|2024-09-16|
Teledetekcja
Sytuacja powodziowa na mapach kryzysowych Copernicus
W ramach usługi zarządzania kryzysowego programu Copernicus uruchomiono zespół ds. mapowania, którego zadaniem jest stworzenie szczegółowych map obszarów dotkniętych powodzią w Europie Środkowej. W specjalnie przygotowanym serwisie dostępne są pierwsze opracowania dla okolic Świdnicy, Jeleniej Góry i Nysy.
Rozległe powodzie występujące w Europie są skutkiem intensywnych opadów wywołanych przez niż genueński Boris. W celu skutecznego zarządzania oraz zabezpieczenia ludzi i mienia serwis mapowania kryzysowego Copernicus EMS zapewnia aktualne dane na potrzeby monitorowania zasięgu powodzi.
Wysokorozdzielcze zdjęcia radarowe (10 m i 3 m) do analiz pozyskały satelity Sentinel–1A/B oraz COSMO–SkyMed. Zobrazowania wykonano 14 września dla okolic Świdnicy i Jeleniej Góry oraz 15 września dla Nysy. Dzisiaj (16 września) pozyskane zostaną także dane dla Raciborza.
Analizy zobrazowań pozwoliły m.in. na wyznaczenie obszarów szczególnie zagrożonych, określenie szacowanego poziomu wody oraz wskazanie zagrożonych budynków i elementów infrastruktury. Zgodnie z szacunkami zagrożonych jest ponad 1,2 mln mieszkańców, 93 tys. ha obszarów zabudowanych i 38 tys. km dróg. Opracowania dostępne są w formie map oraz tabel.
Usługa Copernicus EMS jest nieodpłatna dla wszystkich użytkowników. Jest świadczona albo w trybie przyśpieszonym, w przypadku działań związanych z zarządzaniem sytuacjami wyjątkowymi, które wymagają natychmiastowej reakcji, albo w trybie zwykłym – w celu wspierania pozostałych działań. W ramach usługi oceniane jest ryzyko wystąpienia klęski żywiołowej, a także analizowany stopień narażenia ludności i zasobów. Pomaga również w przywróceniu stanu pierwotnego i odbudowie po wystąpieniu sytuacji nadzwyczajnej.
Źródło: Copernicus, OH
|