Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-06-07| Geodezja, Sprzęt, Edukacja

Praca o systemie nadzoru opartym o drony nagrodzona w konkursie z dziedziny transportu

Absolwentka Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH mgr inż. Marcelina Koprowska (poprzednio: Wilczyńska) została nagrodzona w 51. edycji „Konkursu na najlepsze prace dyplomowe I i II stopnia w dziedzinie transportu dla absolwentów wyższych uczelni Krakowa oraz innych uczelni, jeśli praca dotyczy tematyki transportowej Miasta Krakowa i Małopolski”.


Praca o systemie nadzoru opartym o drony nagrodzona w konkursie z dziedziny transportu <br />
Prof. Michał Strach (drugi z lewej) oraz Marcelina Koprowska (trzecia z lewej)
Prof. Michał Strach (drugi z lewej) oraz Marcelina Koprowska (trzecia z lewej)

Konkurs został zorganizowany przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczpospolitej Polskiej (SITK RP) Oddział w Krakowie.
Zgłaszane przez promotorów prace dyplomowe były oceniane w czterech grupach tematycznych:
• infrastruktura transportu,
• procesy transportowe,
• pojazdy samochodowe i szynowe,
• transport a ochrona środowiska.

W ocenie prac brano pod uwagę, m.in.: aktualność zagadnienia stanowiącego przedmiot pracy, możliwość praktycznego wykorzystania wyników pracy lub jej poszczególnych elementów, stopień trudności i złożoności zagadnienia będącego przedmiotem pracy, kompleksowość zagadnienia, stopień przygotowania pracy do jej wdrożenia, sposób prezentacji tematu, oryginalność oraz nowoczesność metodologiczną przyjętego rozwiązania, innowacyjność rozwiązań.
W tym roku Kapituła Konkursu liczyła 24 osoby. Jej pracom przewodniczyła Józefa Majerczak – prezes Zarządu SITK RP O/Kraków, członek Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe SA w latach 2011–2015. W gronie recenzentów znaleźli się specjaliści praktycy pełniący funkcje kierownicze w licznych firmach i instytucjach związanych z poszczególnymi dziedzinami transportu.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono łącznie 36 prac inżynierskich i magisterskich: 24 z Politechniki Krakowskiej, po 5 z Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, 2 z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Każda praca oceniana była niezależnie przez dwóch recenzentów.
Uroczysta Gala ogłoszenia wyników konkursu i rozdania nagród laureatom odbyła się 20 maja w Sali Senackiej Politechniki Krakowskiej. W spotkaniu udział wzięli autorzy i promotorzy prac, członkowie zarządu Oddziału, członkowie Kapituły, a także zaproszeni goście.

Praca Marceliny Koprowskiej pt. „Analiza funkcjonalności mobilnej sieci czujników w systemie nadzoru inwestycji budowlanych opartym o bezzałogowe statki powietrzne”, napisana pod kierunkiem dr. hab. inż. Michała Stracha, prof. uczelni, zajęła pierwsze miejsce w kategorii „infrastruktura transportu” – prace magisterskie.
Laureatka jest absolwentką WGGiIŚ, kierunek geodezja i kartografia, specjalność geodezja inżynieryjno-przemysłowa.

Nagrodzona praca przedstawia charakterystykę oraz analizę funkcjonalności systemu mobilnej sieci czujników, który przeznaczony jest do przeprowadzania inspekcji wszelkiego rodzaju inwestycji budowlanych. System składa się z kilku kluczowych komponentów, w skład których wchodzą: bezzałogowe statki powietrzne projektowane z uwzględnieniem możliwości wykonywania nalotów w roju, mobilne stacje automatycznego dokowania (służące jako lądowiska i stacje ładujące BSP oraz posiadające funkcję automatycznego zgrywania danych z wykonanego nalotu), mobilna sieć czujników. Dostęp do opracowanego i zbudowanego przez polskich inżynierów i naukowców systemu możliwy był dzięki umowie o współpracy zawartej pomiędzy Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie a firmą Pietrucha International.

Na koniec warto jeszcze podkreślić, że nie jest to pierwszy sukces studentów Katedry Geodezji Inżynieryjnej i Budownictwa AGH w tym konkursie. Dyplomanci prof. Michała Stracha zdobywali nagrody w latach: 2012, 2016, 2021, 2022 i 2023.

Źródło: WGGiIŚ AGH


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS