wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-09-15| Teledetekcja

Sentinel-1 ujawnia zmiany po trzęsieniu ziemi w Maroku

8 września potężne trzęsienie ziemi nawiedziło góry Atlas, około 75 km od Marrakeszu. To rzadkie wydarzenie w tym regionie, choć leży ono na styku płyt tektonicznych. Skutki trzęsienia obrazują satelity rutynowo monitorujące Ziemię z kosmosu i dostarczające danych wspomagających zarządzanie kryzysowe.


Sentinel-1 ujawnia zmiany po trzęsieniu ziemi w Maroku <br />
Interferogram
Interferogram
Sentinel-1 ujawnia zmiany po trzęsieniu ziemi w Maroku <br />
Mapa deformacji
Mapa deformacji

Do zmierzenia przemieszczeń powierzchni wykorzystano obrazy z misji Copernicus Sentinel-1. Satelita wyposażony w sensor radarowy umożliwia śledzenie zmian wysokości powierzchni Ziemi, a tym samym pozwala naukowcom obserwować i analizować dokładny wpływ trzęsień ziemi na powierzchnię lądu.

W przypadku trzęsienia ziemi w Maroku porównano zobrazowania z najbliższych dostępnych dat, czyli 30 sierpnia i 11 września. W efekcie powstał interferogram, który pozwala naukowcom lepiej zrozumieć naturę zjawiska oraz ryzyko dalszych zagrożeń w przyszłości. Na jego podstawie przygotowano też mapę deformacji obrazującą skalę przemieszczeń.

Źródło: ESA


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS