O planach resortu sprawiedliwości pisaliśmy już TUTAJ, przy okazji odpowiedzi udzielonej przez prezesa UODO. Samo pismo MS przynosi jednak kilka nowych informacji.
Dowiadujemy się z niego m.in., że uwierzytelnianie miałoby przebiegać „za pośrednictwem Krajowego Węzła Identyfikacji Elektronicznej z wykorzystaniem środka identyfikacji elektronicznej wydanego w systemie identyfikacji elektronicznej przyłączonego do tego węzła”.
Dalej wiceminister Myrcha pisze, że dane dotyczące osób sprawdzających treść KW byłyby gromadzone i przetwarzane w systemie informatycznym „w celu prawnie uzasadnionego interesu administratora, do którego należy zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony danych ujawnionych w rejestrze ksiąg wieczystych, w tym przeciwdziałanie czynom zabronionym”. Te dane to: nr IP, nr PESEL, numer księgi wieczystej, data i godzina. System przechowywałby je w swoich logach przez 5 lat.
Z pełną treścią pisma sekretarza stanu w MS można zapoznać się TUTAJ.
Natomiast poniżej publikujemy odpowiedź resortu z 15 listopada br. na nasz wniosek o udostępnienie informacji publicznej z 29 października br. Jak łatwo policzyć, Ministerstwo Sprawiedliwości spóźniło się z odpowiedzią trzy dni, nie dopełniwszy tym samym obowiązku zawartego w ustawie o dostępie do informacji publicznej…
