Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2024-12-19| Prawo, Software, Instytucje

GGK nie zgadza się z WSA, że wyniki audytu są informacją publiczną

Główny Geodeta Kraju wniósł skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, w którym sąd przyznał Geoforum.pl rację, że wyniki audytu stanowią informację publiczną.


GGK nie zgadza się z WSA, że wyniki audytu są informacją publiczną <br />
Wejście do Naczelnego Sądu Administracyjnego (fot. Grzegorz Krzyżewski BRPO)
Wejście do Naczelnego Sądu Administracyjnego (fot. Grzegorz Krzyżewski BRPO)

O udostępnienie wyników audytu teleinformatycznego kluczowych systemów, o którym można przeczytać TUTAJ, wystąpiliśmy do GUGiK-u w maju br. W naszym wniosku wyszczególniliśmy, że zależy nam na wynikach:
• audytu bezpieczeństwa informacji oraz audytu technologicznego (etap I);
• audytu kodu źródłowego oraz oceny bezpieczeństwa aplikacji serwerów integracji (etap II);
• kontroli wdrożenia zaleceń audytu (zadanie III).
W odpowiedzi GUGiK poinformował nas, że wyniki etapów I i II nie stanowią informacji publicznej, a zadania III nie zlecono.

Nie zgadzając się z poglądem urzędu, zdecydowaliśmy się złożyć skargę do WSA w Warszawie. Sąd po rozpoznaniu 16 października br. naszej sprawy w trybie uproszczonym stwierdził bezczynność GGK oraz zobowiązał organ do rozpatrzenia punktów 2 i 3 wniosku o udostępnienie informacji publicznej (dot. etapów I i II audytu). W uzasadnieniu podkreślił m.in., że dokument w postaci audytu jest dokumentem oficjalnym funkcjonującym samodzielnie, posiada cechy obiektywizmu, niezależności oraz bezstronności, dlatego też winien być udostępniony w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Od tego wyroku GGK wniósł skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W jej uzasadnieniu radca prawny reprezentujący GGK podniósł m.in., że rezultat zamówienia publicznego (czyli będący przedmiotem sprawy audyt) co do zasady nie stanowi informacji publicznej, a także zwrócił uwagę na kwestie bezpieczeństwa. „Gdyby w wyniku sprawdzenia systemów, nazwanego może niezbyt fortunnie ich audytem, ustalona został np. podatność tych systemów na nieuprawniony dostęp/modyfikację, to czy informacja o tym stanowi informację publiczną czy informację wewnętrzną Organu?” – pyta radca prawny.

Argumentacja dotycząca bezpieczeństwa zdaje się być zasadna, ale tylko przy pierwszym spojrzeniu. Nie należy bowiem zapominać, że urząd ma prawo usunąć z udostępnianej informacji publicznej dane, które uzna za wrażliwe (jak np. fragmenty treści umów, których ujawnienie mogłoby naruszyć tajemnicę przedsiębiorstwa). W naszym przypadku jednak GUGiK nie skorzystał z takiej możliwości, odmawiając nam całości wnioskowanej dokumentacji.

Biorąc to wszystko pod uwagę, nie sposób pozbyć się wrażenia, że celem GUGiK-u jest wyłącznie gra na zwłokę, gdyż na wyrok NSA możemy czekać nawet kilka lat.

DC


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama