Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2024-10-10| Geodezja, Prawo, JST, Planowanie przestrzenne

Ekspresowe tempo nowelizacji Pgik

Z pominięciem etapów uzgodnień międzyresortowych, konsultacji publicznych i opiniowania projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw został skierowany do Stałego Komitetu Rady Ministrów.


Ekspresowe tempo nowelizacji Pgik

Przypomnijmy, że projekt przewiduje dwie zmiany:
• w Pgik – wydłużenie z 31 grudnia 2024 r. do 31 grudnia 2027 r. możliwości prowadzenia przez starostów mapy zasadniczej w postaci wektorowej lub w postaci rastrowej uzupełnianej systematycznie danymi wektorowymi, na zasadach stosowanych przed dniem 1 stycznia 2014 r.;
• w ustawie o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw – przesunięcie z 1 stycznia 2025 r. na 1 stycznia 2026 r. terminu rozszerzenia zakresu danych dla planów miejscowych.

Co ciekawe, obie te zmiany miały zostać wprowadzone przez inne akty, jednak konieczność pilnego wejścia w życie proponowanych regulacji spowodowała ich wyodrębnienie i procedowanie w formie oddzielnego projektu. Pisze o tym sekretarz stanu w MRiT Jacek Tomczak do ministra Macieja Bereka, przewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów.

Zmiana dotycząca mapy zasadniczej miała zostać uwzględniona w projekcie nowelizacji Pgik, o którym informowaliśmy TUTAJ. „Prace (…) jednak przedłużają się w związku z licznymi uwagami i dodatkowymi propozycjami zmian zgłoszonymi w ramach uzgodnień wewnątrzresortowych przez Głównego Geodetę Kraju” – wyjaśnia wiceminister.
Dodatkowo resort rozwoju przewiduje, że zapisy ww. projektu będą przedmiotem ożywionej dyskusji i zastrzeżeń zarówno ze strony branży geodezyjnej, jak i członków Rady Ministrów oraz samorządu terytorialnego. „Projekt dotyczy bowiem m.in. kwestii ustalania i znoszenia terenów zamkniętych i ustanowienia nowego zawodu regulowanego w zakresie gleboznawczej klasyfikacji gruntów” – tłumaczy Jacek Tomczak.

Z kolei przesunięcie terminu rozszerzenia zakresu danych dla planów miejscowych miała przynieść ustawa o zmianie ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa oraz niektórych innych ustaw (więcej TUTAJ). W przypadku tego projektu jako przyczynę opóźnień minister wskazał przedłużające się uzgodnienia wewnątrzresortowe.

Ustawa o zmianie ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw miałaby wejść w życie 14 dni od daty ogłoszenia.

DC


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama