Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2024-12-10| Teledetekcja, Sprzęt

Podwójny sukces: Sentinel-1C i Vega-C wzbiły się w przestworza

Satelita Sentinel-1C jest już na orbicie. 5 grudnia został wystrzelony na pokładzie rakiety Vega-C, która po 2 latach przerwy wróciła do pracy. Wydarzenie można więc uznać za podwójny sukces europejskiego sektora kosmicznego.


Podwójny sukces: Sentinel-1C i Vega-C wzbiły się w przestworza

Misja Copernicus Sentinel-1 została zaprojektowana jako konstelacja dwóch satelitów, oddalonych od siebie na orbicie o 180°. Dzięki temu możliwe jest pozyskanie zobrazowań dla całego globu w ciągu sześciu dni. Każdy z satelitów wyposażony jest w zaawansowany instrument radarowy, który pozwala na obserwację powierzchni Ziemi niezależnie od pory dnia i warunków pogodowych.

Dane pozyskiwane w ramach misji Sentinel-1 mają szerokie zastosowanie, m.in. w:
• monitorowaniu zasięgu lodu arktycznego i lodu morskiego;
• monitorowaniu środowiska morskiego, w tym wycieków ropy;
• wykrywaniu statków w celu zapewnienia bezpieczeństwa morskiego;
• monitorowaniu powierzchni lądu, lasów, wód i gleby;
• wspieraniu pomocy humanitarnej i zarządzania w sytuacjach kryzysowych.

Sentinel-1C – jako trzeci w misji – jest następcą jednostki 1B, która po awarii w 2021 r. przedwcześnie zakończyła pracę. Oprócz instrumentu radarowego wyposażony jest w opracowany przez Międzynarodową Organizację Morską nowy system automatycznej identyfikacji. Umożliwi to nie tylko kontynuowanie dotychczasowych obserwacji, ale też ułatwi monitorowanie ruchu morskiego, wykrywanie nielegalnych statków oraz zapobieganie kolizjom na morzu.

Co równie ważne, po 2-letniej przerwie do pracy wróciła rakieta Vega-C, która podczas swojego drugiego lotu (w grudniu 2022 r.) uległa awarii i od tej pory była wyłączona z użytku. Udane wystrzelenie stanowi krok w stronę uniezależnienia się od technologii spoza kontynentu podczas wynoszenia obiektów w przestrzeń kosmiczną.

Źródło: ESA, OH


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama