Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-09-09| Geodezja, Teledetekcja

Kolejny satelita Sentinel już na orbicie

5 września z Europejskiego Portu Kosmicznego w Gujanie Francuskiej, na pokładzie rakiety Vega, został z powodzeniem wystrzelony satelita Sentinel-2C. Docelowo ma on zastąpić w obserwacji Ziemi Sentinela-2A, który działa na orbicie od 2015 r.


Kolejny satelita Sentinel już na orbicie <br />
Sentinel-2
Sentinel-2

Program Copernicus dostarcza zobrazowań o wysokiej rozdzielczości do szerokiego zakresu zastosowań, w tym do monitoringu zmian w pokryciu terenu, badań środowisk wodnych i leśnych, a także oceny kondycji zdrowotnej roślin. Obecnie misję Sentinel-2 tworzy konstelacja dwóch identycznych satelitów – Sentinel-2A i Sentinel-2B. Orbity satelitów dobrano tak, aby zawsze znajdowały się po przeciwnych stronach globu (są oddalone od siebie o 180°), co przekłada się na czas rewizyty wynoszący ok. 5 dni.

Tak jak poprzednicy, Sentinel-2C dostarczy zobrazowań w widmach fal widzialnych i bliskiej podczerwieni. W najbliższych miesiącach satelita przejdzie kalibrację i rozpocznie pracę. Jego zadaniem będzie zastąpienie Sentinela-2A i działanie w tandemie z Sentinelem-2B (do czasu jego wymiany).

Główne parametry satelity:
• waga – 1,2 t;
• rozdzielczość przestrzenna – 10, 20 i 60 m;
• rozdzielczość spektralna – 13 kanałów;
• rozdzielczość czasowa – 5 dni;
• pas pokrycia – 290 km.

Źródło: ESA, OH


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS