Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-11-10| Geodezja, Prawo

Mapa zasadnicza dłużej po staremu, czyli kto rządzi polską geodezją

1 października weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw, która przyniosła jedną bardzo ważną dla geodezji zmianę – wydłużenie o rok terminu na dostosowanie mapy zasadniczej do obowiązujących przepisów prawa. Okoliczności wprowadzenia tej poprawki są co najmniej zastanawiające, dlatego redakcja Geoforum.pl postanowiła dowiedzieć się, czyja to była inicjatywa.


Mapa zasadnicza dłużej po staremu, czyli kto rządzi polską geodezją <br />
Od lewej: GGK Alicja Kulka, senator Maria Koc i minister rozwoju i technologii Waldemar Buda
Od lewej: GGK Alicja Kulka, senator Maria Koc i minister rozwoju i technologii Waldemar Buda

Przypomnijmy, że od kilku tygodni art. 53b ust. 2 Pgik brzmi już następująco: „W okresie od dnia 1 stycznia 2014 r. do dnia 31 grudnia 2024 r., w przypadku nieutworzenia baz danych, o których mowa w art. 4 ust. 1a pkt 2, 3, 10 i 12, mapa zasadnicza może być prowadzona w postaci wektorowej lub w postaci rastrowej uzupełnianej systematycznie danymi wektorowymi, na zasadach stosowanych przed dniem 1 stycznia 2014 r.”.

Zmianę terminu z 31 grudnia 2023 r. na 31 grudnia 2024 r. przyniosła niespodziewanie ustawa o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw procedowana od lutego 2022 r.
Artykuł zmieniający Prawo geodezyjne i kartograficzne pojawił się w niej dopiero „na ostatniej prostej” – w Senacie. 25 lipca br. na posiedzeniu senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności stosowną poprawkę zgłosiła senator Maria Koc z Prawa i Sprawiedliwości. W przedstawionym uzasadnieniu powołała się na konkretne dane, m.in. stwierdziła, że „chodzi o to, żeby nie wykluczyć tutaj 111 powiatów, są też miasta na prawach powiatu, co stanowi 29% jednostek całego kraju, które mogą do tego czasu po prostu jeszcze nie wywiązać się z tych zmian”.

W związku z tym postanowiliśmy zapytać Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Główny Urząd Geodezji i Kartografii, z czyjej inicjatywy wprowadzono zmianę w Pgik oraz jaki był jej powód – na jakich analizach bazowano.

Jako pierwszy odpowiedział nam resort rozwoju: „Zmiana przepisu art. 53b ust. 2 ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne została w prowadzona z inicjatywy Senatu RP, a jej propozycję na posiedzeniu Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności 25 lipca 2023 r. zgłosiła pani senator Maria Koc”.
Dalej MRiT wyjaśnia, że zgodnie z przedstawionym przez wnioskodawcę uzasadnieniem proponowana zmiana ma na celu uniknięcie paraliżu postępowań administracyjnych tam, gdzie po 31 grudnia br. geodezyjne bazy danych nie będą prowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Kilka dni później otrzymaliśmy odpowiedź z GUGiK-u: „Główny Geodeta Kraju nie ma legitymacji prawnej do przeprowadzania procesów legislacyjnych. O udzielenie odpowiedzi w zakresie przedmiotowej zmiany terminu w ustawie Prawo geodezyjne i kartograficzne (art. 53b) prosimy zwrócić się do Ministra Rozwoju i Technologii. Dodatkowo trzeba zauważyć, że jak wynika z przebiegu procesu legislacyjnego (…) zmiana art.53b w ust. 2 Pgik została wprowadzona na etapie prac parlamentarnych uchwałą Senatu (druk 3562)”.

Po przeczytaniu tych wyjaśnień na usta ciśnie się jedno pytanie: Kto w takim razie rządzi polską geodezją? Zarówno MRiT, jak i GUGiK umywają ręce od ostatniej zmiany w Pgik i podkreślają, że była to inicjatywą senacką. Jak zatem senator Maria Koc weszła w posiadanie prezyjnych statystyk dotyczących dostosowania mapy zasadniczej w powiatach? Czyżby sama rozesłała ankiety do wszystkich samorządów? Zapytaliśmy więc senator o źródło przedstawionych danych, a także o powody wniesienia poprawki. Niestety, do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

W całej tej sprawie zastanawia jeszcze jedna rzecz – otaczająca ją aura tajemnicy. GUGiK na swojej stronie internetowej zazwyczaj na bieżąco informuje o publikacji i wejściu w życie aktów prawnych ważnych dla geodezji. O ostatniej nowelizacji Pgik jednak nie poinformował i naprawdę trudno zgadywać, jaki był tego powód. Zapytany przez nas, dlaczego o wydłużeniu terminu nie powiadomił powiatów, odpowiedział, że „informowanie organów Służby Geodezyjnej i Kartograficznej o zmianach przepisów prawa nie należy do kompetencji GGK. Natomiast organy (…) powinny wykazywać się bieżącą znajomością aktów prawnych (…). Wszystkie uchwalone ustawy w Polsce, w tym ich nowelizacje, są publikowane w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej (Dziennik Ustaw) wydawanym przez Prezesa Rady Ministrów przy pomocy Rządowego Centrum Legislacji”.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS