|2024-11-13|
Geodezja, Prawo, Kataster
[aktualizacja] Interia ponownie o KW
Na portalu Interia.pl ukazał się wczoraj (12 listopada) kolejny artykuł poświęcony księgom wieczystym.
Materiał dotyczy przede wszystkim planowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmian w systemie eKW, dzięki którym dostęp do bazy danych ksiąg wieczystych byłby możliwy dopiero po uwierzytelnieniu. Na Geoforum.pl pisaliśmy już o tym TUTAJ.
Przy tej okazji autorka artykułu Monika Krześniak-Sajewicz poruszyła też kilka innych kwestii – m.in. przypomniała o serwisach sprzedających numery KW oraz o zaprzestaniu publikacji tych numerów w rządowym Geoportalu, do czego doprowadziła decyzja prezesa UODO uznająca numery KW za dane osobowe.
W artykule znalazły się wypowiedzi byłego GGK dr hab. inż. Waldemara Izdebskiego, a także Urzędu Ochrony Danych Osobowych, w tym stwierdzenie, że „zdaniem urzędu to właśnie udostępnienie bez podstawy prawnej danych w Geoportalu umożliwiło lub co najmniej przyczyniło się do funkcjonowania podmiotów zagranicznych [sprzedających numery KW – red.]”. W pierwotnej wersji artykułu autorka nie wyjaśniła swoim czytelnikom, że o pierwszych wyciekach danych z ksiąg wieczystych media informowały już w 2013 r., a więc 6 lat przed ujawnieniem numerów KW w Geoportalu, a także, że w rządowym serwisie publikowane były tylko numery KW działek. Z kolei szereg podmiotów komercyjnych oferuje również numery KW budynków i lokali.
AKTUALIZACJA z 13 listopada 2024 r., godz. 16.55 Należy odnotować, że w artykule po godzinie 16.00 pojawił się komentarz Waldemara Izdebskiego dotyczący danych KW w Geoportalu, który przytaczamy w całości: „W przesłanym nam dodatkowo komentarzu, prof. Izdebski zaznacza, że jego zdaniem stwierdzenie UODO jakoby pojawienie się numerów KW w geoportalu »umożliwiło lub co najmniej przyczyniło się do funkcjonowania podmiotów zagranicznych« jest nieprawdziwe, ponieważ numery KW były widoczne w geoportalu od 14 listopada 2019 do 6 kwietnia 2020 r., podczas gdy pierwsze bazy komercyjne powstały w roku 2013, o czym donosiły ogólnopolskie media m.in. w artykule »Rz« »Wyciekły dane o 16 milionach hipotek w Polsce«. Tym bardziej, że w geoportalu nigdy nie było numerów KW dla nieruchomości budynkowych i lokalowych. Jak więc firmy zagraniczne mogły je pobrać z geoportalu? – komentuje prof. Izdebski”.
Z artykułem można zapoznać się TUTAJ.
Redakcja Geoforum.pl
|