz w tzw. fałszywych barwach dobrze uchwyca zróżnicowanie roślinności. Wyspy z intensywną wegetacją (kolor czerwony) kontrastują tu z pustynną Afryką. Wyraźnie widać także ośnieżony szczyt Teide na Wyspach Kanaryjskich.

Na innym opublikowanym przez ESA obrazie widać długie spękania na szelfowej pokrywie lodowej w regionie Półwyspu Antarktycznego – mają one szerokość dochodzącą do 4 km.

Kolejny obraz w fałszywych barwach prezentuje sporą część Europy. Dobrze widać na nim, jak szeroką ścieżkę zbierania danych (1400 km) oferuje SLSTR.

Przypomnijmy, że w ostatnich dniach ESA opublikowała dane z dwóch innych sensorów Sentinela-3A – altimetru radarowego SRAL oraz instrumentu obrazującego OLCI.

Dane z Sentinela-3A, podobnie jak w przypadku innych satelitów tej konstelacji, będą zasilać różnorodne usługi europejskiego systemu monitorowania środowiska Copernicus. Po ogłoszeniu pełnej operacyjności aparatu będą również udostępniane bezpłatnie w internecie do dowolnych celów.

Źródło: ESA, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS