Przypomnijmy, że omawiany tu projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (projekt UD141) przewiduje dwie zmiany:
• w Pgik – wydłużenie z 31 grudnia 2024 r. do 31 grudnia 2027 r. możliwości prowadzenia przez starostów mapy zasadniczej w postaci wektorowej lub w postaci rastrowej uzupełnianej systematycznie danymi wektorowymi, na zasadach stosowanych przed dniem 1 stycznia 2014 r.;
• w ustawie o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw – przesunięcie z 1 stycznia 2025 r. na 1 stycznia 2026 r. terminu rozszerzenia zakresu danych dla planów miejscowych.
Do tych dwóch zmian Ministerstwo Infrastruktury chciało dodać kolejną – w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, mającą na celu poprawę „oczywistej omyłki legislacyjnej, która nastąpiła w związku z równoległym procedowaniem dwóch projektów ustaw, które nowelizowały te same przepisy ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym”. Zmiana ta dotyczy Spółki CPK i – podobnie jak przesunięcie terminu rozszerzenia zakresu danych dla planów miejscowych – została już przewidziana w rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa oraz niektórych innych ustaw, którego czas procedowania stale się wydłuża.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które odpowiada za projekt UD141, w piśmie z 15 października br. poinformowało, że nie uwzględni propozycji MI, ponieważ wymagałoby to aktualizacji wpisu do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów (zmiana nazwy projektu ustawy i jego zakresu) oraz ponownego przesłania projektu ustawy do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów i na Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego. „Konieczność podjęcia ww. działań spowoduje wydłużenie procedowania projektu ustawy i zagrożenie, że projektowane przepisy nie wejdą w życie do końca 2024 r.” – podkreśliło MRiT.
W odpowiedzi z 17 października br. Ministerstwo Infrastruktury raz jeszcze zwróciło się z prośbą o rozważenie włączenia propozycji do procedowanego projektu. Zaznaczyło, że wprowadzenie zaproponowanej zmiany jest niezwykle pilne, ponieważ od października 2023 r. Spółka CPK, na skutek błędu legislacyjnego na etapie prac parlamentarnych, została pozbawiona prawa do uzgadniania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
Póki co nie wiemy, jak zakończyła się sprawa. Ostatnia aktualizacja na stronie RCL pochodzi właśnie z 17 października br.