Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2009-01-08 | Geodezja, Firma, Ludzie, Instytucje, Imprezy, Kataster

Działać pragmatycznie - wywiad GEODETY z Krzysztofem Ciskiem i Włodzimierzem Kędziorą


Rozmowa z przedstawicielami Stowarzyszenia Geodetów Polskich przed obchodami 90-lecia organizacji


GEODETA: Dlaczego SGP nie odniosło się do propozycji prawa geodezyjnego opracowanej przez wykonawców geodezyjnych?

Krzysztof Cisek: To był projekt prawa przygotowany przez organizacje, które mają swój jednoznaczny interes i działają dla dobra swoich członków. Po dyskusji doszliśmy do wniosku, że stowarzyszenie nie powinno wypowiadać się na temat tego projektu. Pisanie ustawy przez organizacje mające swój oczywisty interes nie wymaga oficjalnych opinii. Na ten temat przeprowadziliśmy wiele dyskusji z projektantami prawa. Natomiast kompetentny jest Główny Geodeta Kraju i jeżeli projekt wyjdzie spod jego pióra, to na pewno się do niego odniesiemy.
W projekcie organizacji proponuje się – prędzej czy później – unieważnić uprawnienia. Na to nie może być zgody, bo praw raz nabytych nie można odbierać i nie pomoże tu żadne wydłużanie terminu ich ważności. W związku z uprawnieniami niepokoi mnie (to już poza projektem) występowanie przeciw naszym następcom, młodym ludziom. Koledzy spoza SGP namawiają nas, by przedłużyć staż pracy niezbędny do zdobycia uprawnień zawodowych do 10 lat i jeszcze bardziej utrudnić egzamin. Jeżeli młodzi ludzie mieliby czekać 8 czy 10 lat na zdobycie uprawnień, to przecież wszyscy zdolni pouciekają. A egzamin już jest trudny, bo aż jedna trzecia nie zdaje go za pierwszym podejściem. Widać, że niektórzy bardzo boją się młodej konkurencji.

Może byłoby lepiej, gdyby państwo wzięło na siebie sprawy katastru, np. poprzez Agencję Katastralną. A całą resztą niech się zajmie geodezja komercyjna, ale już bez ośrodków dokumentacji. W tej chwili jest klincz. Czy macie jakąś spójną wizję zmian?
KC: Z różnych względów jestem bardzo ostrożny w działaniu. W rozmowie z głównym geodetą kraju Jolantą Orlińską powiedziałem, że w stowarzyszeniu jesteśmy otwarci na zmiany w geodezji. One są konieczne, bo jest cała masa różnych niezałatwionych spraw, z którymi nie daje się dłużej żyć. Ale to muszą być zmiany, które idą we właściwym kierunku, a nie zmiany dla samych zmian.
Wiesław Potrapeluk [poprzedni główny geodeta kraju – red.] powtarzał, że ośrodki winny być przyjazne geodetom. Zgadzam się z tym, bo geodezja to jest wykonawstwo. I tak sądzą członkowie SGP, nawet jeśli są urzędnikami czy nauczycielami. Jeżeli wykonawstwo nie będzie prężne, nie będzie mogło dobrze pracować, dokumenty geodezyjne będą nieaktualne, to po co komu geodeta powiatowy?
Wykonawca, który przychodzi do ośrodka, ma się czuć jak klient, a nie jak petent. Im większą robotę przynosi, tym więcej płaci i chce być obsługiwany jak należy. A w wielu miejscach wcale tak nie jest. Urzędnicy potrafią dobrze pracować, tylko że jest ich za mało i za mało zarabiają. Jak to poprawić? Daleki jestem od krytykowania, ale pamiętam te czasy, kiedy jako młody inżynier jeździłem do GUGiK-u. Pracowali tam wspaniali fachowcy: Piluś, Kobyliński, Szymoński, Grzechnik – to były wyrocznie! Ucieszyłem się ostatnio, bo prezes Orlińska zapowiedziała, że będzie pracować nad tym, żeby w administracji geodezyjnej lepiej się zarabiało. Nie wiem, jak to zrobi, ale oby jej się udało. Konieczne są zmiany organizacyjne w geodezji. Pomysł z przejęciem katastru przez państwo podoba mi się. Jednak zasady tego przejęcia należy precyzyjnie określić, aby nie zrobić czegoś gorzej, niż jest.

Problemy kadrowe GUGiK dotykają wszystkich.
KC
: Jak to jest, że w XXI wieku obowiązują instrukcje mówiące o taśmie i pryz­macie? Powiedziałem pani prezes, że natychmiast trzeba przystąpić do pisania standardów. I ponoć coś się w tej sprawie dzieje. Organizacje wykonawców wraz z SGP coraz ostrzej się o to upominają. Nasze stowarzyszenie jest bardziej cierpliwe, ale też tylko do czasu. Moim kolegom nigdy nikt nie zamknął ust. Kiedyś mieliśmy zaprosić na posiedzenie zarządu Jerzego Albina, który był wtedy głównym geodetą kraju, żeby wytłumaczył się ze swoich działań. Niestety, właś­nie próbowano zlikwidować GUGiK i zamiast ostrej dyskusji, Kazio Czarnecki biegał do prezydenta RP, żeby ratować i urząd, i GGK. Tak się zdarzyło. Jako społecznicy potrafimy zrezygnować ze swoich profitów dla dobra zawodu.

