Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2024-09-16| Teledetekcja

Sytuacja powodziowa na mapach kryzysowych Copernicus

W ramach usługi zarządzania kryzysowego programu Copernicus uruchomiono zespół ds. mapowania, którego zadaniem jest stworzenie szczegółowych map obszarów dotkniętych powodzią w Europie Środkowej. W specjalnie przygotowanym serwisie dostępne są pierwsze opracowania dla okolic Świdnicy, Jeleniej Góry i Nysy.


Sytuacja powodziowa na mapach kryzysowych Copernicus
Sytuacja powodziowa na mapach kryzysowych Copernicus
Sytuacja powodziowa na mapach kryzysowych Copernicus

Rozległe powodzie występujące w Europie są skutkiem intensywnych opadów wywołanych przez niż genueński Boris. W celu skutecznego zarządzania oraz zabezpieczenia ludzi i mienia serwis mapowania kryzysowego Copernicus EMS zapewnia aktualne dane na potrzeby monitorowania zasięgu powodzi.

Wysokorozdzielcze zdjęcia radarowe (10 m i 3 m) do analiz pozyskały satelity Sentinel–1A/B oraz COSMO–SkyMed. Zobrazowania wykonano 14 września dla okolic Świdnicy i Jeleniej Góry oraz 15 września dla Nysy. Dzisiaj (16 września) pozyskane zostaną także dane dla Raciborza.

Analizy zobrazowań pozwoliły m.in. na wyznaczenie obszarów szczególnie zagrożonych, określenie szacowanego poziomu wody oraz wskazanie zagrożonych budynków i elementów infrastruktury. Zgodnie z szacunkami zagrożonych jest ponad 1,2 mln mieszkańców, 93 tys. ha obszarów zabudowanych i 38 tys. km dróg. Opracowania dostępne są w formie map oraz tabel.

Usługa Copernicus EMS jest nieodpłatna dla wszystkich użytkowników. Jest świadczona albo w trybie przyśpieszonym, w przypadku działań związanych z zarządzaniem sytuacjami wyjątkowymi, które wymagają natychmiastowej reakcji, albo w trybie zwykłym – w celu wspierania pozostałych działań. W ramach usługi oceniane jest ryzyko wystąpienia klęski żywiołowej, a także analizowany stopień narażenia ludności i zasobów. Pomaga również w przywróceniu stanu pierwotnego i odbudowie po wystąpieniu sytuacji nadzwyczajnej.

Źródło: Copernicus, OH


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama