|2020-05-28|
GIS, Teledetekcja
Klęski żywiołowe na zdjęciach MGGP Aero. Na początek Biebrza
Tarnowska firma MGGP Aero uruchomiła serwis KleskiZywiolowe.pl, który będzie udostępniać dane przestrzenne dla obszarów dotkniętych kataklizmami. W pierwszej kolejności umieszczono tu zobrazowania prezentujące skutki pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym.
Pożar w Biebrzańskim PN, trwający od 19 do 25 kwietnia br., objął zasięgiem niemal 6 tys. ha. Katastrofa dotknęła jedną z najcenniejszych w Europie ostoi ptaków wodno-błotnych oraz siedliska wielu innych unikatowych roślin i zwierząt. W trosce o przyrodę Parku firma MGGP Aero pozyskała 2 maja zdjęcia lotnicze i wykonała wysokorozdzielczą ortofotomapę oraz stworzyła łatwo dostępny serwis internetowy. Dzięki temu wszyscy użytkownicy zainteresowani badaniami pogorzeliska, będą mogli samodzielnie i bezpłatnie korzystać z danych umożliwiających precyzyjne planowanie prac naukowych.
Aplikacja powstała na bazie nowoczesnej technologii OBLIVIEW.com, która umożliwia obejrzenie skutków zdarzenia w Środkowym Basenie BPN na najnowszych zdjęciach lotniczych w rozdzielczości przestrzennej 3 cm. Serwis udostępnia zdjęcia RGB po pożarze, a także zdjęcia RGB, CIR oraz dane ALS pozyskane 10 czerwca 2019 roku. Dzięki temu możliwe jest porównanie obecnego stanu ze stanem sprzed katastrofy. W aplikacji istnieje także możliwość wykonania prostych pomiarów przestrzennych.
MGGP Aero od blisko 20 lat specjalizuje się w pozyskiwaniu, przetwarzaniu i analizowaniu informacji przestrzennych z pułapu lotniczego. Jest liderem technologicznym w obszarach związanych z wykonywaniem zdjęć lotniczych pionowych, ukośnych, danych hiperspektralnych oraz wysokościowych LiDAR, analizach środowiskowych, modelowaniu 3D i tworzeniu aplikacji webowych. MGGP Aero jest najprężniej działającą tego typu firmą w Europie Środkowej, co roku zwiększa udział w eksporcie specjalistycznych usług. W ramach działań badawczo-rozwojowych współpracuje z kilkoma wyższymi uczelniami umożliwiając naukowcom dostęp do floty blisko 10 samolotów i ponad 30 specjalistycznych sensorów służących pozyskiwaniu danych z pułapu przestrzennego. Zarówno w Polsce jak i Europie, spółka jest rozpoznawalna dzięki innowacyjnym projektom, które wyszły poza fazę prototypową i wykorzystywane są w wielu sektorach gospodarki. MGGP Aero wyznacza kierunki rozwoju czego przykładem są wielosensorowe platformy fotogrametryczne umożliwiające pozyskiwanie danych hybrydowych, zaawansowane analizy teledetekcyjne i narzędzia analityczne działające w oparciu a algorytmy samouczące oraz aplikacje do udostępniania danych 4D.
Zespół MGGP Aero
|