Wróćmy jeszcze do prawa geodezyjnego.
KC
: Jeśli chodzi o nasze założenia do nowej ustawy, to pani Orlińska zna stanowisko stowarzyszenia. Jesteśmy za tym, żeby był Główny Urząd Geodezji i Kartografii, żeby ranga Głównego Geodety Kraju była wysoka (najlepiej jako podsekretarza stanu). Poza tym widzielibyśmy w nowym prawie obowiązek permanentnego doskonalenia się dla wszystkich, którzy posiadają uprawnienia, oraz ubezpieczenia dla wykonujących działalność gospodarczą. To cztery najważniejsze punkty.

Czyli obowiązkowa przynależność – nie, ale obowiązkowe ubezpieczenie i doskonalenie – tak?
KC: Zgadza się, boimy się wyzwań, jakie stoją przed współczesnym geodetą, i odpowiedzialności, którą wcześniej czy później będzie musiał ponosić. Ten obowiązek chcielibyśmy narzucić geodetom w trosce o nich samych. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jakie skutki finansowe może spowodować ich zawodowe działanie.

Włodzimierz Kędziora: Przy okazji dodam, że jako stowarzyszenie już pracujemy nad korzystną ofertą takiego ubezpieczenia dla naszych członków.

Cały wywiad ukaże się w styczniowym wydaniu GEODETY

Rozmawiali Katarzyna Pakuła-Kwiecińska i Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

wszyscy do SGP Ludzie ,czemu nie wierzycie w SGP?Przecież to jedyna organizacja, która obroni i uratuje wszystkich (a nie tylko swoich, jak oni-żli) i pogodzi interesy urzędników i przedsiębiorców.I będziemy znowu śpiewać i piwko pić razem we wrześniu.To do miłego spotkania w PRL. Ps.I nawet jak nie będziecie płacić składek przez n-lat to i tak was nie wywalimy.Liczy się każda dusza(nawet martwa)
  
Ale kwas. Przeczytaliście oststnią wypowiedź KC - ...boimy się wyzwań, jakie stoją przed współczesnym geodetą,... Może czas zająć się wnukami albo znaleźć sobie jakieś hobby. Jak się ktoś boi to niech da sobie i innym spokój. Swoją drogą całe to Stowarzyszenie to wyjątkowa elita, 2 razy próbowałem zostać jego -członkiem- i chyba nie byłem godzien, a teraz tu już nawet nie chcę.
  
Po co tam chodzić? Lepiej zróbmy tak, aby geodeta nie musiał być ani klientem, ani petentem i nie musiał tam chodzić!
  
ani petent ani klient geodeta w ośrodku powinien sie czuć jak u siebie - w wielopokoleniowym domu z sympatyczną żoną i przemiłą teściową , ponieważ łoży na jego utrzymanie
  
pytam cytat wypowiedzi Jako społecznicy potrafimy zrezygnować ze swoich profitów dla dobra zawodu A z jakich to profitów Prezes zrezygnował??? Czyżby z delegacji rezygnował?
  
ojoj Panie Prezesie brak zrozumienia słów cytuję wypowiedz.Wykonawca, który przychodzi do ośrodka, ma się czuć jak klient, a nie jak petent Wikipedia patrz http://pl.wikipedia.org/wiki/Klient , jest napisane klient - petent, interesant To jak ten wykonawca ma się czuc???? Ni tak ni tak. Jaki Prezes taka wypowiedż.
  
ma być owca cała ale przede wszystkim wilk syty Pan Prezes powinien wskazać grupę lub osobę domagającą się 10-letniego stażu pracy dla młodych ludzi bo inaczej nie daj Boże ktoś pomyśli że tego oczekuje SGP. No cóż ,do rewolucjonistów Pana Prezesa nie można zaliczyć.Czemu tak duża organizacja sama nie zaprobonuje sensownych rozwiązań dla geodetów?Kształcenie ustawiczne to chyba trochę za mało.O innych sprawach po zapoznaniu się z całym wywiadem.
  



zobacz też:

Kierunek koncentracja ? wywiad GEODETY z Tomaszem Myślińskim

TOMASZ MYŚLIŃSKI: Najogólniej problem ujmując, całość tych działań można syntetycznie...

Pozytywne myślenie – wywiad GEODETY z właścicielami firmy Fotokart

Jerzy Przywara: Jakie było pierwsze zlecenie dla Fotokartu? Mirosław...

Nie ma na co czekać - wywiad GEODETY z Aleksandrem Bielickim i Dariuszem Dzionkiem

Aleksander Bielicki: Jako lider całego programu nałożyliśmy pewne...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Apeks skanuje zabytkowe młyny
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
żyrokompas skonstruował Niemiec Hermann Anschutz-Kampfe?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Bronisław Dzikiewicz (1899-1978)

Bronisław  Dzikiewicz (1899-1978)
Urodził się 20 stycznia 1899 roku w Żyrardowie, gdzie pobierał pierwsze nauki. Wybuch I wojny światowej przerwał edukację i rzucił go w rejon Doniecka. W 1918 roku powrócił do Polski, wkrótce został powołany w szeregi Wojska Polskiego...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1943
Szefem Służby Geograficznej Komendy Głównej Armii Krajowej (Schronisko) został ppłk. Mieczysław Szumański.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama