Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-04-16| Geodezja, Prawo

Karty dla rzeczoznawców i więcej czasu na rozszerzenie zakresu danych planistycznych

W projekcie ustawy o zmianie ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa oraz niektórych innych ustaw znalazły się zapisy wprowadzające poprawki do reformy planowania przestrzennego oraz dotyczące rzeczoznawców majątkowych.


Karty dla rzeczoznawców i więcej czasu na rozszerzenie zakresu danych planistycznych <br />
Fot. Polska.e-mapa.net
Fot. Polska.e-mapa.net

Przedstawiony w ubiegłym tygodniu projekt ustawy to – jak zapewnia Ministerstwo Rozwoju i Technologii – pierwszy etap rewolucyjnych zmian w sektorze wsparcia społecznego i komunalnego budownictwa mieszkaniowego.

• Planowanie przestrzenne

W ramach tej „rewolucji” resort przewidział m.in. nowelizacje ustaw z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu planowaniu i przestrzennym oraz z 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw.
Większość zmian ma charakter redakcyjny, doprecyzowujący lub stanowi usunięcie oczywistych omyłek legislacyjnych.
Ponadto ustawodawca zaproponował przesunięcie terminu rozszerzenia zakresu danych dla planów miejscowych – z 1 stycznia 2025 r. na 1 stycznia 2026 r.
Jak podkreśla MRiT, jest to odpowiedź na sugestie samorządów lokalnych.

Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami od 1 stycznia 2025 r. dane przestrzenne tworzone dla planu miejscowego powinny obejmować dodatkowo:
1) lokalizację przestrzenną terenów o różnym przeznaczeniu lub różnych zasadach zagospodarowania w postaci wektorowej w obowiązującym państwowym systemie odniesień przestrzennych;
2) lokalizację przestrzenną linii zabudowy w postaci wektorowej w obowiązującym państwowym systemie odniesień przestrzennych;
3) atrybuty zawierające informacje o obiektach przestrzennych określonych w pkt 1 i 2.

• Rzeczoznawcy majątkowi

Z kolei w ustawie o gospodarce nieruchomościami MRiT zaproponowało wprowadzenie przepisu określającego nową formę świadectwa nadania uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości. Miałoby ono przybrać postać spersonalizowanej dwustronnej karty identyfikacyjnej, dostępnej również w aplikacji mobilnej mObywatel.
Co więcej, fotografia rzeczoznawcy majątkowego (w przypadku osób posiadających obywatelstwo polskie) pobierana byłaby z Rejestru Dowodów Osobistych (RDO), a nie jak dotychczas załączana przez kandydatów do wniosku o nadanie uprawnień.

Opinie i uwagi do projektu można zgłaszać do 22 kwietnia 2024 r.

Źródło: MRiT, DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS