|2023-10-24|
Geodezja, Prawo
Mapa zasadnicza po staremu do końca 2024 r.
Dodatkowy rok zyskały powiaty na dostosowanie mapy zasadniczej do obowiązujących przepisów prawa – taką zmianę przyniosła ustawa o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw.
Fot. 7calendar, Geoportal.gov.pl
|
|
|
|
|
|
Sprawę naświetliła Geoforum.pl jedna z naszych czytelniczek, pracownica starostwa powiatowego. Jednocześnie przyznała, że o wydłużeniu terminu określonego w art. 53b ust. 2 Pgik dowiedziała się przypadkiem, a nie z oficjalnego pisma z GUGiK-u, gdyż takie do powiatu nie wpłynęło.
1 października br. art. 53b ust. 2 Pgik przyjął brzmienie: „W okresie od dnia 1 stycznia 2014 r. do dnia 31 grudnia 2024 r., w przypadku nieutworzenia baz danych, o których mowa w art. 4 ust. 1a pkt 2, 3, 10 i 12, mapa zasadnicza może być prowadzona w postaci wektorowej lub w postaci rastrowej uzupełnianej systematycznie danymi wektorowymi, na zasadach stosowanych przed dniem 1 stycznia 2014 r.”.
Zmianę terminu z 31 grudnia 2023 r. na 31 grudnia 2024 r. przyniosła niespodziewanie ustawa o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw procedowana od lutego 2022 r. Artykuł zmieniający Prawo geodezyjne i kartograficzne pojawił się w niej dopiero „na ostatniej prostej” – w Senacie. 25 lipca br. na posiedzeniu senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności stosowną poprawkę zgłosiła senator Maria Koc z Prawa i Sprawiedliwości, przewodnicząca Komisji. Przedstawione uzasadnienie możemy znaleźć w zapisie stenograficznym posiedzenia:
„Ja również chciałabym zgłosić poprawkę do tej ustawy. Szanowni Państwo, jest to poprawka, która wydłuża okres przejściowy, w którym dopuszczona została możliwość prowadzenia przez starostów mapy zasadniczej w postaci wektorowej lub w postaci rastrowej uzupełnianej systematycznie danymi wektorowymi na zasadach stosowanych przed dniem 1 stycznia 2014 r. Chodzi o to, żeby nie wykluczyć tutaj 111 powiatów, są też miasta na prawach powiatu, co stanowi 29% jednostek całego kraju, które mogą do tego czasu po prostu jeszcze nie wywiązać się z tych zmian. Oczywiście te zmiany następują, ale chodzi o to, żeby to nie zablokowało decyzji administracyjnych. Tak więc zgłaszam taką poprawkę. Panie Legislatorze, przekazuję, proszę bardzo. Strona rządowa oczywiście ją akceptuje”.
Zgłoszona poprawka została przyjęta przez Komisję, następnie przez Senat. Dodatkowych wyjaśnień, niestety, nie przynosi uzasadnienie uchwały Senatu dotyczącej zaproponowanych poprawek: „Ponadto, Senat uznał za zasadne przyjęcie: (…) 3) poprawki nr 33 – mającej na celu wydłużenie okresu przejściowego, w którym dopuszczona została możliwość prowadzenia przez starostów mapy zasadniczej w postaci wektorowej lub rastrowej uzupełnianej systematycznie danymi wektorowymi, na zasadach stosowanych przed dniem 1 stycznia 2014 r., z 31 grudnia 2023 r. na dzień 31 grudnia 2024 r.”. Poprawkę nowelizującą Pgik Sejm przyjął 17 sierpnia. 28 sierpnia ustawę o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw podpisał prezydent Andrzej Duda. Trzy dni później ukazała się w Dzienniku Ustaw (poz. 1762).
Z dokumentów, którymi w tej chwili dysponuje Geoforum.pl, nie wynika, kto zgłosił potrzebę nowelizacji Pgik – resort rozwoju, GUGiK, a może samorządy. Drugą zastanawiającą kwestią jest, dlaczego GUGiK nie poinformował o zmianach w prawie środowiska geodezyjnego – ani na stronie internetowej, ani w oficjalnych pismach skierowanych do starostw. Przecież dla powiatów to niezwykle ważna informacja. Redakcja Geoforum.pl na pewno będzie starała się dowiedzieć czegoś więcej.
DC
|