Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-02-13| GNSS, GIS, Teledetekcja

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii okiem satelitów

Katastrofalne wstrząsy, które 6 lutego nawiedziły pogranicze turecko-syryjskie, wyróżniała nie tylko ogromna siła, ale i rozległy obszar występowania. Niebagatelną rolę w inwentaryzacji skutków tego kataklizmu pełnić zatem powinny różnego rodzaju dane satelitarne.


Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii okiem satelitów <br />
fot. Maxar/Twitter
fot. Maxar/Twitter
Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii okiem satelitów <br />
Fragment mapy deformacji bazującej na danych z satelity Sentinel-1 (źródło: NASA)
Fragment mapy deformacji bazującej na danych z satelity Sentinel-1 (źródło: NASA)
Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii okiem satelitów <br />
Mapa potencjalnych zniszczeń bazująca na danych z satelity ALOS-2 (źródło: NASA)
Mapa potencjalnych zniszczeń bazująca na danych z satelity ALOS-2 (źródło: NASA)

Według najświeższych danych liczba śmiertelnych ofiar obu trzęsień ziemi sięgnęła już ponad 30 tysięcy, choć część ekspertów ostrzega, że może ona nawet przekroczyć 50 tys. Tak dramatyczne skutki to efekt nie tylko ogromnej siły wstrząsów (aż 7,8 stopnia w skali Richtera). Nie bez znaczenia było bowiem także to, że pierwsze z nich wystąpiły we wczesnych godzinach porannych, a wiele budynków w tym regionie świata nie spełnia norm typowych dla obszarów o wysokiej aktywności sejsmicznej.

Bogaty zestaw danych prezentujących obszar objęty katastrofą opublikowała na specjalnej stronie internetowej amerykańska agencja NASA. Znajdziemy tu np. mapy bazujące na zobrazowaniach radarowych z satelitów europejskiego Sentinel-1 oraz japońskiego ALOS-2, na których przedstawiono wartości horyzontalnych przemieszczeń. Widać na nich wyraźnie linię uskoku, a także to, że skutki wstrząsów objęły obszar o długości kilkuset kilometrów, zaś wartości deformacji sięgają nawet 3 metrów.

Bardziej szczegółowych informacji o deformacjach związanych z wstrząsami dostarczają wstępnie przetworzone dane z 38 stacji referencyjnych GNSS. Analiza przeprowadzona przez turecki instytut Harita Dairesi Başkanligi wykazała, że horyzontalne przemieszczenia sięgnęły nawet 467 cm (patrz tweet poniżej).

Są to zatem wartości, które powinny być doskonale widoczne również na zobrazowaniach satelitarnych. Nie inaczej! W internecie pojawiło się już sporo zestawień zobrazowań optycznych przed i po trzęsieniu, na których widać wzajemny ruch płyt tektonicznych (patrz tweet poniżej).

Satelity są również niezwykle przydatne w precyzyjnej inwentaryzacji skutków wstrząsów. Wysokorozdzielcze zdjęcia optyczne prezentujące zniszczenia w wybranych miastach opublikowały m.in. firmy Maxar Technologies, Airbus czy Planet.

Ale przy tak ogromnym obszarze dotkniętym kataklizmem wizualna analiza tego typu danych jest mało efektywna. Znacznie bardziej przydatne byłyby metody automatyczne. Przykład ich wykorzystania zobaczymy chociażby na opracowaniu NASA, które bazuje na przetworzeniu zobrazowań satelitarnych z radaru PALSAR-2 zainstalowanym na japońskim satelicie ALOS-2. Jak na dłoni widać na nim obszary, które prawdopodobnie odpowiadają zniszczonej zabudowie. Podobne opracowanie wykonano również na bazie danych z europejskiego Sentinela-1 w ramach systemu Copernicus.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS