Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2022-06-29| Geodezja, Teledetekcja, Edukacja

Praca dyplomowa studentek geodezji AGH nagrodzona konkursie z dziedziny transportu

Studentki Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH mgr inż. Dominika Kudzia oraz mgr inż. Monika Pietrucha zostały nagrodzone w 49. edycji „Konkursu na najlepsze prace dyplomowe I i II stopnia w dziedzinie transportu dla absolwentów wyższych uczelni Krakowa oraz innych uczelni, jeśli praca dotyczy tematyki transportowej Miasta Krakowa i Małopolski”.


Praca dyplomowa studentek geodezji AGH nagrodzona konkursie z dziedziny transportu

Konkurs został zorganizowany przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczpospolitej Polskiej (SITK RP) Oddział w Krakowie. Zgłaszane przez promotorów prace dyplomowe były oceniane w czterech grupach tematycznych: infrastruktura transportu, procesy transportowe, pojazdy samochodowe i szynowe oraz transport i ochrona środowiska.

W ocenie prac brano pod uwagę m.in.: aktualność zagadnienia stanowiącego przedmiot pracy, możliwość praktycznego wykorzystania wyników badań lub ich poszczególnych elementów, stopień trudności i złożoności poruszanego zagadnienia, kompleksowość zagadnienia, stopień przygotowania pracy do jej wdrożenia, sposób prezentacji tematu, oryginalność oraz nowoczesność metodologiczna przyjętego rozwiązania, innowacyjność rozwiązań.

W tym roku Kapituła Konkursu liczyła 30 osób. Jej pracom przewodniczyła Józefa Majerczak – prezes Zarządu SITK RP O/Kraków oraz członek Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w latach 2011-2015. W gronie recenzentów znaleźli się specjaliści praktycy pełniący funkcje kierownicze w licznych firmach i instytucjach związanych z poszczególnymi dziedzinami transportu.

Do konkursu zgłoszono 29 prac dyplomowych. Jedna z nich pochodziła z Politechniki Warszawskiej, dwie z Akademii Górniczo-Hutniczej, zaś 26 z Politechniki Krakowskiej. Każda z nich oceniana była niezależnie przez dwóch recenzentów. Uroczysta gala ogłoszenia wyników konkursu i rozdania nagród laureatom odbyła się 20 czerwca w Sali Senackiej Politechniki Krakowskiej im. T. Kościuszki w Krakowie. W spotkaniu udział wzięli autorzy i promotorzy prac, członkowie zarządu Oddziału, członkowie Kapituły, a także zaproszeni goście.

W grupie prac magisterskich w kategorii Infrastruktura Transportu II miejsce zajęła współautorska praca mgr inż. Dominiki Kudzi oraz mgr inż. Moniki Pietruchy pod tytułem „Optymalizacja techniki naziemnego skanowania laserowego i metod opracowania obserwacji w analizie geometrii obiektów infrastruktury transportowej.

Promotorem nagrodzonej pracy jest dr hab. inż. Michał Strach, prof. AGH. Laureatki są absolwentkami Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska na kierunku geodezja i kartografia, w specjalności geodezja inżynieryjno-przemysłowa. Nagrodzona praca dotyczy transportu szynowego. Pomiary niezbędne do przeprowadzenia oceny stanu toru tramwajowego zostały wykonane na pętli tramwajowej „Tauron Arena Wieczysta” w Krakowie. W pomiarach została zastosowana technologia skanowania laserowego 3D przy użyciu skanera laserowego oraz tachimetru skanującego. Zastosowano także geodezyjną belkę pomiarową z mini pryzmatem, do którego dokonywano odczytów za pomocą tachimetru skanującego. Dzięki zastosowaniu technologii skaningu uzyskano gęste chmury, liczące miliony punktów, reprezentujących położenie przestrzenne inwentaryzowanych obiektów na pętli. Tak bogaty materiał pomiarowy umożliwiał wykonanie wielu dodatkowych analiz. Podczas opracowania wyników skupiono się na: geometrii toru, jego regulacji, uzyskanych dokładnościach w procedurze wpasowania chmur punktów w obiekty infrastruktury technicznej (słupy trakcyjne, szyny), skrajni budowli oraz usytuowaniu sieci trakcyjnej. Dzięki przeprowadzonym analizom można było zaproponować procedury przyspieszające i optymalizujące interpretację wyników.

Warto podkreślić, że nie jest to pierwszy sukces studentów Katedry Geodezji Inżynieryjnej i Budownictwa WGGiIŚ w tym konkursie. Dyplomanci prof. Michała Stracha zdobywali pierwsze miejsca w latach: 2012, 2016 i 2021.

Prof. Michał Strach


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama