Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2024-09-19| Teledetekcja

Racibórz Dolny widziany z kosmosu

Suchy zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny na rzece Odrze rozpoczął piętrzenie wezbranych wód 15 września br. około godz. 4.20. Przez następne dni przechwycił część fali wezbraniowej, wymiernie ją ścinając.


Racibórz Dolny widziany z kosmosu <br />
Zbiornik Racibórz Dolny 3 i 18 września (fot. EO Browser, Sentinel Hub, Copernicus)
Zbiornik Racibórz Dolny 3 i 18 września (fot. EO Browser, Sentinel Hub, Copernicus)

Racibórz Dolny stał się więc kluczowym elementem ochrony przeciwpowodziowej dla trzech województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Zbiornik został oddany do użytku w 2020 r. po 7 latach budowy. Jego pojemność wynosi 185 mln m3, a długość zapór zbiornika – ponad 20 km. Koszt inwestycji sięgnął około 2 mld zł.

18 września na godz. 6.00 stan wypełnienia Raciborza Dolnego wyniósł 137,88 mln m3, czyli około 74,5% jego pojemności.
Zmianę wypełnienia zbiornika doskonale pokazują zobrazowania satelitarne. Poniżej prezentujemy materiały pozyskane przez satelitę Sentinel-2 misji Copernicus. Są to kompozycje w barwach fałszywych, na których roślinność widoczna jest w odcieniach zieleni, obszary zurbanizowane – bieli i szarości, a wody – niebieskiego i czerni.
Pierwsze zobrazowanie zostało pozyskane 3 września, a drugie – 18 września. Obie kompozycje zostały pobrane poprzez aplikację EO Browser (Sentinel Hub, Copernicus).



DC


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS