wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-03-07| Teledetekcja

Sentinel-3A mierzy wysokość oceanów

Wystrzelony w połowie lutego br. europejski satelita obserwacyjny Sentinel-3A przysłał na Ziemię nowy typ danych. Tym razem dotyczą one wysokości oceanów.


Sentinel-3A mierzy wysokość oceanów

Opublikowane właśnie pomiary wykonał dla północno-zachodniego Atlantyku altimetr radarowy SRAL. Na razie instrument pozyskuje dane w obniżonej rozdzielczości, docelowo ma ona zostać podniesiona do 300 m. ESA przypomina, że Sentinel-3A będzie pierwszym satelitą wyposażonym w radarowy altimetr, który obejmie pomiarami całą kulę ziemską.

Opublikowana przez ESA mapa wysokości oceanów korzysta jednak nie tylko z obserwacji Sentinela-3A, ale także z danych pozyskanych w tym samym czasie przez satelity CryoSat, Jason-2 oraz SARAL/AltiKa i przetworzonych w ramach usługi Copernicus Marine Environment Monitoring Service.

– Pierwsze dane z Sentinela-3A prezentują się bardzo obiecującą dla usługi Copernicus Marine Environment Monitoring Service – mówi Pierre-Yves Le Traon z Mercator Ocean. – Pomiary wysokości powierzchni oceanu z tego satelity znacznie poprawią nasze możliwości śledzenia prądów oceanicznych. Będzie to przydatne np. w zapewnieniu bezpieczeństwa żeglugi czy przewidywaniu rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń – dodaje. Poza tym dane z altimetru SRAL posłużą do pomiarów falowania oraz kartowania pokrywy lodowej na oceanach, rzekach czy jeziorach.

Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu ESA opublikowała pierwsze zobrazowania z sensora OLCI działającego na pokładzie Sentinela-3A. Za kilka dni mamy z kolei zobaczyć wyniki pracy innego instrumentu tego satelity – radiometru SLSTR (Sea and Land Surface Temperature Radiometer).

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS