Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2024-10-04| Prawo, JST, Planowanie przestrzenne

Co z terminem rozszerzenia zakresu danych planistycznych? Prace nad ustawą wciąż się toczą

Przedstawiony na początku kwietnia projekt ustawy o zmianie ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa oraz niektórych innych ustaw wciąż jeszcze nie trafił do Sejmu. Jest to o tyle niepokojące, że akt ten miał przesunąć termin rozszerzenia zakresu danych dla planów miejscowych z 1 stycznia 2025 r. na 1 stycznia 2026 r.


Co z terminem rozszerzenia zakresu danych planistycznych? Prace nad ustawą wciąż się toczą

Przedstawiony kilka miesięcy temu projekt ustawy miał stanowić – jak zapewniało wówczas Ministerstwo Rozwoju i Technologii – pierwszy etap rewolucyjnych zmian w sektorze wsparcia społecznego i komunalnego budownictwa mieszkaniowego.

W ramach tej „rewolucji” resort przewidział m.in. nowelizację ustawy z 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw w zakresie przesunięcia terminu rozszerzenia zakresu danych dla planów miejscowych – z 1 stycznia 2025 r. na 1 stycznia 2026 r.
Jak podkreślił MRiT w uzasadnieniu projektu, jest to odpowiedź na sugestie samorządów lokalnych. Tylko czy ta „odpowiedź na sugestie” zdąży wejść w życie do końca roku?

Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie Rządowego Centrum Legislacji projekt został już rozpatrzony przez Stały Komitet Rady Ministrów oraz Komisję Prawniczą RCL, ale nie trafił jeszcze do Sejmu. Zatem na prace w parlamencie (Sejm plus Senat) i podpis prezydenta zostały niecałe trzy miesiące.
Wydłużający się proces legislacyjny spowodował, że włodarze gmin, którzy nie spełnili jeszcze ustawowego obowiązku, znaleźli się w nieciekawym położeniu. Wciąż nie wiedzą, czy na rozszerzenie zakresu danych dla planów miejscowych mają 3 czy 15 miesięcy. Taka niepewność z pewnością nie służy całemu procesowi wdrażania reformy planowania przestrzennego.

Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami od 1 stycznia 2025 r. dane przestrzenne tworzone dla planu miejscowego powinny obejmować dodatkowo:
1) lokalizację przestrzenną terenów o różnym przeznaczeniu lub różnych zasadach zagospodarowania w postaci wektorowej w obowiązującym państwowym systemie odniesień przestrzennych;
2) lokalizację przestrzenną linii zabudowy w postaci wektorowej w obowiązującym państwowym systemie odniesień przestrzennych;
3) atrybuty zawierające informacje o obiektach przestrzennych określonych w pkt 1 i 2.

DC


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Geospatial Revolution, odc. 2
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama