|2024-11-20|
Prawo, Instytucje
WSA uchyla decyzję GGK odmawiającą Geoforum.pl udostępnienia informacji publicznej
Otrzymaliśmy z Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie kolejny odpis wyroku wraz z uzasadnieniem w przedmiocie odmowy udostępnienia informacji publicznej przez Głównego Geodetę Kraju.
Sprawa zaczęła się w listopadzie 2023 r., kiedy to wystąpiliśmy do GUGiK-u o udostępnienie „»licznej korespondencji kierowanej do Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii dotyczącej zakresu danych publikowanych w usługach sieciowych«, o której jest mowa w pierwszym akapicie pisma z 4 października 2022 r. o znaku KN-IRP.82.629.2022”. Gdy odmówiliśmy wykazania szczególnego interesu publicznego, uzasadniając, że żądana informacja nie jest informacją przetworzoną, w grudniu 2023 r. GGK wydał decyzję odmowną, którą – po naszym wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy – w styczniu br. utrzymał w mocy.
Skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie złożyliśmy w lutym br., a rozprawa odbyła się 22 października. Po rozpoznaniu sprawy WSA uchylił zaskarżone decyzje Głównego Geodety Kraju.
W uzasadnieniu wyroku sąd podniósł m.in., że GGK nie rozpatrzył sprawy w sposób rzetelny i wszechstronny. „Uzasadnienie decyzji nie zawiera bowiem przekonującej argumentacji, z której wynikałoby w sposób jednoznaczny, że wniosek Skarżącego z dnia 23 listopada 2023 r. dotyczy informacji publicznej, dodatkowo kwalifikowanej jako informacja przetworzona” – podkreślił.
Ponadto WSA zgodził się z nami, zaznaczając, że „nie jest przekonująca argumentacja organu co do konieczności weryfikacji każdego pisma, które miałoby wpłynąć do organu w ww. okresie w celu wyszukania tylko tych, które odnoszą się do pisma z dnia 4 października 2022 r. nr KN-IRP.82.629.2022. Już bowiem z fragmentu treści tego pisma cytowanej przez Skarżącego we wniosku, niezakwestionowanej przez organ, można domniemywać, że organ wyodrębnił korespondencję, która pozostaje w kręgu zainteresowania Skarżącego i ma wiedzę na temat tego, ile pism ona obejmuje”.
Przypomnijmy, że pismo ówczesnej p.o. GGK Alicji Kulki z 4 października 2022 r., którego dotyczy opisywana tu sprawa, zostało wystosowane do wszystkich starostów i prezydentów miast na prawach powiatów. Zawierało wyjaśnienia, jakie treści powinny znajdować usługach sieciowych dotyczących EGiB, GESUT, BDOT500 oraz bazy danych szczegółowych osnów geodezyjnych. Zaintrygowani początkiem tego pisma, że do przygotowania wyjaśnień skłoniła p.o. GGK „liczna korespondencja”, chcieliśmy dowiedzieć się, jakie konkretnie kwestie czy też problemy zostały w niej zasygnalizowane. Być może już wkrótce je poznamy.
Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że wciąż czekamy na uzasadnienie wyroku WSA w sprawie pytań egzaminacyjnych.
DC
|