Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-03-20| GNSS, Geodezja, Teledetekcja

Rewizja KPO może dotknąć reformę planowania przestrzennego

Pod koniec ubiegłego tygodnia rozpoczęły się konsultacje publiczne rewizji Krajowego Planu Odbudowy. Zaproponowane zmiany dotyczą m.in. wdrożenia reformy planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz inwestycji związanej z wykorzystaniem danych satelitarnych.


Rewizja KPO może dotknąć reformę planowania przestrzennego <br />
Fot. Nomadsoulphotos przez Canva.com
Fot. Nomadsoulphotos przez Canva.com

Zgodnie z projektem rewizji przygotowanym przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej kwota dofinansowania inwestycji pn. „Rozbudowa krajowego systemu serwisów monitoringowych, produktów, narzędzi analitycznych i usług i towarzyszącej infrastruktury wykorzystujących dane satelitarne” ma zostać zmniejszona z 150 mln euro do 124 mln euro.
Cięcie dotknęłoby tylko wskaźnika „Rozwój niezbędnej infrastruktury: Narodowy System Informacji Satelitarnej, który będzie świadczyć usługi monitoringu z wykorzystaniem danych z satelitarnych obserwacji Ziemi (EO)” (15,8 mln euro zamiast 41,8 mln euro).

W przypadku inwestycji „Wdrożenie reformy planowania i zagospodarowania przestrzennego” zaproponowano z kolei zmianę wskaźnika określającego realizację celu inwestycji. Zamiast
• „odsetka gmin, które przyjęły ogólne plany zagospodarowania przestrzennego
miałby pojawić się
• „odsetek gmin, które przygotowały i opublikowały (...) projekt ogólnego planu zagospodarowania przestrzennego”.
Jak wyjaśnia MFiPR, zmiana wynika z realnej możliwości zrealizowania wskaźnika do połowy 2026 r. „Gminy, jako podmioty faktycznie realizujące wskaźnik informują, że nie zdążą zakończyć pełnej procedury uchwalania planu ogólnego” – dodaje resort funduszy. Ponadto zauważa, że dotychczas zaledwie 131 gmin rozpoczęło formalnie procedurę sporządzania planu ogólnego [na dzień 20 marca w EZiUDP zgłoszonych jest 179 zbiorów POG – przyp. red.].
Co ciekawe, ministerstwo wskazuje jeszcze, że „dodatkową obiektywną okolicznością są opóźnione prace nad Rejestrem Urbanistycznym, czyli internetową, darmową i powszechnie dostępną platformą informatyczną, która ułatwi m.in. przygotowanie planów ogólnych oraz przyspieszy procedurę planistyczną” .
Cel inwestycji, niezmiennie, zostanie uznany za zrealizowany, jeśli do połowy 2026 r. wskaźnik gotowych POG w gminach sięgnie 80%.

Przypomnijmy, że z KPO na wsparcie gmin we wdrażaniu reformy zagospodarowania przestrzennego przewidzianych zostało blisko 870 mln zł. Wnioski w naborze można składać już od 28 marca br.
Zgodnie z obecnym brzmieniem przepisów gminy mają czas na uchwalenie planów ogólych do 1 stycznia 2026 r.

Konsultacje publiczne projektu rewizji potrwają do 15 kwietnia 2024 r.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS