Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-03-09| Teledetekcja

Trzeci sensor Sentinela-3A pokazał swoje możliwości

Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała pierwsze dane z radiometru SLSTR działającego na pokładzie satelity Sentinel-3A. Instrument pomoże m.in. monitorować roślinność oraz śledzić pożary.


Trzeci sensor Sentinela-3A pokazał swoje możliwości

Sea and Land Surface Temperature Radiometer mierzy na 9 kanałach spektralnych energię promieniowania dochodzącego od powierzchni Ziemi. Instrument analizuje m.in. promieniowanie widzialne i podczerwone. Dedykowane kanały służą ponadto do wykrywania pożarów. Możliwość ta będzie wykorzystywana np. do obliczania ilości węgla, który dostaje się do atmosfery wskutek spalania biomasy.

Pierwsze obrazy z SLSRT pochodzą z kanałów dla światła widzialnego – kanały podczerwone nie zostały bowiem jeszcze aktywowane. Na jednym z nich widać Wyspy Kanaryjskie, portugalską Maderę oraz wybrzeże Afryki. Obraz w tzw. fałszywych barwach dobrze uchwyca zróżnicowanie roślinności. Wyspy z intensywną wegetacją (kolor czerwony) kontrastują tu z pustynną Afryką. Wyraźnie widać także ośnieżony szczyt Teide na Wyspach Kanaryjskich.

Na innym opublikowanym przez ESA obrazie widać długie spękania na szelfowej pokrywie lodowej w regionie Półwyspu Antarktycznego – mają one szerokość dochodzącą do 4 km.

Kolejny obraz w fałszywych barwach prezentuje sporą część Europy. Dobrze widać na nim, jak szeroką ścieżkę zbierania danych (1400 km) oferuje SLSTR.

Przypomnijmy, że w ostatnich dniach ESA opublikowała dane z dwóch innych sensorów Sentinela-3A – altimetru radarowego SRAL oraz instrumentu obrazującego OLCI.

Dane z Sentinela-3A, podobnie jak w przypadku innych satelitów tej konstelacji, będą zasilać różnorodne usługi europejskiego systemu monitorowania środowiska Copernicus. Po ogłoszeniu pełnej operacyjności aparatu będą również udostępniane bezpłatnie w internecie do dowolnych celów.

Źródło: ESA, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS