Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-10-08| Geodezja, Prawo, JST, Planowanie przestrzenne

Mapa zasadnicza po staremu do końca 2027 r. Poznaliśmy propozycje rządu

Rząd podzielił się planami wydłużenia aż do 31 grudnia 2027 r. możliwości prowadzenia przez starostów mapy zasadniczej w postaci wektorowej lub w postaci rastrowej uzupełnianej systematycznie danymi wektorowymi, na zasadach stosowanych przed dniem 1 stycznia 2014 r.


Mapa zasadnicza po staremu do końca 2027 r. Poznaliśmy propozycje rządu

Taką zmianę ma przynieść ustawa o zmianie ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw, której projekt został właśnie wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Przypomnijmy, że zgodnie z obecnym brzmieniem Pgik – wprowadzonym ubiegłoroczną nowelizacją – termin na dostosowanie mapy zasadniczej do obowiązujących przepisów prawa upływa 31 grudnia 2024 r.
Po tym terminie organy SGiK, które nie przekształcą mapy zasadniczej do postaci cyfrowej i nie utworzą baz danych, o których mowa w art. 4 Pgik, nie będą miały podstawy prawnej do prowadzenia mapy zasadniczej. „Brak możliwości udostępniania mapy zasadniczej, stanowiącej podstawę planowania i projektowania dużej części obiektów budowlanych, będzie miało natomiast negatywny wpływ na cały proces inwestycyjno-budowlany i jego uczestników” – podkreślają twórcy nowelizacji.

Dalej powołują się na dane pozyskane przez GGK od WINGiK-ów na dzień 12 czerwca 2024 r. Wynika z nich, że w pełni bazy danych zostały utworzone w zaledwie 232 powiatach. Podano również, że termin 31 grudnia 2027 r., jako realny, został zaproponowany przez GGK. Do tego czasu utworzenie baz danych (w pełni) zadeklarowało 361 starostów; dla pozostałych 19 przewiduje się „działania wspierające i motywujące”.

Zaprezentowany projekt zakłada także nowelizację ustawy z 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw w zakresie „wyeliminowania zdublowanego przepisu o wejściu w życie obowiązku sporządzania zwiększonego zakresu danych przestrzennych dla planów miejscowych” oraz przesunięcia „terminu wprowadzenia zmian w zakresie rozszerzania zakresu danych dla planów miejscowych”.
Najprawdopodobniej chodzi o zmianę polegającą na przesunięciu terminu z 1 stycznia 2025 r. na 1 stycznia 2026 r., którą miała wprowadzić procedowana od przeszło pół roku ustawa o zmianie ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa oraz niektórych innych ustaw, o której pisaliśmy ostatnio TUTAJ.

Za opracowanie projektu odpowiada minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to IV kwartał 2024 r.

Na koniec dodajmy, że równocześnie toczą się prace nad inną nowelizacją Pgik, której szczegóły poznaliśmy w maju br.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS